Фахівці не виявили загрози у видобутку каоліну на Запоріжжі

Фахівці не виявили загрози у видобутку каоліну на Запоріжжі

Фахівці не виявили загрози у видобутку каоліну на Запоріжжі

"Каолінове родовище не є джерелом забруднення Вільнянського регіону. Видобуток каоліну не несе ризиків для здоров’я людей" - такий висновок написали фахівці Українського гідрометеорологічного інституту та Інституту біохімії імені Палладіна у звіті робочій групі, яка вивчає проблемні питання реалізації проєкту “Біляївський збагачувальний комбінат”.

Завідувач відділу Українського гідрометеорологічного інституту національної Академії наук України Олег Войцехович повідомив: досліджував ґрунт у сільській місцевості в радіусі до 20-ти кілометрів навколо Біляївського комбінату, а також, власне, у родовищі. Загалом, із ґрунту були взяті 44 проби. Жодна не перевищила норм радіаційної безпеки. Натомість забрудненою виявилася вода у Вільнянському районі.

"У верхній частині, і у вищій, у нас дуже забруднені води ураном і дуже висока мінералізація. А в центральній частині ми бачимо низький рівень мінералізації і низький рівень урану. Це означає, що ми повинні розв'язати цю проблему дуже детально, але це не є проблема БЗК", - каже Олег Войцехович.

Фахівці не виявили загрози у видобутку каоліну на Запоріжжі

Нагадаємо: робоча група щодо проблем будівництва каолінового кар’єру була створена цьогоріч у січні, після протестів місцевих жителів. Було запропоновано організувати додаткові гідрогеологічні роботи на території родовища. У результаті створили 12 свердловин на глибині 50-70 метрів, у них дослідили стан ґрунту та води.

Також зробили радіаційні дослідження території члени робочої групи, представники громадської організації “Вольтерра” кажуть: видобуток каоліну, його обробка зараженою радіацією водою, небезпечні для людей.

"Доки воно зараз перебуває на цьому місці і не розробляється, це — звичайна складова осадкових порід. А якщо водою, яка, за вашими показниками, має аномальний вміст урану, підприємство, за технологією, буде промивати каолін, який буде на межі радіоактивної безпеки? Ви до речі, обіцяли провести експеримент, мені дуже цікаво, яким би він у вас був — промивати каолін радіоактивною водою, яка на межі безпеки", - сказав Дмитро Буркот, представник ГО "Вольтерра".

Фахівці не виявили загрози у видобутку каоліну на Запоріжжі

"Говорити про якусь небезпеку можна тільки тоді, коли є джерело небезпеки. Якщо ми довели, що немає джерела забруднення, то про які ризики можна говорити? Ризики — це вірогідність формування певних негативних наслідків. Щоб це стверджувати, для цього є світова наука, яка займається радіофізикою й біофізикою. І на її даних будуються норми радіаційної безпеки. Якщо прораховувати гіршу ситуацію — не фактичну, що є в ґрунтах, а в 10 раз більшу, вони все одно будуть на порядок нижчі, ніж допустимі норми безпеки — це і є наш висновок", - відповів Олег Войцехович.

Для очищення води у водоймах Вільнянщини потрібні нові цільові програми, каже вчений.

Що відомо

  • У ніч на 9 січня на місце запланованого будівництва кар'єра біля селища Зелене Вільнянського району заїхала важка техніка. 10 січня там розпочались підготовчі роботи. Тоді ж мешканці Вільнянська та прилеглих селищ зібрались на акцію протесту проти початку робіт на каоліновому кар’єрі.
  • 12 січня на кількох відрізках траси Харків-Сімферополь мешканці селищ Лукашеве, Біляївка, Дружелюбівка, Зелене та міста Вільнянськ перекрили рух транспорту. Таким чином виступили проти будівництва каолінового кар’єру на території району.
  • При Запорізькій ОДА поновлено робочу групу, яка буде вивчати ситуацію навколо будівництва каолінового кар'єру у Вільнянському районі.
  • Заступник голови Запорізької облдержадміністрації Віталій Кардаш направив листи до обласної прокуратури та Головного управління Національної поліції у Запорізькій області з вимогою зупинити роботи на Біляївському каоліновому кар'єрі.
  • 16 січня понад 200 мешканців Вільнянського району мітингували в обласному центрі проти початку будівництва Біляївського збагачувального комбінату та каолінового кар’єру.
  • Члени 4-ї робочої групи з розгляду проблемних питань каолінового кар’єру запропонували керівництву Біляївського збагачувального комбінату провести додаткові гідрогеологічні роботи.
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди