До роковин трагедії. Марина Абрамович створить Кришталеву стіну плачу в Бабиному Яру

До роковин трагедії. Марина Абрамович створить Кришталеву стіну плачу в Бабиному Яру

До роковин трагедії. Марина Абрамович створить Кришталеву стіну плачу в Бабиному Яру Меморіальний центр Голокосту Бабин Яр

Відома сербська мисткиня Марина Абрамович створить Кришталеву стіну плачу на території Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр", який є приватним проєктом і фінансується українськими та російськими мільярдерами. Першу частину меморіального комплексу планують відкрити 6 жовтня, до 80-х роковин із початку розстрілів.

"Голокост змінив історію людства назавжди. Коли я усвідомлювала свій внесок у проєкт, пов’язаний із темою Бабиного Яру, для мене були важливими три речі. По-перше: об’єкт не повинен бути лише скульптурою. По-друге: він має бути інтерактивним. По-третє: об’єкт не може бути лише відбитком минулого, а повинен нести послання у майбутнє", — каже мисткиня.

Як повідомляє nv.ua, це буде великий меморіальний об'єкт. Його довжина — 40 метрів, а висота — три метри. Стіна складатиметься з 75 кварцових блоків, які міститимуть в собі антрацит. Це найпоширеніший вид вугілля в Україні, тому авторка використає для зведення інсталяції саме цей матеріал. Одночасно Кришталеву стіну плачу зможуть відвідувати 25 людей.

6 жовтня 2021 року на території Бабиного Яру відбудеться офіційна церемонія за участю світових лідерів, діячів єврейських організацій, які вижили під час Голокосту, та українців, котрі рятували євреїв від смерті під час нацистської окупації та отримали звання Праведників народів світу.

Разом з Меморіалом Голокосту планується відкриття музейно-меморіального об’єкта "Курган", всередині якого буде розміщено велику 3D-модель Бабиного Яру з подіями 1941 року. Об'єкт "Курган" зводять німецьке архітектурне бюро SUB та український Центр просторових технологій.

Чим знаменита Абрамович

Марина Абрамович — головна зірка світового перформансу, яка у своїх роботах найчастіше досліджує стосунки між митцем і публікою, границі тіла та можливості розуму.

До роковин трагедії. Марина Абрамович створить Кришталеву стіну плачу в Бабиному ЯруСоціальні мережі художниці/ Oscar Meyer, 2017

Марина Абрамович

Мисткиня не вперше береться за складні історичні теми. У 1997 році вона створила роботу "Балканське бароко", в якій перемивала купу кривавих кісток в пам'ять про жертв Югославських воєн.

Що відомо

Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" започаткували у 2016 році за підтримки головного рабина Києва та України Якова Дов Блайха, музикантк Святослава Вакарчука, боксера Володимира Кличка, колишнього президента Польщі Олександра Квасневського та інших відомих людей з Німеччини, Ізраїлю, США.

Фінансують проєкт донори: Віктор Пінчук, Павло Фукс, Володимир Кличко, американський бізнесмен Рональд Лаудер та російські мільярдери українського походження — Михайло Фрідман та Герман Хан. Із зрозумілих причин наявність останніх двох викликає занепокоєння представників культурної спільноти України, але також є підстави вважати, що через їхній вплив меморіал провокує скандали навколо себе.

Хроніка скандалів

У 2019 році до команди меморіалу на запрошення донорів долучився російський режисер Ілля Хржановський, відомий за фільмом "Дау. Дегенерація", який знімали у Харкові з 2008 по 2011 рік. У квітні 2020 року правоохоронні органи розпочали розслідування по факту можливого катування дітей під час фільмування - на кадрах немовлята плакали у клітках. Крім того немовлята, яких залучили до процесу знімання, були вихованцями дитячого будинку.

У лютому 2021 року поліція закрила кримінальну справу, заявивши, що не бачать у "Дау. Дегенерація" пропаганди культу насильства та жорстокості. Також вони не побачили злочину у діях керівництва дитячого будинку, які привезли немовлят-сиріт не фільмування.

Інший скандал пов'язан з концепцією майбутнього музею, яку розробляє команда Хржановського. Документ оприлюднило видання "Історична правда". У тексті говорить про проведення психологічних експериментів серед відвідувачів, зокрема, суперечливого Стенфордського експерименту, де добровольці грали роль в'язнів і тюремників. Ілля Хржановський у коментарі "Німецькій хвилі" назвав текст концепції чорновою версією.

Українські культурні діячі звернулися до наглядової ради Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" з відкритим листом, в якому вимагали звільнення Хржановського. Жодної реакції на цю заяву не було.

2021 рік почався з того, що депутати Київради не стали надавати меморіалу додатково три ділянки землі в оренду для зведення синагоги. Єврейська громада Києва, громадські діячі та науковці на чолі з Йосифом Зісельсом протистоять зведенню цієї синагоги, аргументуючи тим, що вона стоятиме на землі старого цвинтаря, яке діяло навколо православного Кирилівського монастиря. На думку Зісельса, керівництво меморіалу може спровокувати міжрелігійні конфлікти.

Читайте також

Україна презентувала план заходів відзначення 80-річних роковин масових розстрілів у Бабиному Яру.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше