В Україні запрацював ринок землі. Хто може придбати землю на Тернопільщині

В Україні запрацював ринок землі. Хто може придбати землю на Тернопільщині

В Україні запрацював ринок землі. Хто може придбати землю на Тернопільщині
Суспільне Тернопіль

В Україні запрацював ринок землі. Наразі купити землю зможуть лише фізичні особи. Зокрема, аграрії, які орендують землю, а от юридичні особи до 2024-го року придбати наділи не зможуть.

Ігор Береза живе у селі Товстолуг, що у Великогаївській громаді. Чоловік каже, має майже 2 гектари землі. Її в оренду не здає, обробляє самостійно.

"Земля не продається, земля дуже дорога, а за що продати? За копійки? За одну кобилу, яка вартує 1000 доларів? Землю хочуть скупити українську. Бо не закуплять в Казахстані, там не родить. А українська земля добре родить", - каже Береза.

Галина Нагірна проживає у Великих Гаях. Жінка розповідає, здає в оренду 2 паї в селі Іванівка Тернопільського району. Їх загальна площа складає майже 4 гектари.

"За кожен пай дають по 8 тисяч гривень і по 2 мішки цукру. Вигідніше здавати в оренду, бо за 5 років я отримую приблизно 40 тисяч гривень, а одноразовий продаж буде вартувати 30 тисяч гривень і більше нічого", - розповіла Нагірна.

Житель Великих Гаїв Володимир Снігур каже, що в оренду здає гектар землі. Щороку за це отримує 7 тисяч гривень.

"Вигідніше в оренду здавати, ніж продати. Так продамо всю землю і не будемо її мати. Якщо розібратися, ти нічого не вкладаєш, а гроші тобі з паю йдуть", - розповіла Снігур.

З 1 липня придбати землю сільгоспризначення  зможуть лише українці, які є фізичними особами. Загальна площа придбаного має становити до 100 гектарів. З 1 січня 2024 року таку можливість отримають і юридичні особи, власниками яких є українці. Вони зможуть купувати до 10 тис. гектарів землі. Питання купівлі землі іноземцями вирішуватиметься на референдумі. Та незважаючи на його рішення, придбати землю іноземці зможуть лише за 50 км від держкордону України.

Придбати землю можуть:

 • з 1-го липня 2021 - фізичні особи (українці) - до 100 га;
 • з 1-го січня 2024 - юридичні особи (українці) - до 10 000 га;
 • Іноземці - за рішенням референдуму.

Не зможуть купити українську землю: компанії, власниками яких є громадяни Росії, а також будь-які іноземні державні компанії. Не продадуть наділів ні офшорним фірмам, ні бенефіціарам, яких неможливо встановити. Заборона стосується й фізичних та юридичних осіб, які перебувають під санкціями чи є членами терористичних організацій. Землі державної та комунальної власності, окупованих територій Луганської, Донецької областей та Криму не продаються.

Придбати землю не можуть:

 • росіяни;
 • іноземні держави;
 • офшорні компанії;
 • невідомий бенефіціар;
 • особи під санкціям;
 • терористи.

Не продається земля:

 • державна;
 • комунальна;
 • окупована.

Згідно з законом, першочергове право купити землю мають орендарі, які користуються нею з 2010 року чи довше. Уряд затвердив перелік документів, які мусить перевірити нотаріус.

"Нотаріус робить перевірку на обтяження земельної ділянки, чи є він дійсно орендар цієї земельної ділянки, договірна ціна, безготівковий розрахунок, вона не може бути меншою, ніж нормативно грошова оцінка і за домовленістю сторін відбувається угода переходу права" – каже експерт громадської спілки Центру розвитку земельних правовідносин в Україні Дмитро Бабак.

Дмитро Бабак розповів, що юридичні особи зможуть обходити закон і купувати землю через підставних фізичних осіб:

"Нескладно великим агровиробникам знайти осіб, які будуть скуповувати. Вирішення проблеми - це сугубо створення інституцій при держпідтримці, які будуть допомагати малим фермерам захистити їх".

Паї, згідно з законом, можна продавати безпосередньо й через аукціон, а державну землю - лише на торгах.  Це для того, щоб процес був прозорим, - йдеться  в пояснювальній записці до закону.

"Аукціони самі по собі допомагають потенційному продавцю продати своє майно за оптимальною ціною. Коли людина веде переговори з декількома покупцями, це потребує якогось часу. А на аукціоні ця процедура пришвидшується", - каже начальник юридичного відділу агропромислової компанії Роман Березовський.

За його словами, один гектар нині коштує від 1 до 3-х тисяч доларів. Орендарі-одноосібники, які працюють офіційно, такі кошти мають. Нині у Верховній Раді готується до другого читання законопроєкт про Фонд часткового гарантування кредитів. Якщо фермер візьме кредит на землю і не зможе його погасити, половину заплатить держава. Про це повідомив раніше міністр аграрної політики Роман Лещенко. Також фермери, які понад 11 років користуються землею,  мають право придбати її на виплат і віддавати гроші протягом 10 років. Земельна реформа додасть у бюджети різних рівнів майже 2 мільярди доларів, заявив радник голови Офісу президента Тимофій Милованов, а це є близько півтора відсотка ВВП.

Що відомо

На початок