Як змінити постачальника газу та вибрати найвигідніший тариф. Пояснює експертка

Як змінити постачальника газу та вибрати найвигідніший тариф. Пояснює експертка

Ексклюзивно
Як змінити постачальника газу та вибрати найвигідніший тариф. Пояснює експертка unsplash

З 1 серпня 2020 року в Україні запрацював відкритий ринок газу для населення. За ним споживачі можуть самостійно обирати постачальників палива, орієнтуючись на їхні тарифи та пакети послуг. Таким чином вони можуть обрати більш вигідні умови, тим самим заощадити додаткові кошти.

Про те, як змінити постачальника газу та вибрати найвигідніший тариф, в ефірі Українського радіо розповідає керівниця проєкту "ГазПравда" та координаторка житлово-комунальних програм громадянської мережі "ОПОРА" Тетяна Бойко.

Як вплинула на українців можливість змінювати газового постачальника

За словами експертки, можливість змінювати постачальника була давно, але було мало тих, хто пропонував свої послуги. І тому із серпня 2020 року уряд відкрив ринок, в результаті чого з'явилося багато постачальників: "Рік тому національний регулятор НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг — ред.) суттєво спростив саму процедуру".

Фахівчиня пояснює, що раніше необхідно було йти до свого колишнього постачальника, брати у нього довідку про відсутність заборгованості, йти до облгазу, або йти до нового постачальника.

"І це все тривало в середньому 120 днів. Коли запрацював ринок, регулятор паралельно спростив процедуру і люди змогли за 10 днів змінити постачальника. Законодавство ж дає три тижні на виконання усієї процедури", — зауважила Бойко.

Читайте також: Експерт розповів, як зміняться ціни на електроенергію та газ

Хто зараз може змінити постачальника газу

Експертка зауважує, що можливість змінити постачальника безплатно є у кожного, незалежно від того, проживає людина в індивідуальному будинку чи багатоповерхівці.

"На відміну від тепла чи води, газового постачальника можна змінювати індивідуально. Неважливо, потрібен вам газ для приготування їжі, гарячої води (бойлера) або для опалення", — розповідає вона.

Як це працює

"Дійсно, труба є одна. І обслуговуванням труби займаються оператори газорозподільних мереж облгази. Тому, національний регулятор додав плату за доставку газу в окремий платіж, — зазначила Бойко.

Вона додала, що, можливо, це викликало хвилю нерозуміння й обурення, але ідея була зробити окрему платіжку за доставку: "Доставка — це велика робота облгазів для достатньої підтримки тиску, щоб цей газ доходив до наших конфорок. Паралельно є великий ринок постачальників — близько 60-ти компаній. В них ціни — ринкові".

Фахівчиня зауважує, що їхня задача — купити на оптовому ринку найкращий ресурс, сформувати пропозицію, додати свою націнку і запропонувати цей "пакет" споживачу.

Читайте також: Чому Україна час від часу потребувала електроенергії з Росії. Розповідає експерт

На що звертати увагу при зміні постачальника газу

Експертка зазначає, що згідно з даними опитування, ціна — найважливіший критерій для українців. Однак вона рекомендує звернути увагу на історію компаній, переглянути реєстр ліцензіатів національного регулятора НКРЕКП, подивитися перелік засновників, статутний капітал.

"Бо якщо постачальник не зможе виконати своїх зобов'язань, то споживач не залишається без газу, але потрапляє на ПОН — постачальника "останньої надії" (страховка від раптової втрати поточного постачальника — ред.). Цю компанію обрав уряд на конкурсних засадах терміном на 5 років. Зараз це газопостачальна компанія НАК "Нафтогаз України", — пояснює Бойко.

Вона підкреслює, що людина може залишатися на ПОНі 2 місяці й впродовж них повинна знайти собі нового постачальника: "В минулому році у ПОН були досить привабливі ціни, бо він виконує функцію соціального захисту, але там ціна рахується за формулою і повністю залежить від тих тенденцій, які є на європейському газовому хабі".

Фахівчиня зазначає, що цьогоріч ця ціна "дуже висока" — понад 11 грн на сьогодні.

Читайте також: НБУ не очікує швидкого зростання кредитування на купівлю землі

Де шукати та порівнювати газопостачальників

За словами експертки, усі європейські країни регламентують, що має бути порівняльний інструмент через єдиний сайт, де споживач, вказавши потрібну кількість газу, отримує перелік усіх можливих постачальників, які найбільше йому підходять.

"В Україні такого єдиного ресурсу немає, але є два некомерційні ресурси: "ГазПравда" та "Газотека". На цих ресурсах можна відразу і подати заявку, і звідти отримати повідомлення від нового постачальника", — пояснила Бойко і додала, що важливо уважно кілька разів прочитати повний опис пакету, зокрема і текст, написаний дрібними літерами, щоб в результаті не виникало непорозумінь.

Водночас для тих, хто не хоче чи не може оформити заявку онлайн, можна це зробити через пошту або прийти до офісів або їхніх представництв і подати цю заявку фізично.

Які документи потрібно зібрати для зміни постачальника газу

Фахівчиня розповідає, що до заявки додається:

 • паспорт;
 • ідентифікаційний код;
 • копія документу, який посвідчує право власності на приміщення.

"В окремих випадках, якщо є співвласність, то це можуть бути якісь додаткові документи. Також багато постачальників приймають електронний підпис, тому вся процедура може тривати, приблизно, 10 хвилин", — вказала керівниця проєкту "ГазПравда".

Читайте також: В Україні запрацював ринок газу для споживачів. Що зміниться

Як бути тим, хто не має доступу до Інтернету

Бойко зауважує, що у такому випадку все залежатиме від постачальника і його способу "дійти у потрібне місце": "Очевидно, ми рекомендуємо всім використовувати різні канали й засоби, щоб використовувати, доносити про себе інформацію, через брошури й листівки доносити до людей, які не мають доступу до Інтернету, потрібну інформацію про свої послуги".

Водночас вона вказує, що тут жодного "стандартизованого набору інструментів" немає.

Чи варто чекати опалювального сезону для зміни постачальника

"Газ — сезонний продукт. Влітку він дешевший, а взимку — дорогий. Але ми маємо геополітичну ситуацію, де "Газпром"Газпром — російська газовидобувна і газорозподільна монополія, найбільша корпорація Російської Федерації й одна з найбільших у світі. 50% капіталу належить державі. Повне найменування — Відкрите акціонерне товариство "Газпром". Штаб-квартира розташована у Москві.Експортна діяльність компанії розглядається політичними аналітиками як частина так званої енергетичної дипломатії РФ, яка має на меті поширення політичного та економічного впливу вищезгаданої країни в державах-транзитерах і державах-споживачах (особливо на європейському напрямку).Джерело: Вікіпедія планує добудувати свій "Північний потік-2" і він не виходить зараз на ринок", — зазначає експертка і розповідає, що наразі дуже мала пропозиція обсягів газу на європейському оптовому ринку, що спричиняє відповідну високу ціну.

Тому фахівчиня зауважує, що з огляду на ці геополітичні події, вона рекомендує не ризикувати й залишатися на "річній ціні", й знайти собі "найкращого постачальника з найкращою пропозицією".

Які додаткові послуги можуть надавати постачальники для своїх споживачів

Бойко зазначає, що важливою перевагою може стати комплексний продаж ресурсів, наприклад газу й електрики: "Зараз це зручність управління електронним кабінетом, передачі інформації, контакт-центр, підтримка клієнтів".

За її словами, минулого року деякі компанії надавали за сумлінну і вчасну оплату користувачів 3-5% знижки на газ, а також здійснюють розіграші серед своїх клієнтів.

Водночас експертка зауважує, що при зміні постачальника газу це ніяк не повинно відбиватися на системі забезпечення соціальним захистом.

Читайте також: НКРЕКП дозволила містам встановлювати тарифи на тепло

Як багато споживачів за рік змінило постачальника газу

"За даними НКРЕКП, близько 120 тисяч людей змінило постачальника. Це не мало, адже якоїсь масованої інформаційної кампанії не було і все ж менш як рік пройшло...Поява понад 50-ти нових компаній про щось, та свідчить", — розповідає Бойко.

З її слів, люди "повірили у цей ринок" і побачили, що він "може працювати".

Чи обов'язкова наявність лічильника газу при зміні постачальника

Фахівчиня пояснює, що закон ніяким чином не обмежує людей: "Незалежно від того, чи є у тебе лічильник у домі, квартирі чи немає. Але, я, однозначно, є прихильницею лічильників і вважаю, що кожен повинен його мати".

Також вона підкреслює, що такої вимоги, що ви можете змінити постачальника тільки коли у вас є лічильник, немає: "Але, очевидно, що мати лічильник буде завжди вигідніше, ніж його не мати".

Щоб змінити постачальника газу потрібно:

 • зайти на сайти "ГазПравда" або "Газотека";
 • вказати поточний тариф та кількість спожитого газу;
 • вибрати зі списку постачальника;
 • залишити заявку на сайті й чекати на відповідь від постачальника на електронну пошту;
 • відсканувати потрібні документи та надіслати їх на сайт постачальника;
 • після підключення надіслати постачальнику поштою оригінал заяви про приєднання з особистим підписом.

"Для зміни постачальника газу не потрібно зв'язуватися з колишнім постачальником. Це задача вашого нового постачальника газу", — резюмувала фахівчиня.

Що відомо

 • Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, знизила граничний тариф на розподіл газу до 1,79 грн за кубометр. Водночас для деяких компаній ця сума буде нижчою.
 • Міністерство соціальної політики спростило процедуру інформування про зміну постачальника газу для побутових клієнтів, які отримують субсидії чи пільги.
 • Кабмін скасує обмеження ціни на газ для населення для отримання траншу від МВФ.
 • Кабінет міністрів планує скоротити виплати субсидій на оплату житлово-комунальних послуг в лютому на 1,5-2 млрд гривень через зниження ціни на газ для побутових споживачів.
 • Кабінет міністрів призначив Юрія Власенка новим тимчасовим керівником ПАТ "Центренерго". Також повністю оновлено склад топменеджменту компанії.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди