За перше півріччя 2021 року в Україні загалом сталося 53 випадки переслідування активістів, з них у другому кварталі року — 21 випадок. За аналогічний період у 2020 році сталося на три інциденти менше.
Такі дані оприлюднили 28 липня правозахисники з Центру прав людини "ZMINA".
За словами дослідниці ZMINA Анастасії Москвичової, у 2020 році за цей період правозахисники зафіксували 50 інцидентів тиску. Лідером за кількістю випадків залишається Київ – 22, на другому місці опинилася Одеська область (7 випадків), на третьому – Харківщина й Луганщина (по 3 випадки).
"Цифри зростають. Ми бачимо цю динаміку з двох причин: по-перше, дійсно відбувається пожвавлення деяких негативних процесів, зокрема діяльності ультраправих угруповань”, – зазначила вона.
Читайте також: Політика урядів через пандемію COVID-19 укріпила нерівність і дискримінацію — Amnesty International
Фахівчиня відзначила також тиск на ЛГБТ-активістів і зазначила, що в Україні існує "безкарність за напади праворадикалів на активістів": "ЛГБТ-активізм за весь час нашого спостереження вперше став найнебезпечнішим видом громадської діяльності. Антикорупційна діяльність і захист прав жінок також є найбільш ризикованими”.
Водночас правозахисники зазначають, що спроби знищення чи пошкодження майна активістів стали найчастішими випадками переслідування у першому півріччі – правозахисники зафіксували таких інцидентів 14. Крім того, активістів часто намагалися залякати (10 випадків) та скоювали на них напади (8 випадків).
Як зазначила координаторка проєктів ZMINA Людмила Янкіна, у 2021 році є тенденція нових переслідувань тих громадських активістів чи організацій, які піддавались переслідуванням раніше. Це, за її словами, є наслідком "відсутності якісних розслідувань щодо попередніх переслідувань з боку правоохоронної системи".
У звіті правозахисників також ідеться про те, що у квітні 2021 року громадська організація «Лабораторія цифрової безпеки» нарахувала 9 випадків атак на громадських активістів та журналістів в інтернеті. Зокрема, йдеться про 4 масові фішинги, 1 скидання паролю, 2 випадки блокування облікових записів Facebook та 1 успішний злам облікового запису.
Що відомо
- За рік кількість звернень через порушення прав людини збільшилася на 40%.
- Україна посіла 36 місце за рівнем забезпечення прав сексуальних меншин у Європі.
- 40% представників ЛГБТ-спільноти зазнали цькувань на території Європейського Союзу через сексуальну орієнтацію протягом року.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!