У Кропивницькому завершили розкопки на місці встановлення прапора до 30-річчя Незалежності

У Кропивницькому завершили розкопки на місці встановлення прапора до 30-річчя Незалежності

У Кропивницькому завершили розкопки на місці встановлення прапора до 30-річчя Незалежності Фото Валентина Собчука

У Кропивницькому, на території меморіального комплексу ”Фортечні вали”, завершили розкопки на місці, де встановлять прапор України до 30-ї річниці Незалежності. Про це Суспільному розповів учасник археологічних розкопок, науковий співробітник охоронної археологічної служби України Валентин Собчук. Участь у розкопках взяли 10 людей.

Якщо будівництво відбувається в межах, де розташована пам'ятка культурної спадщини, якою є Фортечні вали, то, за законом, будівництву має передувати дослідження фахівців.

Як проходили розкопки

Дослідження відбувалося у три етапи: в березні та по 4 дні у травні й червні.

У березені визначали глибину залягання культурного шару – розповів Валентин Собчук: ”Якщо говорити про Фортецю, то ті люди, які її заснували і жили в ті часи, ходили на глибині 60-70 сантиметрів нижче, ніж ходимо ми”.

За словами археолога, у травні проводили розвідкові розкопки: ”Технологія будівництва флагштоку передбачає, що його розмістять на фундаменті, який стоятиме на палях. Ми зробили невеличкі ями під кожною палею. Їх було 13”.

У червні провели розкопки на площі 49 квадратних метрів.

У Кропивницькому завершили розкопки на місці встановлення прапора до 30-річчя НезалежностіФото Валентина Собчука

Знахідки

Під час розвідкових розкопок у травні знайшли уламки кераміки та кістки.

У червні знайшли рештки вогнища й кераміку ХVIII століття ”Орнаментована, цікава, красива. Ми віддали її художнику, щоб той її замалював. Потім сфотографуємо”.

Усі знайдені речі віддадуть на зберігання в обласний краєзнавчий музей – сказав Валентин Собчук: ”Там немає яскравих цілих композиційних фрагментів, але для нас ці матеріали важливі, адже, фактично, місто розпочало своє існування з середини ХVIII століття”.

Ще одна знахідка – це кістки тварин. За словами археолога, їх досліджуватимуть палеозоологи з інституту археології. Дослідження дозволить дізнатись – це рештки одомашнених тварин чи мисливської здобичі: ”Ми дізнаємось видовий склад: курка, корова, собака це чи хтось інший”.

Монета 1750-го року

Під час розкопок знайшли монету, виготовлену на 4 роки раніше, ніж побудували Фортецю Святої Єлисавети (1754 рік – ред.). Зі слів Валентина Собчука, вона не є особливою: ”Це попередній аналіз двох нумізматів, яким ми її показували. Остаточного висновку немає. Відомо, що вона пере чеканена під час правління Єлизавети, адже на зворотній стороні ми бачимо ознаки первинної монети – Петра І”.

У Кропивницькому завершили розкопки на місці встановлення прапора до 30-річчя НезалежностіФото Валентина Собчука

Висновки

Валентин Собчук розповів, що решток людей не знайшли, хоча на місці встановлення прапора могло бути військове кладовище: ”На предмет поховань Фортецю досліджували у 1994 році. Розкопки тоді тривали недовго, бо коли копали пороховий погріб, дослідники натрапили на рештки офіцерського кладовища німецьких військовослужбовців. Їх перепоховали. Були думки, що місце, відведене під флагшток може бути продовження того кладовища”.

За словами археолога, вони повністю дослідили культурний шар, досягши рівня материка: ”Нижче нього археологічних знахідок не буде”.

На місці розкопок будувати можна – підсумував Валентин Собчук.

Суспільне направило інформаційний запит до обласної адміністрації, яка є замовником встановлення прапора, щоб дізнатися, скільки грошей витратили на розкопки, коли і за скільки встановлюватимуть флагшток.

Що відомо

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди