Українські артисти, рок-опера та літературна сцена. Як святкує 30-річчя фестиваль "Тарас Бульба"

Українські артисти, рок-опера та літературна сцена. Як святкує 30-річчя фестиваль "Тарас Бульба"

Українські артисти, рок-опера та літературна сцена. Як святкує 30-річчя фестиваль "Тарас Бульба" facebook.com/FestivalTarasBulba

З 16 по 18 липня у місті Дубно Рівненської області відбудеться один з найстаріших музичних фестивалів країни "Тарас Бульба". Цьогоріч йому виконується 30 років.

В ефірі "Радіо Промінь" організатор фестивалю Микола Арсенюк розказав, як змінювався "Тарас Бульба" протягом 30 років, як команда фесту знайшла фінансування на проведення заходу під час пандемії та чи залишиться традиційна конкурсна складова.

"Щоб батьки туснячили під сценами, а діти займалися своїми справами"

Миколо, як воно – бути організатором найстарішого фестивалю в Україні?

Це дуже велика відповідальність, коли треба звести купу гуртів, митців і щоб це пройшло кльово і без всіляких заминок.

Кого ми побачимо і почуємо на фестивалі цього року?

Цього року плани грандіозні, адже "Тарасу Бульбі" виповнюється тридцять років. У нас планується як мінімум дві великі музичні сцени, де виступатимуть понад п’ятдесят музикантів. Окрім того, діятиме літературно-мистецька платформа, де ми приймемо понад шістдесят учасників – поети, барди, піснярі, кобзарі. Тобто все буде досить різноманітне. "Тарас Бульба" вийшов за рамки суто музичного фестивалю. Літературна платформа набирає обертів і популярності серед митців, поетів, письменників. Крім того всього, ще й про дітей не забуваємо: буде дитяча галявина, там будуть лялькові театри і різноманітні забави. Щоб батьки туснячили під сценами, а діти могли займатися своїми справами.

Чи вплинув карантин на фестиваль і чи вдалося вам перекрити збитки, якщо вони були?

Минулого року фестиваль не відбувся через карантин. Ми відповідально поставилися до ситуації й ініціатива не проводити фестиваль була нашою. В онлайн-формат ми не хотіли виходити, тому що онлайн-фестиваль – це доволі абсурдна річ. Чи вплинув карантин? Так, і коли ми готували ювілейний фестиваль, то хотіли провести його в будь-якому варіанті, навіть розглядали варіанти змішаного онлайн-офлайну. Але ось ці незрозумілі графіки і рамки привносили певний деструктив в організацію. Але зрештою карантин послабили, і цього року ми проводимо фестиваль в повному оpen air форматі.

Як вдалося знайти фінансування на проведення 30-го фестивалю "Тарас Бульба"?

На щастя, в Україні з’явилася така інституція, як "Український культурний фонд". Ми з ними маємо доволі плідну співпрацю, вони підтримали фестиваль у 2019 році. І от цього року, коли подавали заявку на проведення ювілейного фестивалю "Тарас Бульба", звісно, "Український культурний фонд" нас підтримав.

Українські артисти, рок-опера та літературна сцена. Як святкує 30-річчя фестиваль "Тарас Бульба"facebook.com/FestivalTarasBulba

Рок-опера "Тарас Бульба" наживо – це буде доволі помпезно

Розкажіть більш детально, що можна буде побачити на фестивалі?

З артистами нині фестивалі проблем не мають. Артисти приїжджають, коли їм платять. Гроші у нас є, відповідно і артисти є. Щоправда, у нас цього року будуть винятково українські артисти. З відомих – "Кому Вниз", KARNA.

Гурт KARNA я вважаю вихованцями фестивалю: вони ще у 2003 році отримали гран-прі й це один з гуртів, який досяг чогось. Фестиваль дав їм поштовх, і гурт досяг успіху, і ми з гордістю щороку їх запрошуємо виступати на фестивалі. Так само гурт "Фіолет" – трішки легша в них музика, але вони виступають. Але окрім всього в нас є ще одна цікава річ, яку ми планували і планомірно готували до ювілейного фестивалю "Тарас Бульба": минулого року теж завдяки підтримці "Українського культурного фонду" була написана музика і лібрето до рок-опери "Тарас Бульба".

На цьогорічному фестивалі рок-опера буде виконана вперше у форматі концертної версії. Автор лібрето – Дмитро Терновий, відомий харківський драматург. Музику написали молоді, але доволі амбітні й професійні хлопці – брати Сергій та Дмитро Радзецькі. Тому рекомендую під’їхати в Дубно і послухати рок-оперу "Тарас Бульба" наживо – це буде доволі помпезно.

Це спеціальна родзинка до ювілею фестивалю? Що ще відбуватиметься? Можливо, тортом частуватимете відвідувачів?

Це все ж таки рок-фестиваль, люди матимуть різні food-зони, в тому числі й пиво буде. Рок і пиво – таки речі доволі сумісні. А з молодих колективів, які можна виокремити, є доволі молодий дівчачий, навіть дитячий гурт The Sixsters: це підлітки 14-15 років, які грають цікаву "рокешну" українську музику. Фестиваль ще має таку одну цікаву особливість – з перших днів заснування він був конкурсним.

Ця конкурсна частина фестивалю і понині є. Цього року ми теж цьому не зраджуємо: були проведені прослуховування в Києві, на них ми відібрали чотирнадцять молодих рок-команд. І, власне, ці команди під час фестивалю два дні у фіналі так званому боротимуться за перемогу. Переможці фестивалю отримають статус переможця і призи від спонсора.

Їх оцінюють професійне журі чи глядачі?

В нас оцінює виключно журі. Оці публічні варіанти дають приводи для зловживання. Хтось підтягнув більше шанувальників, хтось менше. Ми навіть онлайн-голосування відхиляємо. Усі прослуховування проходили так: гурти мали приїхати у Київ і наживо виконати по одній пісні. Щоб журі переконалося, що гурт вартий уваги. Їх обирало журі, яке має досвід у музиці та продюсуванні. Тому гурти, які потрапили у фінал, дійсно варті уваги.

Українські артисти, рок-опера та літературна сцена. Як святкує 30-річчя фестиваль "Тарас Бульба"facebook.com/FestivalTarasBulba

Фактично перший фестиваль відбувся ще в Радянському Союзі

Давайте пригадаємо, як фестиваль відбувався у минулому? Коли ви долучились до його організації?

Перший фестиваль "Тарас Бульба" відбувся у 1991-му році. Це ще фактично був фестиваль не в незалежній Україні, а в Радянському Союзі. І перше фінансування фестивалю, як би це не звучало парадоксально, було за комсомольські гроші. В той час я був школярем і на першому фестивалі не був. В мене тоді лише з’являлися перші прояви любові до рок-музики. Якраз тоді "Радіо Промінь" почало доволі інтенсивно транслювати україномовну музику. З’явилися "Брати Гадюкіни", "ВВ".

Засновником та ініціатором першого фестивалю є Віталій Міщук. Він фронтмен гурту "Еней". Цей гурт тоді існував на теренах Дубенщини. А поїхавши на "Червону руту" 1989 року, вони отримали лауреатство і, надихнувшись, вирішили створити щось подібне в Дубно. Символом Дубно є Дубенський замок, а Дубенський замок намагався захопити Тарас Бульба в художньому творі. Тому ідея назви фестивалю полягала в тому, що "Тарас Бульба" – це певна боротьба. І основною музичною ідеєю була підтримка саме української, україномовної рок-музики. Після першого фестивалю все почало по накатаній розвиватися, фестиваль ставав потужнішим, відомішим, прийняв загальноукраїнський статус. Але в 1995 році фінансова криза накрила не тільки фестиваль, якщо пам’ятаєте, накрила державу.

Українські артисти, рок-опера та літературна сцена. Як святкує 30-річчя фестиваль "Тарас Бульба"facebook.com/FestivalTarasBulba

Газетна вирізка про перший фестиваль "Тарас Бульба", липень 1991 року.

Чи відразу вхід на фестиваль був платним?

Різні варіанти були. Наскільки мені відомо, в 1991 році вхід був безкоштовним, але в 1992-1994 роках фестиваль проводився в Дубенському замку, і тоді орендатори брали гроші за вхід. З того моменту, коли я долучився до організації фестивалю у 2002 році й згодом почав брати на себе керівні функції, формати були різні. Спочатку ми проводили фестиваль в центрі міста, на площі.

Це було прикольно, але чим масштабнішим ставав фестиваль, тим частіше виникали питання, як правильно його організувати, щоб публіка була толерантною, був громадський порядок і тому подібне. Тоді вирішено було перебазуватися на стадіон. Платний вхід виконує дві функції: перша – дозволяє накопичити якийсь фінансовий ресурс для проведення фестивалю, щоб він зростав, а друга – на фестиваль заходить суто цільова публіка, якій це подобається. Територія фестивалю перебуває фактично за містом. А людей, кому він не подобається, фестиваль не дратує і вони нічого й не чують.

Українські артисти, рок-опера та літературна сцена. Як святкує 30-річчя фестиваль "Тарас Бульба"facebook.com/FestivalTarasBulba

Фестиваль – це своєрідний "газетний день"

Мене як дитину 90-х цікавить, чи не було у вас проблем із рекетом?

За 90-ті не скажу, але за той період, що я працював, таких проблем не було, бо фестиваль не є такою суперприбутковою справою. Можливо, рекет зацікавила б якась тема, де дійсно є прибутки. Я знаю багатьох організаторів українських, які проводять потужніші фестивалі, такі як "Файне Місто", Zaxidfest, і скажу вам, що то така штука доволі неприбуткова. Це чисто ідейні люди цим займаються з року в рік, "входять в коло". Я колись працював до фестивалю редактором районної газети. Там є таке поняття – "газетний день", коли виходить номер. Фестиваль – це теж такий своєрідний "газетний день": коли в тебе немає варіантів щось робити інше, ти маєш робити фестиваль і все.

Я знаю деяких організаторів різних подій, вони досить стресостійкі люди, але насправді їхня нервова система дуже розхитана. Як у вас за роки роботи над організацією фестивалю із нервовою системою?

По-перше, набуто вже досить серйозний досвід. Зрозуміло, у випадку реального форс-мажору, такого як стихійне лихо, який важко передбачити, спрогнозувати реакцію нервової системи досить складно. Досвід допомагає. Інколи буває, що треба зробити якісь термінові заміни в один день: зранку паніка, а до обіду ти знаходиш рішення. Але нервова система дійсно досить напружена. Завдяки моїй родині, яка мене підтримує, вдається це дійство спокійніше відбувати.

Українські артисти, рок-опера та літературна сцена. Як святкує 30-річчя фестиваль "Тарас Бульба"facebook.com/FestivalTarasBulba

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІншеПрограмиРозклад