"Сірі" копачі. Хто шкодить археології України

"Сірі" копачі. Хто шкодить археології України

"Сірі" копачі. Хто шкодить археології України
. Розкопки поселення трипільців поблизу Львова, архів, фото: УНІАН

Щороку 15-го серпня Україна відзначає день археолога. Ми єдина пострадянська країна, яка на державному рівні відзначає це свято. Проте за оцінками спілки археологів, в Україні є близько 300 тисяч металошукачів і кожен з них може самотужки віднаходити артефакти. Це називають “сірою” археологією. Суспільне поспілкувалось із професійними дослідниками та дізналось про вплив нелегальних копачів на історичні знахідки.

"Чорні" та "сірі" копачі, чи є різниця?

6 серпня археолог Олександр Гришин знайшов золоту частину ікони. Цей виріб довжиною 6 см, та вагою 4 грами – перегородчаста емаль ХІ-ХІІ ст, яку виготовили у Візантії, вважає науковець.

"Окремий візерунок набирався, напаювався  з маленьких шматочків дорогоцінного металу і потім вже засипався різнокольоровою емаллю", – розповідає Гришин.

Знайшли її поруч поховання XVII ст. Археологи вважають, що коли ховали людину, цю прикрасу викопали, тим самим підняли її на декілька шарів вище. Прикрасу очікує повне дослідження.

Розкопки на території Софійського собору були узгоджені із заповідником. Проте в Україні не всі розкопки легальні, пояснює Гришин. До терміну "чорна археологія" ставиться негативно, та називає таких людей "грабіжниками".

"Люди, які займаються такою справою заробляють на цій справі або емоції, або гроші. Вони крадуть кожен раз маленьку скалку нашої історії", – розповідає Гришин.

Читайте також: Дві тисячі артефактів за два тижні: на Вінниччині тривають розкопки на місці трипільського поселення

Такої ж думки заступник голови спілки Археологів України Євген Синиця. Нелегальні копачі, окрім того, що руйнують пам'ятку, знайдені артефакти вивозять, або ж продають на чорному ринку. Це ж стосується і любителів, так званих “сірих” копачів. Синиця розповідає, що вони не завжди знають історичну цінність своєї знахідки. Тим самим вони можуть порушити, або зруйнувати пам'ятку, чи іншу цінну інформацію для археологів. Нині за підрахунками його спілки в Україні є близько 200-300 тисяч металошукачів. Офіційних же експедицій щорічно нараховується до 400.

"Масовість цього хобі призводить до катастрофічних наслідків. Будь-яке втручання в археологічну пам'ятку – це її руйнування. Лише професійна людина зруйнує пам'ятку кваліфіковано і збереже інформацію", – каже Євген Синиця.

У червні на Миколаївщині на території "Ольвії" - археологічної пам'ятки античних часів - невідомі розрили частину поля. Тоді староста Олег Харковець звернувся до поліції. А в листопаді минулого року в цій же області “чорні” копачі важкою технікою розрили скіфський курган. Тоді археологи оцінили збитки державі в десятки мільйонів гривень. Для прикладу, у такому ж кургані 50 років тому знайшли відому Скіфську пектораль.

Що загрожує порушникам?

Знайдені артефакти шукачі найчастіше продають через онлайн аукціони. А це незаконно, додає Синиця. Покращити ситуацію зможе ратифікація Конвенції ради Європи про правопорушення пов'язаними із культурними цінностями. Про це Суспільному розповів юрист Олександр Маличев. Вона встановлює вимоги до кримінального законодавства держав учасниць, зокрема і щодо нелегального ринку. Україна підписала її, проте не ратифікувала, тобто фактично конвенція чинності не набрала.

Читайте також: Чернігівські археологи дослідили укріплене поселення часів Древньої Русі

"Потрібно боротись із ринком нелегальним на всіх рівнях, від розкопок, до продажу, перепродажу, контрабанди і розглядати цю проблему в комплексі", – пояснює Маличев.

Зараз в Україні діє лише стаття щодо умисного знищення, руйнування чи псування пам’яток історії або культури. Вона передбачає штраф до 113 тисяч гривень, або ж обмеження волі на 3 роки. У випадку пошкодження чи знищення особливого історичного об'єкта, наприклад Софійського Собору, правопорушнику загрожувати до 5 років позбавлення волі.

Читайте також: "Радість відкриття – головна емоція". Херсонський археолог про професію і знахідки

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок