НПУ Драгоманова звільнив викладачку Більченко, яка називала "фашизмом" мовний закон

НПУ Драгоманова звільнив викладачку Більченко, яка називала "фашизмом" мовний закон

НПУ Драгоманова звільнив викладачку Більченко, яка називала "фашизмом" мовний закон
Викладачка Євгенія Більченко, Facebook

Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова звільнив професорку і викладачку культурології Євгенію Більченко за її антиукраїнські висловлювання і використання мови ворожнечі.

Про своє звільнення викладачка повідомила у Facebook.

Узимку університет на пів року відсторонив професорку від викладання.

"Не змогли нічого довести: ані профнепридатність, ані аморальний вчинок — нічого з того, що вішали. За час відсторонення від педагогічної роботи я зайнялася науковою (роботою — ред.) так щільно, що це видно з мого рейтингу: додаю рейтинг поруч з наказом про звільнення. У мене не просто перше місце, а перше місце з немислимим відривом. Про це в університеті все знають", — написала Більченко.

Вона підтвердила, що третина її наукових конференцій та статей були написані та проведені спільно з колегами з Росії.

"Мені б хотілося, щоб світ знав, як в Україні поводяться з політичними інакодумцями", — додала вона.

Більченко також прикріпила документ про звільнення, а у наступних дописах просила гроші у зв'язку зі звільненням у своїх підписників.

Що сталося

Процес звільнення Більченко розпочався взимку 2021 року, коли одна зі студенток винесла на загал питання про профпридатність викладачки. У січні 34-річна мисткиня та студентка першого курсу факультету філософії й суспільствознавства (спеціальність "Культурологія") НПУ ім. М. П. Драгоманова Марія Прошковська опублікувала заяву, де просила керівництво університету відрахувати її за власним бажанням у зв’язку з повною відсутністю реакції на публічні висловлювання професорки культурології Євгенії Більченко.

"Професорка Більченко не поважає країну в якій живе, працює і заробляє, мову цієї країни, вважає війну Росії проти України громадянською війною, демократично обрану владу — неонацистським режимом. Крім того, вона публічно заявляє про дружбу з Захаром ПрилєпінимРосійський провладний письменник, виступає на телеканалах "ДНР", Клименка та російському телебаченні, де розповідає про те, як її тут пригнічують", — написала студентка.

Прошковська підкреслила, що питання тут "не лише в її особистій позиції, а ще і в тому, що вона доволі м’яко, але системно промиває мізки студентам".

"Викладаючи гуманітарні дисципліни філософського спрямування не важко транслювати ті чи інші особисті погляди як істину. Достатньо подивитись на YouTube її лекції, що є частиною навчальної програми на теми, пов’язані з сучасністю", — написала дівчина.

Вона додала, що Більченко "має право на будь-яку думку, крім тої, що суперечить законодавству України як приватна особа, але як викладач вишу має добирати слова і поважати суспільство, в якому вона живе".

Допис студентки стрімко поширився соцмережами. У коментарях деякі погоджувалися з її позицією, колишні студенти зазначали, що Більченко вже багато років "транслює проросійські думки під час навчального процесу", тоді як деякі пригадували волонтерство викладачки під час Революції гідності, її вірші на підтримку України та підкреслювали її високі професійні якості.

Тоді НПУ ім. М. П. Драгоманова створив комісію, яка мала вивчити діяльність викладачки. Виш випустив окрему заяву, в якій від імені керівництва, студентів та викладачів "висловив рішуче несприйняття" висловлювань Більченко. Її заяви там назвали "антиукраїнськими й антинародними". В університеті пообіцяли розглянути питання спершу на рівні громадських організацій, профспілкового комітету і комісії з академічної етики, а тоді ухвалити остаточне рішення на засідання вченої ради університету. Урешті університет виявив численні порушення в лекціях Більченко.

"Членами комісії також виявлено факти словесного паплюження колег-культурологів, образи гідності колег та ідейних опонентів, використання мови ненависті професором Більченко під час лекцій для студентів бакалаврату та магістратури", – заявили в НПУ.

Згодом Більченко в соцмережах заявила, що говорила з ректором і він начебто запевнив її, що "особисто він її звільняти не збирається". В ефірах телеканалів Більченко підкреслено говорила українською мовою, наголошуючи, що знає її, але в житті спілкуватиметься тією, якою їй зручно.

Водночас вона критикувала мовний закон, називаючи його "звичайним фашизмом" і заявляла, що її позиція не суперечить основам демократії. У соціальних мережах викладачка також писала, що Україна — "тоталітарна держава", "онкохвора американська колонія" і тут "процвітає неонацизм".

"Цей закон — лише ланка в ланцюзі, черговий опухлий лімфовузол в тілі онкохворої американської колонії", — писала Більченко.

У відповідь пресслужба університету запевнила, що мовна політика вишу ґрунтується на виконанні закону.

Що відомо

  • НПУ Драгоманова не вперше опиняється у центрі скандалу. 22 грудня 2017 року праворадикальні студенти у балаклавах напали на учасників та учасниць засідання гендерного клубу в артпросторі "СКЛО". Керівництво вишу тоді не відреагувало на інцидент, нікого з нападників не відрахували.
  • У листопаді 2016 року студенти заблокували університет Драгоманова на знак протесту проти відкриття меблевого магазину в одному з корпусів вишу у центрі Києва. Меблі продавали в університеті й раніше, але після банкрутства магазину планувалося віддати приміщення під аудиторії для навчання, бібліотеку або науково-дослідний центр. Попри обіцянки ремонт у приміщення зробили саме під магазин.

Читайте також

В якому стані перебуває українська мова на 30-тому році незалежності. Пояснюють експерти

Депутати хочуть скасувати штрафи за відмову обслуговувати українською. Як вони це пояснюють

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок