Дисидент Іван Дзюба відзначає своє 90-річчя

Дисидент Іван Дзюба відзначає своє 90-річчя

Дисидент Іван Дзюба відзначає своє 90-річчя

26 липня 90-річчя відзначає український літературознавець, дисидент, письменник, громадський діяч Іван Михайлович Дзюба. Розповідаємо, як він протестував проти арештів української інтелігенції, написав відомий антирадянський памфлет і чим займається зараз.

Народився майбутній дисидент в селі Миколаївка, що на Донеччині. Навчався в Донецькому педагогічному інституті за спеціальністю "Російська філологія", але після його закінчення вступив до аспірантури Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка.

Друкуватися почав з 1959 року, але вже у 1962-му Івана Дзюбу звільнили з посади завідувача відділу критики журналу "Вітчизна" через "ідеологічні помилки".

У вересні 1965 року Іван Дзюба брав участь у протесті після прем’єри "Тіней забутих предків", де він разом із письменником Василем Стусом та політичним діячем В'ячеславом Чорноволом розповіли про арештиУ серпні-вересні 1965 року у Києві, Львові, Луцьку, Івано-Франківську та Тернополі заарештували близько трьох десятків молодих українських інтелігентів. української інтелігенції. Це був один з перших публічних протестів проти політики влади.

Після цього Іван Дзюба написав лист в ЦК КПУ і додав до нього свій твір, який згодом став найвідомішим: памфлет "Інтернаціоналізм чи русифікація?", написаній під впливом тих подій.

Дисидент Іван Дзюба відзначає своє 90-річчя

Памфлет Івана Дзюби "Інтернаціоналізм чи русифікація"

Дзюба вважав, що політика КПРС суперечить корінним інтересам українського народу, і вбачав вихід у поверненні до ленінських принципів національної політики. Проте влада оголосила памфлет антирадянським твором, а будь-яку комунікацію з ним (читання, зберігання чи поширення) – кримінальним злочином.

Дзюбу виключили зі Спілки письменників України, а КДБ почали переслідувати його, аж поки не ув'язнили в 1972 році на 18 місяців.

Дисидент Іван Дзюба відзначає своє 90-річчя

Іван Дзюба; офіційна світлина КДБ перед арештом Дзюби у 1973 році.

Наприкінці 1980-х – на початку 1990-х Іван Михайлович брав активну участь у політичному житті. Був одним із засновників Народного руху України у 1989 році.

У 1992 році став другим міністром культури України. Є автором понад 400 праць та наукових статей. У 2001 році Івану Дзюбі присвоїли звання Героя України.

В СРСР Дзюбі запропонували переселитися у нову квартиру, яка виявилась у домі працівників КДБ.

"Для мене це абсолютно проблеми не було, що ми жили в тому будинку. Але багатьох це природно лякало. Та й певна пересторога потрібна була, бо все ж прослуховувалось, абсолютно все", – говорив Дзюба.

Разом із Іваном поруч усе життя була поряд його дружина Марта – завжди хотіла вберегти чоловіка-дисидента, відтак ризикувала сама.

"Спочатку робили в одній кімнаті обшук, а потім в другій, а тоді решта. Я тоді була хвора і в мене такий був халат. Я пішла у ванну, згадала студентські роки, що можна на животі проносити дещо. Пішла у ванну і взяла ті матеріали під цей халат. Тільки я виходжу з ванни і вони до мене, чи вони слідкували: "Ану, підійдіть сюди. Що там у вас під халатом?" – розповідала Марта.

Зараз Іван Дзюба вже не працює: із травня по листопад живе на дачі разом з дружиною. Влітку з ними там мешкає і донька Олена.

"На жаль, уже не може ні працювати, ні читати, хоча робив це до останнього часу. Зараз він абсолютно нікуди не ходить, бо не в силі. Та й раніше не дуже полюбляв кудись ходити, бо йому шкода було втрачати час для роботи", – розповідає Олена Дзюба у коментарі Суспільне Культура.

Читайте також

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше