Венеційська комісія оприлюднила висновок щодо законопроекту Зеленського про ВРП

Венеційська комісія оприлюднила висновок щодо законопроекту Зеленського про ВРП

Венеційська комісія оприлюднила висновок щодо законопроекту Зеленського про ВРП
Фото: Twitter Venice Commission

Венеційська комісія разом з Генеральним директоратом з прав людини і верховенства права (DGI) Ради Європи оприлюднили 5 травня терміновий висновок на законопроєкт №5068 президента України Володимира Зеленського щодо конкурсного добору і перевірок на доброчесність членів Вищої ради правосуддя (ВРП).

Про це повідомляє пресслужба Венеційської комісії.

У висновку наголошується, що міжнародні експерти повинні мати вирішальне значення у процесі відбору майбутніх членів ВРП та перевірки на доброчесність чинного складу, що впливатиме на забезпечення незалежності судової влади.

"Участь міжнародного компоненту в Раді з питань етики є необхідною гарантією такого виняткового заходу в Україні, який встановлює баланс між незалежністю членів ВРП та необхідністю забезпечення їх цілісності", — йдеться у звіті.

Читайте також: Чи ліквідують Окружний адмінсуд Києва та що чекає на суддів, які там працюють. Пояснює експерт

Також зазначається, що "найбільше занепокоєння" викликає те, що законопроєкт не пояснює "критерії професійної етики та доброчесності", які є основою роботи Етичної ради. Комісія наполягає на більш детальній роботі у цьому напрямку.

Також експерти наголосили на тому, що саме незалежні експерти, номіновані міжнародними партнерами України, а не судді, мають мати визначальний вплив на рішення Етичної ради.

Рішення повинні ухвалюватися більшістю голосів, при цьому, підтримка щонайменше двох міжнародних експертів є обов’язковою. Окрім цього, у випадках, коли голоси розподілятимуться три на три, перевага має бути за тією позицією, яку підтримують щонайменше двоє міжнародних експертів.

Що відомо

  • 15 лютого 2021 року президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт №5068 про внесення змін до деяких законів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя.
  • Законопроєктом №5068 на виконання угоди з МВФ передбачається внесення змін до законів України "Про Регламент Верховної Ради України" та "Про Вищу раду правосуддя", створення Етичної ради, порядок утворення та її діяльності.
  • Завдання Етичної ради – попередній добір кандидатів до ВРП та перевірка на доброчесність чинного складу органу.
  • До складу ради входитимуть три особи з числа суддів або суддів у відставці, визначені Радою суддів України, та три особи, визначені міжнародними організаціями, з якими Україна протягом щонайменше останніх трьох років співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції та/або у сфері судової реформи відповідно до міжнародних договорів України.
  • Передбачається створення служби дисциплінарних інспекторів, які матимуть самостійні повноваження розслідувати дисциплінарні проступки суддів і представляти їх ВРП для розгляду (зараз такі функції мають самі члени ВРП).
  • 15 березня Венеційська комісія повідомила, що Україна внесла терміновий запит на отримання висновку щодо відповідності міжнародним стандартам цього проєкту закону.
  • 22 березня Венеційська комісія оприлюднила нові висновки щодо законопроєктів про КСУ.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок