Зеленський підписав два закони судової реформи

Зеленський підписав два закони судової реформи

Зеленський підписав два закони судової реформи
Президент Володимир Зеленський. Фото: УНІАН

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про реформування Вищої кваліфікаційної комісії суддів 3711-д, прийнятий парламентом повторно після вето та поправок, та №5068 про реформування Вищої ради правосуддя.

Про це свідчать картки законопроєктів на сайті Верховної ради.

Обидва проєкти повернули з підписом президента 3 серпня і є ключовими для судової реформи. Вони вносять зміни, зокрема, до законів "Про регламент Верховної ради України" та "Про Вищу раду правосуддя" та регламентують порядок утворення та діяльності Етичної ради з суддів та міжнародних організацій.

Документ про ВККС відновлює роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддів, яка припинила роботу у 2019 році, коли набув чинності закон "Про внесення змін до закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування". Тоді Вища рада правосуддя мала утворити конкурсну комісію для проведення конкурсу на зайняття посади члена ВККС, однак у грудні 2019 ВРП заявила, що міжнародні партнери України не надали своїх пропозицій щодо своїх кандидатів у комісію.

За доопрацьованим документом, який 2 березня проголосувала Рада, ВККС має складатися з шістнадцяти членів, які призначаються Вищою радою правосуддя за результатами конкурсу терміном на чотири роки. Однак вже за умови призначення 11 членів, комісія вважатиметься повноважною. Восьмеро з них призначатимуться з-поміж суддів або суддів у відставці.

Що відомо

  • Під час позачергового засідання 20 липня Верховна рада не скасувала рішення про прийняття закону про розблокування роботи Вищої кваліфікаційної роботи суддів.
  • 14 липня Верховна рада у другому читанні підтримала президентський законопроєкт про призначення на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів відомства, а також про адміністративну відповідальність за невиконання законних вимог дисциплінарного інспектора ВРП.
  • 8 липня президент Володимир Зеленський наклав вето на проєкт закону, який передбачає перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів, та вніс власні пропозиції щодо документа.
  • 6 жовтня 2019 року Рада ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт Зеленського про судову реформу.
  • Судова реформа передбачала скорочення кількості суддів Верховного суду з 200 до 100, запроваджувала новий порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів, створювала при Вищій раді правосуддя комісію доброчесності та етики, а також розширювала список посад, на які поширюється люстрація.
  • Конституційний суд визнав неконституційними низку положень цієї реформи.
  • 22 червня Зеленський вніс до парламенту законопроєкт про судоустрій та статус суддів. Він повинен узгодити законодавство з рішеннями Конституційного суду. У новому законопроєкт скасовується норма про скорочення суддів Верховного суду (за реформою Зеленського склад ВС скоротився з 200 до 100 суддів) і рішення про скорочення їхньої зарплати. Рада прийняла цей законопроєкт 16 жовтня 2020 року.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок