На Кіровоградщині гірники відмовились спускатися під землю через зарплатні борги

На Кіровоградщині гірники відмовились спускатися під землю через зарплатні борги

На Кіровоградщині гірники відмовились спускатися під землю через зарплатні борги Суспільне Кропивницький

Гірники Інгульської шахти державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" у Кропивниицькому районі Кіровоградської області відмовились спускатися у забій. Протестували через заплатні борги біля спуску в шахту, розповів голова незалежної профспілки працівників Інгульської шахти Дмитро Бондарєв.

Розпочали акцію о 10:30 біля прохідної шахти "Інгульська". На ній працюють тисяча людей, спускатися у забій відмовилась сотня гірників.

"По-перше, невиплачена заробітна плата. По-друге, немає розуміння подальшої роботи підприємства. На рівні держави жодні рішення не ухвалюють. Одні обіцянки. Керівництво комбінату з тих грошей, що надійшли в 9 липня, на погашення зарплатних боргів направили лише частину. Це 10% від усього боргу", – сказав Дмитро Бондарєв.

Сергій Гаранчук працює на шахті 5 років буровиком. За червень мав отримати зарплату 19 тисяч гривень, виплатили тисячу: "Ви зможете прогодувати родину на тисячу гривень? Я – ні. Якщо хтось зможе, то він – молодець. Я – не такий молодець. Для цього і пішов на важкі умови праці, щоб щось заробити".

Прохідник Віталій Грудік розповів, через брак грошей шахтарі не мають обладнання для роботи: "Не купують матеріали. Мені потрібні штанги, коронки, мастила, щоб видобувати руду, бурити та стріляти. Немає постачання, немає роботи, немає зарплати".

План видобутку руди виконується на 80%, сказав директор Інгульської шахти Сергій Чертков. З його слів шахти і комбінат постійно недофінансовуюють: "Проблема у високій собівартості та неконкурентоспроможності нашої продукції. Ми очікуємо рішення кабміну. Я не готовий сказати, що ми можемо самостійно зробити. Ця проблема стосується і керівництва комбінату, і керівництва міністерства енергетики".

Гірникам заборгували 80 мільйонів зарплати. Вона залежить від суми грошей, яку заплатить "Енергоатом за урано-оксидний концентрат – сказав заступник директора комбінату Вадим Косаренко. За його словами, 9 липня "Енергоатом" заплатив 30 мільйонів гривень з необхідних 87 за 25 тонн урано-оксидного концентрату.

Як витратили отримані гроші

  • 16 мільйонів – на погашення боргів: "Рахунки комбінату частково заблоковані державною виконавчою службою. А заблоковані, тому що стягується заборгованість з державного підприємства "Схід ГЗК" на підставі рішень суду. То ж ця сума пішла на погашення заборгованості".
  • 10 мільйонів – на зарплату шахтарям;
  • 4 мільйона – на забезпечення роботи підприємства: "На електроенергію та залізницю".

"На сьогодні виготовлено 35 тонн, ще 22 тонни необхідно зробити. Планові показники виконуються із запізненням",– додав Вадим Косаренко.

Іншу частину грошей мають виплатити підприємству сьогодні, 12 липня, сказав голова Атомпрофспілки Валерій Матов: "9 липня був перший платіж, зараз все інше готують. Поки що офіційного документу немає. Готують відправити частину грошей. Зараз ділять, скільки грошей "Енергоатом" отримає, щоб оплатити цю партію чергову".

Акція протесту працівників трьох урановидобувних шахт області безстрокова.

Що відомо

  • О 13:00 12 липня гірники Смолінської і Новокостянтинівської шахт вийшли на акцію протесту біля селища Смоліне Новоукраїнського району. Перекрили трасу Умань-Одеса. Участь в акції взяли три десятка людей, сказав працівник Новокостянтинівської шахти Павло Шульгін: "Страйкуємо, бо нам не виплачують заробітну плату. За півтора місяця у нас заборгованість. Тепер на підприємстві грошей немає взагалі, як воно буде існувати ніхто не знає".
  • Працівники трьох урановидобувних шахт області 15 червня оголосили безстрокову акцію протесту. Перекривали дороги біля села Бережинка Кропивницького району і біля селища Смоліне Новоукраїнського району.
  • 16 і 17 червня протестували у Києві, ночували біля Офісу президента. Призупинили акцію до 7 липня, дня виплати зарплати.
  • З 7 липня акцію протесту відновили. Сотня працівників підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" протестували біля міністерства енергетики у Києві За словами заступника міністра енергетики Юрія Власенка, управління активами підприємства мають передати компанії "Енергоатом", яка є єдиним покупцем уранової руди, що видобуває комбінат. Це дасть можливість напряму проводити розрахунки між підприємствами і вчасно виплачувати зарплату. Рішення має ухвалити Уряд.
  • "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" єдине в Україні підприємство, яке забезпечує видобуток уранової руди і виробництво концентрату природного урану. Підприємство забезпечує до 40% потреб в урані українських атомних станцій. Має виробничі майданчики в Дніпропетровській і Кіровоградській областях. На підприємстві працюють майже 5 тисяч людей.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди