Більше на чверть. На Кіровоградщині прогнозують зростання врожайності пшениці

Більше на чверть. На Кіровоградщині прогнозують зростання врожайності пшениці

Більше на чверть. На Кіровоградщині прогнозують зростання врожайності пшениці Суспільне: Кропивницький

У 2021 році врожайність пшениці в Кіровоградській області зросте на 25%, відносно показників 2020 року. Це прогноз заступниці директора обласного департаменту агропромислового розвитку Тетяни Бураги. Нині тонна пшениці коштує 7-9 тисяч гривень. За пів року ціна збільшилася на 30%. Суспільне з’ясовувало – які причини подорожчання і за рахунок чого в регіоні планують отримати більший урожай.

Прогноз

За словами Тетяни Бураги, в Кіровоградській області зернові культури вирощують 3 тисячі господарств. 2020 року зібрали 1 мільйон 135 тисяч тонн пшениці. Збільшення врожайності на 25% прогнозує через сприятливі погодні умови (дощі – ред.). Підвищення ціни на пшеницю цього року не очікують, а збір врожаю озимої пшениці, який розпочнеться за два тижні, знизить ціну до 6 тисяч гривень за тонну: ”Ми очікуємо більший вал і, загалом, більш-менш стабільну ситуацію”.

Заступниця директора обласного департаменту агропромислового розвитку розповіла, що ціни на пшеницю в Україні формуються під впливом світових цін на цю культуру: ”В минулому році були несприятливі погодно-кліматичні умови не лише в Україні, це й світова проблема. Був неврожай. Як результат – пропозиція по пшениці була дещо знижена, а попит високий. Це позначилося на формуванні цін”.

Обласна адміністрація щороку замовляє аналіз світових тенденцій змін цін на пшеницю, розповів доктор економічних наук Володимир Зайченко. З його слів, основний пул країн, які вирощують пшеницю, складається з 20 країн-виробників. Україна не є основним гравцем на цьому ринку: ”Україна – десь на 10-12 місці. І ми не можемо диктувати ціну на цьому ринку. А основними чинниками є те, що в 20-му році був неврожай в Північній та Південній Америці, в Російській Федерації збільшили вивізне мито на 40 доларів. А вони – на 3-4 місці з вирощування і експорту пшениці. Третій чинник – основні країни-виробники та експортери пшениці, через неврожай 2020 року, змушені були залишити зерно в держрезерві”.

Як опади впивають на врожайність

Директор інституту сільського господарства Ігор Семеняка сказав, що збільшення кількості опадів може вплинути на врожай як позитивно, так і негативно: ”За півтора місяця випала потрійна від середніх показників норма опадів: в червні має випадати 65 міліметрів, та вже до 17 червня випало 102 міліметра. В травні – при середньому значенні у 48 міліметрів випало 86-100. Таким чином, з одного боку, маємо кореляцію позитивну: чим більше опадів, тим більше продуктивність культур. З іншого боку – це може бути загрозою для практичного формування і збирання гарного врожаю, якщо посіви не оброблені від хвороб та шкідників”.

Частину посів пошкодив град, через опади розвинулись хвороби рослин

Більше на чверть. На Кіровоградщині прогнозують зростання врожайності пшениціСуспільне: Кропивницький

Агрономка агрофірми, яка вирощує озимі пшеницю та ячмінь у Кропивницькому районі, Ольга Жовтенко показала посіви, пошкоджені градом: ”Пошкодило нам декілька полів: трохи соняшника пошкодило, трохи пшениці і ячмінь. Втрати ми не підраховували, але бачимо, що колосок став наполовину менший. Це вплине на очікувану врожайність. Дуже шкода. Зерно залишиться лежати на землі”.

За словами Ольга Жовтенко, попри град, погода цьогоріч більш сприятлива для врожаю, ніж торік. Та велика кількість опадів призвела до розвитку хвороб на всіх посіяних культурах: ”Є на колоску вражені фузаріозом зернинки. Та сподіваємося зібрати достойний врожай. Минулого року врожайність була трохи більше 3 тонн з гектара, цього року плануємо зібрати більше – може й близько 5 тонн”.

Збільшення ціни

Керівник агрофірми Юрій Крутько сказав, що минулорічна врожайність пшениці становила 38 центнерів з гектара. Ціна – 6 тисяч гривень за тонну. Ціна на пшеницю, з його слів, за пів року підвищилася на 30%: ”Зараз тонна пшениці, плануємо, в порту буде коштувати десь 7 тисяч гривень. На піку ціна сягала 9 тисяч. Подорожчали й паливно-мастильні матеріали, збільшилася заробітна плата. Думаю, й оренда землі зросте”.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди