В Україні запрацював ринок газу для споживачів. Що зміниться

В Україні запрацював ринок газу для споживачів. Що зміниться

В Україні запрацював ринок газу для споживачів. Що зміниться
. Суспільне

З 1 серпня в Україні запрацював ринок газу для споживачів. Відтепер клієнт сам може обирати постачальника, спираючись на ціну. Закон “Про ринок природного газу" було ухвалено ще в 2016 році, проте його запровадження відкладалося п’ять разів.

Суспільне розповідає, в чому суть закону, що зміниться для кінцевих споживачів та як закон вплине на ціни на газ.

Можливість обирати постачальника

Основна зміна, яка чекає на споживачів – можливість вільно змінити постачальника. Насправді, така можливість з’явилася ще в 2015 році, проте у цьому не було великого сенсу, оскільки регульована ціна майже завжди була нижчою за ринкову.

Власне, тепер ринок і формуватиме ціни, що в теорії дає можливість обрати постачальника, який запропонує найменшу вартість послуги. Для пришвидшення цього процесу, регулятор ще 1 липня суттєво спростив процедуру переходу від одного постачальника до іншого.

Як змінити постачальника

Відтепер, щоб змінити постачальника більше не немає потреби йди до нинішнього, щоб розірвати з ним договір та отримати довідку про відсутність заборгованості. Достатньо подати новому провайдеру заявку на приєднання та ще кілька документів, зокрема:

  • посвідчення особи;
  • документ, що підтверджує право власності або розпоряджання помешканням;
  • останню платіжку за доставку газу.

Окрім того, скоротиться й тривалість переходу. Раніше цей період складав до 100 днів, тепер же 4-21 день. Сам перехід відбуватиметься автоматично, без відключення газу. 

Подати заявку можна в центрі обслуговування клієнтів обраного вами постачальника, або ж подати заявку онлайн на сайті компанії. Відтепер підписати заявку ви зможете за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП), BankIDNехнологія дистанційної ідентифікації фізичних осіб у інформаційно-телекомунікаційних системах. Суть технології у наданні банком клієнтському сайту ідентифікаційних даних користувача після автентифікації чи SmartIDМобільний додаток для Android та iOS, який перетворює смартфон на паспорт.

Які варіанти прийому документів надавати споживачам вирішує сам постачальник, проте наявність конкуренції стимулюватиме компанії максимально спростити цей процес для своїх клієнтів. 

В Україні запрацював ринок газу для споживачів. Що зміниться
Газові труби. Уніан

Важливо – якщо в споживача відрізаний газ, то змінити компанію він зможе тільки після відновлення газопостачання.

Крім того, з 1 липня наявність боргу за газ більше не завадить змінити постачальника. Проте зміна компанії не означає, щоб борг перед попередньою зникне.

При зміні постачальника прокладати нові труби не потрібно, оскільки ними опікуються оператори газорозподільних мереж (облгази).

Ринкове регулювання ціни

Друга важлива зміна – регулювання ціни. Відтепер вона стане ринковою: встановлюватиметься щомісяця й залежатиме від котирувань на європейських хабах.

Останні кілька років в Україні діяло дві системи: ринкова для промисловості, а для населення – механізм PSOМеханізм публічних спеціальних обов'язків.

Спочатку ціна фіксувалася на одному рівні на певний період, пізніше ж її почали визначати, враховуючи ціну газу на європейському хабі та вартість доставки в Україну. Розрахунком займався "Нафтогаз" і щомісяця 22 числа її оприлюднював.

Тепер же ціни на газ як для промисловості, так і для населення будуть прирівняні до європейських. І те, зростатиме ціна чи падатиме, залежатиме від ситуації на ринку. 

Як зміниться ціна

Прогнозувати, як саме зміниться ціна наступного опалювального сезону досить важко. Оскільки тепер ціну регулює ринок, вона залежатиме від багатьох факторів, зокрема: 

  • Наявність газу у європейських сховищах. Від цього залежить оптова ціна для українських компаній, які транспортують газ в Україну.
  • Ціни українських постачальників. Оскільки тепер між компаніями існує конкуренція, їм доведеться зважати на ціни інших компаній та коригувати їх, щоб привабити або ж не втратити вже наявних клієнтів.
  • Націнка, яка залежить від внутрішніх потреб компанії: оплата персоналу, утримання офісів та відділень тощо.
  • Сезон. Взимку ціна, скоріш за все, зростатиме, оскільки газу використовується більше і його кількість в сховищах меншає.

Наразі в Україні діє близько 50 компаній-постачальників. Перевірити, чи має компанія ліцензію на постачання газу можна на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг.

Крім того, у постачальника, який працює з побутовими споживачами, має бути власний вебсайт.

Читайте також

"Нові правила грошових переказів. Що зміниться"

На початок