Жителі Вільнянського району перекрили трасу Харків-Сімферополь

Жителі Вільнянського району перекрили трасу Харків-Сімферополь

Жителі Вільнянського району перекрили трасу Харків-Сімферополь Суспільне Запоріжжя

На кількох відрізках траси Харків-Сімферополь 12 січня перекрили рух транспорту жителі Вільнянського району - сіл Лукашеве, Біляївка, Дружелюбівка, Зелене та міста Вільнянськ. Таким чином висловили протест проти будівництва Біляївського збагачувального комбінату та каолінового кар’єру на території району.

Протестувальники вбачають у роботі майбутнього підприємства небезпеку для здоров’я людей та екології Запорізької області. Найбільша кількість – близько 200 людей – утворила живий щит на перехресті на в’їзді в село Матвіївка. На місці працювало 80 працівників поліції. Обурення людей викликало те, що 9-го січня вночі на територію, де планується звести каоліновий кар’єр, заїхала будівельна техніка, й почались земельні роботи.

Жителі Вільнянського району перекрили трасу Харків-СімферопольСуспільне Запоріжжя

Мешканка Вільнянська та учасниця акції протесту Тетяна Гриценко каже, що жителі Вільнянського району вийшли, щоб звернути на себе увагу: "На те, що біда на нас насувається. Поблизу сіл Біляєвка і Зеленого почали будівництво так званого Біляєвського збагачувального комбінату. Хочуть добувати каолінову глину. Але це дуже небезпечно для екології, для життя," - каже Тетяна.

Голова ГО "Вальтерра" та мешканець Вільнянська Роман Кононенко озвучив вимоги протестувальників: "У нас є вимоги. Одна з головних – вивезти техніку та зупинити всі будівельні роботи. Зараз там працює техніка, і вони копають. У них немає дозволу на будівельні роботи, це – перше, і по-друге, у них немає дозволу на зняття родючого верхнього шару грунту."

Жителі Вільнянського району перекрили трасу Харків-СімферопольСуспільне Запоріжжя

А на в’їзді в селище Скворцове дорогу перекрило близько півсотні протестувальників. Всі дії працівників Біляєвського збагачувального комбінату протестувальники вважають незаконними.

Натомість працівники Біляївського збагачувального комбінату стверджують, що всі дозвільні документи на будівельні роботи законні і є у відкритому доступі у державних реєстрах. А у висновку з оцінки впливу на довкілля зазначено, що будівництво підприємства та розробка кар'єра є цілком безпечними, - повідомила юристка підприємства Олена Нестеренко.

"На сьогоднішній день у нас в ДАБІ зареєстроване повідомлення про початок підготовчих будівельних робіт. Ці документи – у відкритому доступі, у нас є копії, ми ці копії намагалися показати громаді, але їх ніхто не захотів дивитися. Повідомлення зареєстроване, і проєкт будівництва фабрики та розробки кар'єру, який будуватимуть на іншій земельній ділянці, він пройшов державну експертизу та подана декларація про початок будівельних робіт," - розповідає юристка.

"Соціальне напруження – штучне." Працівники підприємства мають намір працювати прозоро і вести діалог із громадою щодо питань функціонування підприємства та його впливу на довкілля, - повідомив директор комбінату Сергій Луков.

Жителі Вільнянського району перекрили трасу Харків-СімферопольСуспільне Запоріжжя

Сергій Луков, директор Біляївського збагачувального комбінату

"Це напруження створюється навмисно, воно провокується. Єдиний засіб його зняти – це бажання сторін друг друга вислухати. Ми завжди йдемо на зустріч. Якщо нас просять провести додаткові дослідження, ми йдемо назустріч активістам. Проводимо відповідні дослідження за власні кошти. Вони відбирають проби, ми їх оплачуємо, але коли ми отримуємо результати, вони їх не визнають," - сказав Луков.

Нагадаємо, в ніч на 9 січня біля селища Зелене Вільнянського району заїхала техніка на місце передбачуваного будівництва кар'єра, 10 січня там розпочались роботи. Тоді ж мешканці Вільнянська зібрались на акцію протесту проти початку робіт на каоліновому кар’єрі.

Конфлікт навколо його будівництва виник ще 4 роки тому. Місцеві мешканці виступають проти будівництва, оскільки вбачають в роботі кар'єра загрозу екології та їхньому здоров'ю.

Що відомо

  • У 2018 і 2019 роках Запорізькою ОДА з залученням представників громадськості, посадових осіб органів влади та управління Запорізької області були створені дві обласні робочі групи - з метою здійснення оцінки дотримання законодавства при реалізації інвестиційного проєкту товариства. Після розгляду проблемних питань, члени робочих груп дійшли висновку щодо відсутності порушень діючого законодавства з боку зазначеного товариства.
  • Новій помічниці голови Запорізької ОДА Ірині Пироговій спільно з керівництвом профільного департаменту екології доручили розібратися з конфліктом навколо будівництва кар'єру з видобутку каоліну поблизу міста Вільнянськ. 
  • Інвестором будівництва каолінового кар'єру виступає "Біляєвський збагачувальний комбінат", що входить до групи підприємств, якими володіє український бізнесмен Олександр Вотінцев.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди