"Радість відкриття – головна емоція". Херсонський археолог розповів про професію і знахідки

"Радість відкриття – головна емоція". Херсонський археолог розповів про професію і знахідки

"Радість відкриття – головна емоція". Херсонський археолог розповів про професію і знахідки Суспільне Херсон

За освітою – історик, за професією – археолог. Сергій Нємцев вперше взяв участь в археологічній експедиції 2004-го і з того часу археологія стала справою його життя. Чому обрав для себе цей фах та скільки знахідок на його рахунку? Напередодні дня археолога Суспільне поспілкувалось із Сергієм Нємцевим.

Перша археологічна практика в університеті визначила справу його життя. Сергій Нємцев пригадує в археології знайшов, чого немає в інших дисциплінах.

"В археології ти можеш свій предмет дослідження і джерело потримати в руках. Бо для історика, який працює з писемними джерелами завжди є актуальним питання вірогідності історичного джерела. Для археолога такої проблеми немає. Бо якщо перед тобою амфора, то це амфора, і це абсолютно об'єктивна річ. Тому археологія більш об'єктивна ніж історія", – каже Сергій Нємцев.

Першою знахідкою Сергія став фрагмент стінки амфори. Каже, то були неймовірні відчуття.

"В експедиції можна пережити ті відчуття, яких зараз не вистачає у сучасному світі. Ти реально можеш зробити маленьке відкриття недалеко від дому. Бо вже не можна знайти якісь місця на землі – невідомі. Вперше побачити якийсь острів або ще що-небудь таке, а вперше знайти якусь річ, яка багато тисяч років пролежала в землі – це можна зробити. Радість від відкриття – це, мабуть, основна емоція, яка переслідує археологів", – говорить Нємцев.

"Радість відкриття - головна емоція". Херсонський археолог розповів про професію і знахідкиСуспільне Херсон

Амфора, античний світильник та кубок

Відтоді археологічних експедицій на рахунку Сергія чимало. Шість із них він очолював. Обрати найцінніший артефакт, жартує чоловік, не може.

"Насправді вони всі цікаві. Для археолога важливі не самі по собі речі, які ми знаходимо, а та інформація, яка разом з ними є супутньою. Наприклад, ти можеш знайти якийсь ґрунтовий об'єкт, який залишиться лише в кресленнях і фотографіях. Ти його не зможеш зберегти для того, щоб показати в музеї, там як-небудь яма, підвал, або ще щось, але ось момент, коли ти його розкопуєш, розчищаєш заповнення – це ті емоції, які завжди лишаються з тобою, а не ті речі, які ти дістаєш", – ділиться Сергій Нємцев.

Археолог демонструє артефакти, які приніс на зустріч. Тут амфора, вироблена в понтійському місці, зараз це сучасна північна Туреччина. Античний світильник і кубок.

"Це шедевр нашої колекції – це фігурний кубок, з двома масками, обличчями персонажів діонісійського культу. Він був нами знайдений у 2005 році у Білозерському поселенні біля вівтаря", – розповів Серій Нємцев.

"Радість відкриття - головна емоція". Херсонський археолог розповів про професію і знахідкиСуспільне Херсон

Фігурний кубок з масками.

Ці речі увійдуть до колекції музею. Його планують відкрити у Херсонському державному університеті. Це буде перший в Україні музей, присвячений способу життя давніх греків на сільських територіях античних полісів Північного Причорномор’я.

"Ми хочемо показати як жили давньогрецькі селяни на територіях Херсонської Миколаївської, Одеської областей, побут звичайних давніх греків", – каже археолог.

Цьогорічний день археолога Сергій Нємцев планує відзначити в експедиції.

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди