Під час Всеукраїнського форуму "Україна 30", присвяченому екології, міністр культури Олександр Ткаченко презентував концепцію щодо розвитку Чорнобиля та Зони відчуження. Інформація також з'явилась в Telegram-каналі урядовця.
Міністр зауважив, що для формування концепції та подальших кроків вперше були зібрані точки зору науковців і фахівців. В основу концепції лягли правильні наративи, усвідомлене сприйняття Зони і фокус на правах людини. "Чорнобиль – сторінка світової історії, яка й 35 років, і 100 років потому буде вплетена у наше життя. Зберегти місце, де сталася катастрофа – наша місія. Це про вшанування пам’яті і переосмислення, про нові сенси. А також про розвиток відповідального туризму в Чорнобиль", – написав Ткаченко. Для розв'язання проблем планують:
- Створити Центр прав людини;
- Сформувати комунікації щодо цієї теми на державному рівні;
- Відмовитись від риторики Чорнобиля як бренду;
- Розпочати широку державну підтримку культурних ініціатив на тему Чорнобиля;
- Перетворити Зону відчуження на частину національної спадщини України та ЮНЕСКО;
- Сформувати тематичні музейні простори;
- Проводити тренінги для журналістів з висвітлення теми;
- Розробити програми ліцензування провідників у Зоні.
Він нагадав, що вже розпочалася робота над тим, що зона має увійти до простору спадщини ЮНЕСКО, і власне потрібно розробити стратегію вибіркової реставрації та консервації будівель, які зараз руйнуються.
Подальшими кроками буде схвалення Кабінетом міністрів проєкту Концепції формування стратегії комемораціїКоммеморація – це спосіб, за допомогою якого зміцнюється і передається пам'ять про минуле. та розробка плану з реалізації концепції.
"Чорнобиль – унікальне місце, яке цікаве сотням тисяч людей. Аби майбутні покоління мали можливість бачити все на власні очі – діяти треба зараз. Комплексно і різносторонньо", – зазначив міністр.
Читайте також
Від Дюрера до Pink Floyd: як створювали виставку "Чорнобиль. Подорож"
Вплив Чорнобильської трагедії на мистецтво: книги, фільми, музика та комп'ютерні ігри
Електричка через Білорусь та Прип'ять, що розсипається. Чим живе Чорнобильська зона