Мер Дніпра захистив докторську дисертацію. Про що вона і навіщо йому науковий ступінь

Мер Дніпра захистив докторську дисертацію. Про що вона і навіщо йому науковий ступінь

Мер Дніпра захистив докторську дисертацію. Про що вона і навіщо йому науковий ступінь
https://volodymyrets.city

13 травня 2021 року міський голова Дніпра Борис Філатов захистив докторську дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора політичних наук. Захист відбувся у Київському національному університеті ім. Т. Г. Шевченка. Науковим керівником Бориса Філатова вказано доктора політичних наук, професора Володимира Цвиха.

На основі власних наукових статей і праць

Докторська дисертація «Патріотизм як чинник політичної трансформації сучасної України» складається зі вступу, п’яти розділів, висновків, додатків та списку використаних джерел, який містить 794 найменування. Крім того, Філатов спирається на понад 40 власних наукових статей та праць, які опубліковані у вітчизняних та зарубіжних наукових фахових виданнях, а також на монографію «Патріотизм в умовах сучасних політичних трансформацій: зарубіжний та український досвід», яка була видана у 2020 році.

Загальний обсяг роботи — 465 сторінок. У них Борис Філатов пропонує власне визначення патріотизму, «яке полягає у тому, що патріотизм є імпульсом щодо просування вимог громадян на макрополітичний рівень та видозміни поточної ситуації відповідно до інтересів суспільства не лише як соціальної, але й як етнонаціональної спільноти».

Як розповів Суспільному науковий керівник, доктор політичних наук, професор, завідувач кафедри політології філософського факультету Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка Володимир Цвих, свою дисертацію Філатов готував на кафедрі Дніпровського національного університету, після чого його напрацювання були передані на кафедру політології КНУ. Захищати дисертацію у Дніпровському університеті Філатов не міг, оскільки, каже Цвих, був би конфлікт інтересів.

Міський голова Дніпра захистив докторську дисертацію. Про що вона і навіщо йому науковий ступінь
Захист відбувся у КНУ ім. Шевченка. uatv.ua

«Я багато років співпрацюю з кафедрою політології ДНУ, тож коли передали роботу і попросили бути науковим керівником — цікаво було ознайомитися. Тема розглядалася і на кафедрі в ДНУ, і на кафедрі КНУ, і потім ще на міжкафедральному семінарі, де Філатов протягом двох годин відповідав на питання. Я переглянув усі попередні теми дисертацій, які були на патріотичну тему. Так от всі вони стосувалися здебільшого патріотичного виховання. По патріотизму як такому захистів не було. У цьому й полягає актуальність, новизна і небанальність, бо патріотизм розглянуто не як почуття, а як чинник трансформації», — розповів Володимир Цвих.

Як зауважує професор, у його практиці ще не було здобувачів-міських голів, тож ще й з цього боку було цікаво співпрацювати.

У роботі Філатова зазначено, що її наукова новизна полягає в тому, що вперше обґрунтовано власну концепцію патріотизму як чинника політичної трансформації сучасної України; запропоновано перелік патріотичних цільових орієнтирів щодо якісних перетворень конкурентної політики в Україні; виявлено значення патріотизму в Україні як чинника консолідації демократичних політичних інститутів; з’ясовано значення патріотизму в Україні у контексті утвердження спроможності політичних інститутів у рамках перехідної демократії; виявлено ознаки трансформаційного потенціалу патріотизму у контексті процесів демократичних перетворень в Україні.

Міський голова Дніпра захистив докторську дисертацію. Про що вона і навіщо йому науковий ступінь
scc.univ.kiev.ua

Втім, у відгуках офіційних опонентів вказані зауваження, зокрема, щодо порівняно невеликої уваги дисертанта до теорії політичної трансформації та модернізації. Окрім того, опоненти врахували досвід Філатова як депутата Верховної Ради, тож вказали на доцільність з’ясування у дисертації конкретних законодавчих ініціатив щодо втілення основоположних засад патріотизму, які слід було б запропонувати українському парламенту, аби політичні трансформації успішно розвивалися на центральному та регіональному рівнях.

Проте, в цілому, опоненти вважають дослідження Філатова актуальним, самостійним, оригінальним, таким, що містить раніше не захищені наукові положення та нові, науково обґрунтовані результаті у галузі «політичні науки». І в підсумку усі троє погоджуються на те, що автор дисертації заслуговує на присудження йому наукового ступеня доктора політичних наук.

Одним з офіційних опонентів на дисертацію Філатова була докторка політичних наук, професорка Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Кураса НАН України Галина Зеленько. Каже: скептично ставиться, коли дисертації захищають люди, які не мають відношення до науки. Втім, під час захисту, який тривав чотири години, Борис Філатов показав досить високий рівень підготовки. Питань йому ставили багато, і, на відміну від деяких дисертантів, які беруть деякий час, аби підготувати відповіді, Філатов відповідав одразу.

Міський голова Дніпра захистив докторську дисертацію. Про що вона і навіщо йому науковий ступінь
scc.univ.kiev.ua

«Його дисертація присвячена патріотизму. Він розглядає його через таке поняття як інституційна спроможність, тобто у що цей патріотизм конвертується, який вияв він знаходить у нормативно-правових актах, у політиці держави. Тут, до речі, дуже згодився його фах юриста, оскільки він трактує як поняття патріотизму відображається у законах. У цьому і є цінність та наукова новизна цієї роботи», — говорить Галина Зеленько.

Щодо того, скільки часу пішло на написання докторської, тут, за словами професорки, у кожного дисертанта складається по-різному, залежно від навантаження на основній роботі та самоорганізації. Хтось може писати докторську кілька років, а хтось може справитися і за рік.

Як вже було зазначено, Філатов посилається у своїй роботі на власні наукові статті. Їх для захисту має бути не менше 20. Ще до захисту робота перевіряється на плагіат. І тут, як зауважує Галина Зеленько, він неможливий, бо у Київському національному університеті ім. Шевченка дуже прискіпливий секретар вченої ради, який здійснює таку перевірку.

Заявка на політичний проєкт

Цікавою та актуальною називає докторську дисертацію Філатова політолог Владислав Романов. Каже: не ставить під сумнів те, що міський голова писав її самостійно, оскільки той вже має ступінь кандидата юридичних наук. Та й походить з професорської родини (батько Альберт Філатов був професором філософії — ред.).

«Як на мене, це дуже серйозна заявка на створення такої фактично першості в майбутньому політичному проєкті. Фактично він про це і пише у своїй дисертації, що патріотична ідея стає одним з елементів формування демократії в Україні. Ну і враховуючи те, що дійсно ситуація зараз в цьому напрямку рухається», —вважає Владислав Романов.

Політолог припускає, що міський голова Дніпра замислюється увійти у коло серйозних засновників політичної партії, плануючи власну майбутню політичну кар’єру.

За словами Романова, докторська дисертація не є для Філатова якимось самоствердженням, як це було, скажімо, для екс-президента України Віктора Януковича. Загалом же дисертації, кандидатські та докторські, на думку політолога, є анахронізмом і не слід витрачати на це час і зусилля.

Докторка політичних наук Галина Зеленько пояснює: ступінь доктора наук дає право викладати та обійняти посаду професора. Є певна доплата за науковий ступінь, для держслужбовців це 15% від окладу.

Суспільне намагалося взяти коментар у самого міського голови, аби поцікавитися його враженнями від захисту,але у пресслужбі нам відмовили.

Зазначимо, що Борис Філатов вже має вчений ступінь. У 1997 році він захистив кандидатську дисертацію, ставши наймолодшим кандидатом юридичних наук в Україні. Серед очільників обласних центрів наразі, окрім Філатова, ще 5 кандидатів наук: міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків (кандидат юридичних наук), міський голова Миколаєва (кандидат економічних наук), в.о. міського голови Харкова Ігор Терехов (кандидат наук в галузі державного управління), міський голова Хмельницького Олександр Симчишин (кандидат історичних наук) і міський голова Києва Володимир Кличко (кандидат наук з фізичного виховання і спорту).

Тепер же Філатов може стати єдиним серед голів обласних центрів доктором наук. Остаточно це звання та диплом доктора наук згідно з процедурою він отримає після того, як дисертацію розглянуть у Міністерстві освіти та науки, і винесуть свій остаточний вердикт. Саме у МОН після того, як відбувся захист, направляють дисертацію. Розгляд може тривати місяць або більше, після чого на експертній раді на Філатова чекатиме щось на зразок вже пів захисту. До того часу міського голову Дніпра офіційно називати доктором наук ще не можна.

Читайте також

- "На 101% справжня робота". Кива переплутав прізвище наукового керівника своєї дисертації

- Хабарі та фуршети під час захисту дисертацій. Історія львівської аспірантки

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Вибір редакції

На початок