Від Дюрера до Pink Floyd: як створювали виставку "Чорнобиль. Подорож"

Від Дюрера до Pink Floyd: як створювали виставку "Чорнобиль. Подорож"

Від Дюрера до Pink Floyd: як створювали виставку "Чорнобиль. Подорож"

Мультимедійна виставка "Чорнобиль. Подорож" вже відкрита для всіх охочих у першому павільйоні ВДНГ. Унікальні архівні матеріали, фото та твори мистецтва в оточенні помпезної радянської архітектури змушують ще гостріше зчитувати те, чим був Чорнобиль трагічною пам'яткою того, до чого призводить диктатура, та початком її кінця.

Коли організатори обирали місце для цього мистецького проєкту, вони ще не підозрювали: у перші після аварії дні найбільша радіоактивна пляма в Києві утворилася перед входом саме до цього виставкового центру. Звісно, на той час про це ніхто не знав.

Суспільне Культура побувало на кураторській екскурсії Павла Гудімова та розповідає, як створювалася виставка та чому її неодмінно варто побачити.

Вихід за рамки історії та медіа

"Чорнобиль. Минуле" — великий виставковий проєкт до 35-річниці з Дня аварії на ЧАЕС. Відвідати захід можна безкоштовно, за реєстрацією. На огляд експозиції гостям пропонують витратити дві години. Від себе додамо — щоб побачити та прочитати все, знадобиться набагато більше. Але навряд ви зможете та захочете осягнути це емоційно лише за один візит.

Від Дюрера до Pink Floyd: як створювали виставку "Чорнобиль. Подорож"
facebook.com/CHORNOBYL.TODAY

"Мультимедійний проєкт, як ми його бачимо, — це різні голоси та підходи до теми. Гаджети — лише інструменти. Наша виставка — це жорсткий фактаж, підтверджений документально та історично. І є ті речі, які можна назвати культурною інтерпретацією. Будь-яка книга, робота художника — це вже вихід за рамки історії та медіа", — розповідає куратор проєкту Павло Гудімов.

Готувати виставку довелося в короткі терміни під час жорсткого карантину, коли не працювали ані архіви, ані музеї. Попри це, вважає Гудімов, їм вдалося зробити виставку наповненою. Адже майже всі відгукнулися на їхні прохання.

Так, свій кліп "Marooned" спеціально для експозиції надав культовий гурт Pink Floyd. Частину цього відео музиканти у 2014 році відзняли на території зони відчуження.

Зірка Полин та пророцтво Дюрера

Найдовше з усього матеріалу куратори шукали ту єдину цитату, яка відкриватиме виставку. Врешті-решт вони зупинилися на уривку з роману братів Стругацьких "Пікнік на узбіччі".

"Ви запитаєте мене, чим велика людина? Тим, що створила другу природу? Що привела в рух сили майже космічні? Що в мізерні строки заволоділа планетою і прорубала вікно у Всесвіт? Ні! Тим, що незважаючи на це, вціліла та збирається вціліти й надалі".

"Це дуже точне повідомлення щодо нашої виставки, тому що ми говоримо не про те, що закінчилося, а про цей постійний процес вціління, збереження, — пояснює цей вибір Павло Гудімов. — На жаль, людину, в певному сенсі величезного паразита, не зупиняють навіть такі етапні трагедії, як Чорнобиль. Не зупиняють й іноді не дають час переосмислити".

Виставка "Чорнобиль. Подорож"
Куратор Павло Гудімов та керівниця проєкту Ярослава Гресь. facebook.com/vdngkyiv

Це не єдина цитата, до якої на вході звертаються організатори. Навпроти можна побачити копію картини Альберта Дюрера "Відкриття сьомої печатки і орел кричить "Горе". Вона входить до серії гравюр "Апокаліпсис", сюжети яких засновані на одкровенні Іоанна Богослова. Митець створив її у 1492 році, коли людство вчергове чекало та боялося потенційного кінця світу.

Дюрер Апокаліпси
"Відкриття сьомої печатки і орел кричить "Горе" Альберта Дюрера.

"Напевно, ви знаєте що чорнобиль — це одна з назв рослини полин. А є ще біблійське поняття зорі Полин. Тут, на гравюрі, ми можемо дуже виразно її побачити. В одкровенні Іоанна Богослова є рядочки: "І засурмив третій Ангол, і велика зоря спала з неба, палаючи, як смолоскип. І спала вона на третину річок та на водні джерела. А ймення зорі тій Полин. І стала третина води, як полин, і багато з людей повмирали з води, бо згіркла вона" , — розповідає Гудімов.

Це пророцтво, яке могло збутися і в Чорнобилі. На картині є декілька візуальних образів, які приводять до певних паралелей. Наприклад, відкритий кам'яний саркофаг, куди падає зірка Полин. Ця робота дає уявлення про іншу реальність, але під час катастрофи людство стало свідками чогось дуже наближеного. Саме тому ця картина згадується у всіх культурологічних дослідженнях щодо Чорнобиля.

Локація "1986"

За своєю структурою виставка складається з семи смислових блоків. Перший називається "1986". Тут творці виставки розповідають про контекст того року — чим він взагалі запам'ятався історії?

Виставка "Чорнобиль. Подорож"
facebook.com/vdngkyiv

"Хтось знає музику, яка тоді вийшла. Хтось памятає "Адмірал Нахімов", який пішов на дно в цьому році. Хтось пам'ятає таке явище, як перебудова. З Афганістану почали виводити війська. Тарковський зняв "Жертвопринесення", і в кінці цього ж року пішов в інший світ. Була заснована группа "ВВ", а Сергій Сахно, барабанщик, приїхав в Київ з міста Чорнобиль", — згадує Павло Гудімов.

Радянська диктатура, війни, катастрофи, нові музичні альбоми і спортивні досягнення — це все той же 1986 рік.

Локація "Катастрофа"

Хронологію події, яка розділила час на "до" та "після" для СРСР, а потім і для всього світу, можна простежити, завітавши до локації "Катастрофа".

Тоді події на ЧАЕС ніби розгорталися в паралельній реальності. Зранку 26 квітня місцеві діти звично пішли зранку до школи. У той самий момент на станцію почали прибувати посадовці. Вони вже знали, що ситуація дуже серйозна, але мовчали в очікуванні рішення вищого керівництва.

Творці виставки намагаються надати всім цим подіям людських рис: світлини місцевості, евакуація людей і малюнок маленького хлопчика, який зобразив рідну вулицю і будинки всіх сусідів, щоб запам'ятати.

Локація "Прометей"

Головний експонат цього місця — Прометей. Спеціально для виставки його копію у натуральну шестиметрову величину зробив Сергій Голтвянський. Прометей і досі залишається у зоні відчуження як єдиний мешканець Прип'яті. Розташований біля 4 енергоблоку ЧАЕС, він нагадує про незламну силу людського духу.

Прометей — один з небагатьох героїв давньогрецьких міфів, котрі були дозволені радянською владою. Мабуть, тому, що за легендою він пішов проти богів, викрав вогонь та приніс його людям.

Автор оригінальної скульптури — київський скульптор Юлій Синькевич — створив її у 1975 році. Проте донедавна про це майже не було публічної інформації, як і про те, коли саме була створена ця робота. Відновити хронологію подій творцям виставки допомогла родина митця та архівні фотографії, які свідчать: "Прометей" з'явився в Чорнобильський зоні раніше, ніж було заведено вважати.

"Чорнобиль. Подорож"
Facebook

Локація "Атом"

Щоб зрозуміти причини Чорнобильської катастрофи, творці виставки пропонують зануритися в поняття атома, променевої хвороби, радіонуклідів.

Всі ці чули ми їх не раз, але цього разу нам пропонують по-справжньому зрозуміти їхню природу та спростувати найбільші міфи стосовно цієї аварії. Чому "мирний атом" вийшов з-під контролю? Чому так швидко загинули ті, хто гасив пожежу в ніч на 26 квітня? Як і чим гасили реактор? І нарешті — скільки триватиме період напіврозпаду радіонуклідів в зоні відчуження?

Виставка "Чорнобиль. Подорож"
facebook.com/vdngkyiv

Досвід аварії на ЧАЕС зараз допомагає атомним реакторам в усьому світі працювати безпечно, а сама зона стала плацдармом для досліджень. Тут відпрацьовують, як поводитися з радіоактивними відходами, вивчають поведінку радіонуклідів у довкіллі та вчаться приймати рішення при радіологічних аваріях.

Локація "Людина"

Найбільш щемка частина виставки, адже тут зібрані людські історії. Історії тих, хто пожертвував своїм життям під час ліквідації та тих, хто помер від туги за рідною домівкою.

Після аварії люди покидали селища, які були рідними для багатьох поколінь їхньої родини: батьків, дідів та прадідів. Дехто не міг піти просто так, тому залишав на своїх рідних оселях послання.

Виставка "Чорнобиль. Подорож"

Цей розділ весь час поповнюється. Якщо у вас теж є така історія, ви можете нею поділитися.

Локація "Природа"

Коли сталася Чорнобильська аварія, складно було передбачити, які наслідки вона матиме для усього живого. Але минули роки, і зараз природа тут головний господар. 3 2016 року зона відчуження офіційно стала Чорнобильським радіаційно-екологічним заповідником.

Зараз літакам офіційно заборонено здійснювати польоти над Прип'яттю та ЧАЕС. Утім, подивитися на атомну станцію, міста, секретний об'єкт "Дуга" та покинуті села з висоти пташиного польоту все ж можна — завдяки шоломам VR, якими можуть скористатися всі відвідувачі виставки.

Виставка "Чорнобиль. Подорож"
facebook.com/vdngkyiv

Вже на виході з виставки відвідувачів чекає шматочок справжнього живого лісу. Ці рослини опинилися тут невипадково. Адже Прип'ять — це місто-привид. Місто, яке природа завоювала своїми інструментами: рослинами, тваринами, стихією.

"Нам казали: це неможливо, воно не буде тут рости. Виявляється, все можливо, якщо дуже добре підготуватися. Цей ліс справжній, цей мох справжній. І ці рослини ті самі, які ми бачимо там, на Поліссі, — пояснює Палов Гудімов. — Цей ліс — метафора того, як ми ведемо діалоги. Мені буде приємно, якщо ви відчуєте не тільки вологість і запах, а ще й мурахи на вашому тілі, які підтверджують, що ми зробили роботу, яка потрібна. Ця виставка не є просто демонстраціє наших талантів. Вона потрібна для всіх нас як певне покаяння, певний спогад, певний етап".

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІншеПрограмиРозклад