У Бабиному Яру почали зведення "Кристалічної стіни плачу" Марини Абрамович

У Бабиному Яру почали зведення "Кристалічної стіни плачу" Марини Абрамович

У Бабиному Яру почали зведення "Кристалічної стіни плачу" Марини Абрамович

На території Бабиного Яру почалися роботи зі зведення "Кристалічної стіни плачу" – меморіального об'єкту всесвітньо відомої художниці-концептуалістки Марини Абрамович. Спеціально до початку робіт Абрамович приїхала з Нью-Йорка до Києва. Про це повідомляє пресслужба меморіального центру, який є приватним проєктом і фінансується українськими та російськими мільярдерамиФінансують проєкт донори: Віктор Пінчук, Павло Фукс, Володимир Кличко, американський бізнесмен Рональд Лаудер та російські мільярдери українського походження — Михайло Фрідман та Герман Хан..

"У Бабиному Яру відчуваєш неймовірні емоції та великий смуток, починаєш міркувати не тільки про те, що сталося з історичної точки зору, але й про нашу людську природу. Чому ми, люди, повинні бути дикими? Чому ми повинні вбивати, катувати?" – зазначила художниця.

"Кристалічна стіна плачу" буде одним з найбільших в Європі артоб'єктів, побудованих протягом останнього десятиліття. Його довжина — 40 метрів, а висота – три метри.

Стіна складатиметься з 75 кварцових блоків, які міститимуть в собі український антрацит і кварц з Бразилії. Кристали будуть згруповані по три та розташовані на різній висоті: на рівні голови, серця і живота людини.

Відвідувачі зможуть торкатися стіни, щоб відчути енергію кристалів. Одночасно "Кристалічну стіну плачу" зможуть відвідувати до 40 осіб.

У Бабиному Яру почали зведення "Кришталевої стіни плачу" Марини Абрамович
Кристалічна стіна плачу. Меморіальний центр Голокосту Бабин Яр

6 жовтня 2021 року на території Бабиного Яру відбудеться офіційна церемонія за участю світових лідерів, діячів єврейських організацій, які вижили під час Голокосту, та українців, котрі рятували євреїв від смерті під час нацистської окупації та отримали звання Праведників народів світу.

Разом з Меморіалом Голокосту планується відкриття музейно-меморіального об’єкта "Курган", всередині якого буде розміщено велику 3D-модель Бабиного Яру з подіями 1941 року. Об'єкт "Курган" зводять німецьке архітектурне бюро SUB та український Центр просторових технологій.

Марина Абрамович — головна зірка світового перформансу, яка у своїх роботах найчастіше досліджує стосунки між митцем і публікою, границі тіла та можливості розуму.

Мисткиня не вперше береться за складні історичні теми. У 1997 році вона створила роботу "Балканське бароко", в якій перемивала купу кривавих кісток в пам'ять про жертв Югославських воєн.

У Бабиному Яру почали зведення "Кришталевої стіни плачу" Марини Абрамович
Марина Абрамович. Соціальні мережі художниці/ Oscar Meyer, 2017

Хроніка скандалів навколо Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр"

Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" започаткували у 2016 році за підтримки головного рабина Києва та України Якова Дов Блайха, музиканта Святослава Вакарчука, боксера Володимира Кличка, колишнього президента Польщі Александра Квасневського та інших відомих людей з Німеччини, Ізраїлю, США.

Фінансують проєкт донори: Віктор Пінчук, Павло Фукс, Володимир Кличко, американський бізнесмен Рональд Лаудер та російські мільярдери українського походження – Михайло Фрідман та Герман Хан. Зі зрозумілих причин наявність останніх двох викликає занепокоєння.

Скандал 1. У 2019 році до команди меморіалу на запрошення донорів долучився російський режисер Ілля Хржановський, відомий за фільмом "Дау. Дегенерація", який знімали у Харкові з 2008 по 2011 рік.

У квітні 2020 року правоохоронні органи розпочали розслідування по факту можливого катування дітей під час фільмування – на кадрах немовлята плакали у клітках. Крім того, немовлята, яких залучили до процесу знімання, були вихованцями дитячого будинку.

У лютому 2021 року поліція закрила кримінальну справу, заявивши, що не бачать у "Дау. Дегенерація" пропаганди культу насильства та жорстокості. Також вони не побачили злочину у діях керівництва дитячого будинку, які привезли немовлят-сиріт на фільмування.

У Бабиному Яру почали зведення "Кришталевої стіни плачу" Марини Абрамович
Ілля Хржановський.

Скандал 2. У концепції майбутнього музею, яку розробляє команда Хржановського, говориться про проведення психологічних експериментів серед відвідувачів, зокрема, суперечливого Стенфордського експерименту, де добровольці грали роль в'язнів і тюремників. Документ концепції оприлюднило видання "Історична правда". Але Ілля Хржановський у коментарі "Німецькій хвилі" заявив, що це лише чорнова версія концепції.

Українські культурні діячі звернулися до наглядової ради Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" з відкритим листом, в якому вимагали звільнити Хржановського. На нього не відреагували.

Співголова Асоціації єврейських організацій і громад України (Ваад) Йосиф Зісельс заявив, що проєкт є "троянським конем", який "росіяни використовують, щоб показати всьому світу, що українці, умовно кажучи, антисеміти, фашисти, які не можуть самі побудувати меморіал".

Що відомо про план заходів до 80-х роковин трагедії у Бабиному Яру:

  • 29 вересня відзначається День пам’яті жертв Бабиного Яру.
  • 29-30 вересня 1941 року в окупованому нацистами Києві був проведений перший масовий розстріл військовими беззбройного цивільного населення.
  • Загалом із 29 вересня по 11 жовтня 1941 року есесівці вбили майже все єврейське населення міста – понад 50 тисяч осіб.

Під час німецької окупації Києва у 1941—1943 Бабин Яр став місцем масових розстрілів мирного населення і радянських військовополонених. За два дні 29 та 30 вересня 1941 там розстріляли майже 34 тисячи євреїв.

За приблизною оцінкою, загальна кількості знищених у Бабиному Яру людей — від 70 тися до 150 тисяч. У 1946 на Нюрнберзькому процесі радянською владою наводилася оцінка близько 100 тисяч осіб.

Читайте також

На початок