Неконституційність і проблеми з МВФ. ВРП попередила про колапс судової влади через закон № 5068

Неконституційність і проблеми з МВФ. ВРП попередила про колапс судової влади через закон № 5068

Неконституційність і проблеми з МВФ. ВРП попередила про колапс судової влади через закон № 5068 УНІАН

Законопроєкт "Про внесення змін до деяких законів щодо порядку обрання на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя", який Верховна рада має розглядати у другому читанні 20 липня, не відповідає Конституції та зобов'язанням України перед Міжнародним валютним фондом.

"Вища рада правосуддя вчергове звертає увагу народних депутатів України, Президента України на необхідність доопрацювання законопроєкту № 5068 задля недопущення конституційної кризи та колапсу судової влади", — йдеться у заяві ВРП.

Законопроєкт №5068 затверджує порядок призначення кандидатів на посади до Вищої ради правосуддя (ВРП) за участі Етичної ради, яка матиме встановлювати відповідність кандидата на посаду критеріям професійної етики та доброчесності.

"Фактично законопроєкт передає Етичній раді повноваження з накладення своєрідного "вето" на призначення особи через її недоброчесність, що надає владні повноваження та функції з контролю за суб’єктами формування Вищої ради правосуддя організації, що не наділена такими функціями і не має статусу органу державної влади", — наголосили у ВРП.

Окрім того, на думку ради правосуддя, законопроєкт № 5068 не відповідає зобов’язанням України перед МВФ.

"Однією з вимог для отримання траншу від МВФ є реформування Вищої ради правосуддя, а також врегулювання інших питань та проведення необхідних реформ. Однак самі зобов’язання не передбачали що саме голос міжнародних експертів буде вирішальним під час вирішення кадрових питань формування органів судової влади України. Тобто вимогою було реформування ВРП, а не передача усієї влади міжнародникам шляхом нехтування Конституцією, незалежністю та державним суверенітетом", — наголосили у ВРП.

Окрім того, відомство звинувачує депутатів у спробі "перекласти відповідальність" за реформу на іноземців, заявляючи, що документ дає владу міжнародним експертам, однак не передбачає їхньої відповідальності за ухвалені рішення. На думку суддів, міжнародні експерти можуть виконувати тільки дорадчу функцію.

Також ВРП відзначила, що українські судді не підтримують запропонований законопроєкт. Згідно з опитуванням USAID серед суддів щодо довіри до інституцій, найбільше їм не подобається, що до процесу будуть залучені представники громадськості та іноземці.

"На запитання, чи є виправданим залучення представників громадськості до конкурсного добору суддів та кваліфікаційного оцінювання суддів, відповіли "категорично не погоджуюсь" 60% від загальної кількості опитуваних суддів, 18% суддів відповіли "і так, і ні". Тобто 78% опитаних вважають, що з кадровими питаннями у судовій владі можна впоратися без залучення додаткових експертів", — повідомили у ВРП.

Також відзначається, що 58% опитаних суддів вважають, що залучення міжнародних експертів не виправдало себе.

В раді також наголошують, що зростає рівень довіри до судів серед користувачів судових послуг (з 28% у 2019 році до 35% у 2021 році), а довіра суддів до ВРП наразі складає 78%. Рівень довіри суддів до громадських (неурядових) організацій найнижчий – до 14%. При цьому, згідно з опитуванням Центру Разумкова спільно з Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва, громадським організаціям довіряють 47% українців. Це ж дослідження показало, що громадянам України властивий високий рівень недовіри до судової системи в цілому (77,5%), Верховного суду (69%), місцевих судів (67,5%).

Що відомо

  • 14 липня Верховна рада у другому читанні підтримала президентський законопроєкт про призначення на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів відомства, а також про адміністративну відповідальність за невиконання законних вимог дисциплінарного інспектора ВРП.
  • Лише 10,5% українців переконані, що мають рівні шанси на справедливість у суді незалежно від свого статусу чи фінансів, і майже 80% вважають, що у суді виграє багатша чи впливовіша сторона.
  • 15 лютого 2021 року президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт №5068 про внесення змін до деяких законів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя.
  • Законопроєктом №5068 на виконання угоди з МВФ передбачається внесення змін до законів України "Про Регламент Верховної Ради України" та "Про Вищу раду правосуддя", створення Етичної ради, порядок утворення та її діяльності.
  • Завдання Етичної ради – попередній добір кандидатів до ВРП та перевірка на доброчесність чинного складу органу.
  • До складу ради входитимуть три особи з числа суддів або суддів у відставці, визначені Радою суддів України, та три особи, визначені міжнародними організаціями, з якими Україна протягом щонайменше останніх трьох років співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції та/або у сфері судової реформи відповідно до міжнародних договорів України.
  • Передбачається створення служби дисциплінарних інспекторів, які матимуть самостійні повноваження розслідувати дисциплінарні проступки суддів і представляти їх ВРП для розгляду (зараз такі функції мають самі члени ВРП).
  • 15 березня Венеційська комісія повідомила, що Україна внесла терміновий запит на отримання висновку щодо відповідності міжнародним стандартам цього проєкту закону.
  • 5 травня Венеційська комісія оприлюднила висновок щодо законопроєкту Зеленського про ВРП.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди