Флешмоб на підтримку тризуба, малого герба України. Що пишуть в соцмережах

Флешмоб на підтримку тризуба, малого герба України. Що пишуть в соцмережах

Флешмоб на підтримку тризуба, малого герба України. Що пишуть в соцмережах Укрінформ

Культурна спільнота об'єдналася проти зміни тризуба на "великий" державний герб. У соцмережах розпочався флешмоб, де історики та письменники пояснюють, чому цього не потрібно робити.

13 липня Верховна рада включила в порядок денний президентський законопроєкт "Про великий Державний Герб України". Депутати мають розглянути його вже до кінця тижня.

"За ці роки було багато різних конкурсів, суперечок, сварок, думок і різних бачень. Це нормально, це демократія. Я гадаю, що у рік 30-ліття незалежності і 25-ліття Конституції потрібно в цьому питанні нарешті поставити крапку", аргументував Володимир Зеленський під час засідання Верховної Ради 28 червня.

У відповідь культурна спільнота – письменники, журналісти та історики об'єдналася для флешмобу, в якому вони закликають депутатів не підтримувати проєкт, а самого президента відкликати його, а також вилучити з Конституції вимогу про "великий герб".

Оксана Забужко, Юрій Винничук, Ірма Вітовська-Ванца, Юрій Макаров, Тарас Чубай, Андрій Любка, Маркіян Камиш, Макс Кідрук, Остап Українець, Віталій Гайдукевич та інші представники культурної сфери опублікували на своїх сторінках в соцмережах тексти майже ідентичного змісту, де пояснюють свою позицію.

"Україна – не імперія і не федерація, і взагалі не потребує заміни історичного і справжнього свого герба на штучний "великий". Ідея "великого герба" з’явилася в Конституції за наполяганням комуністів, які навмисне у такий спосіб прагнули применшити значення справжнього герба України – Тризуба. Витягувати з небуття і намагатися втілити в життя цю ідею на тридцятому році незалежності – неприпустимо", – йдеться в тексті, який опублікувала Оксана Забужко.

Як наполягають культурні діячі, тризуб є живим символом нашої державницької традиції і національної єдності: княжий знак Київської Русі, герб Української Народної Республіки, символ боротьби українців за незалежність, герб сучасної України.

"Для українців по всьому світу Тризуб є так само близьким і рідним, як синьо-жовтий прапор чи національний гімн. Ми закликаємо: президента України – відкликати законопроєкт 5712 про "великий герб", натомість використати надані Конституцією повноваження для початку процедури вилучення з Основного Закону згадок про "великий герб" і остаточного утвердження Тризуба як єдиного і самодостатнього державного герба України", пишуть ініціатори флешмобу.

Рішення щодо затвердження "великого герба" має бути прийняте до кінця цього тижня.

Що відомо

  • У День Конституції, 28 червня 2021 року , президент Володимир Зеленський вніс на розгляд Ради законопроект про великий Державний герб України, а 29 червня, на сайті парламенту з'явився законопроєкт із ескізом пропонованого герба.
  • Виявилось, що це не ескіз-переможець конкурсу 2020 року, а ескіз 1996 року (трохи перероблений згодом), що відхилили у всіх попередніх конкурсах.
  • Як повідомляє Укрінформ, згідно із текстом документа, Державний Герб України є державним символом України, головним елементом якого є знак княжої держави Володимира Великого (малий Державний Герб України) золотого кольору, розміщений на синьому п'ятисторонньому щиті із заокругленими нижніми бічними кутами із золотою облямівкою; над щитом – зображення великокняжого вінця (корони) Ярослава Мудрого та пурпурово-золотого намету у вигляді рослинного орнаменту.
Флешмоб на підтримку тризуба, малого герба України. Що пишуть в соцмережах
  • Щит тримають з лівого боку – лев (герб Галицько-Волинського князівства), з правого – воїн-козак із рушницею (герб Війська Запорізького). Під щитом – стрічка із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів. Під стрічкою – два золоті колоски пшениці, переплетені кетягом калини пурпурового кольору зі стилізованим листям пурпурово-золотого кольору. Зображення лева та воїна-козака виконані золотим кольором з елементами пурпурового.
Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше