На Кіровоградщині збереглися штольні, яким більше ста років

На Кіровоградщині збереглися штольні, яким більше ста років

На Кіровоградщині збереглися штольні, яким більше ста років Суспільне Кропивницький

Кочубеївським штольням, що за три кілометри від села Ганнівка Олександрійського району, понад сто років. Там знімали кіно. В одній із штолень є тунель, який веде до Кривого Рогу та підземне озеро, сказала краєзнавчиня Валерія Пилипенко. Що про них відомо, розказала Суспільному.

Штольні використовують при розробці родовищ в районах з гористим рельєфом.

Кочубеївських штолень п’ять, протяжністю орієнтовно по 250 метрів кожна. Там вручну, за допомогою ломів, видобували сланець, вивозили вагонетками. Потім почали використовувати динаміт. "Тут видобували лимонітовий сланець. Можна побачити на скелях блискітки такі, навіть у темноті видно – це залишки саме цієї породи", – розповіла Валерія Пилипенко.

Село Ганнівка межує з Кривим Рогом. У 1905-му році ці штольні почали працювати під заступництвом пана Віктора Кочубея. "Він на той момент був відставним військовим. Усі ці землі належали йому – дісталися у спадок від його дядька графа Безбородька. В 1905-му році він відкрив ці штольні. Вони проіснували не дуже довго – до 1915-го року, адже були не рентабельними і порівняно з Криворізьким рудним кар’єром – убогими".

На Кіровоградщині збереглися штольні, яким більше ста роківСуспільне Кропивницький

Сходи, що ведуть до входу в штольню, завдовжки 35 метрів. Внизу вони зруйновані. "За легендами, які підтвердились, тут є найдовша штольня. Вона веде аж під Кривий Ріг. В ній ще є підземне озеро. Наша дітвора таке знайшла. Про це, до речі, ніде не написано, це знаємо тільки ми".

За часів Другої світової війни місцеві жителі ховалися тут від ворожих літаків і обстрілів.

На Кіровоградщині збереглися штольні, яким більше ста роківСуспільне Кропивницький

У Кочубеївських штольнях зняли художній фільм за книгою українського письменника Андрія Кокотюхи "Червоний". Зйомки тривали з 2016 по 2017 рік. У них брали участь місцеві жителі, сказала краєзнавиця: "Наші штольні зіграли роль шахт на архіпелазі ГУЛАГ. За сюжетом, тут працювали політичні в’язні і елементи кримінального світу. Головний герой, який у ті роки боровся за вільну Україну, підняв повстання. Фільм закінчився так: хто уцілів під час пожежі, вибралися на поверхню. Тоді весна була така, що сніг ліг на зелене листя. Тепер в штольні приїжджають на екскурсії та квести".

На Кіровоградщині збереглися штольні, яким більше ста роківСуспільне Кропивницький

"Знаю, що вони там знаходяться. Але не дуже знаю, що там всередині. Фільм знімали, це я знаю. Красиво там. А так, я не дуже буваю у тій стороні", – розповів житель села Ганнівка Олексій Яровий.

Скільки грошей треба для того, щоб розробити туристичний маршрут у штольні, у селищній раді не рахували, сказала староста Ганнівського старостинського округу Ніна Цапенко. "Треба щоб воно було на балансі, треба людям платити зарплату. На сьогоднішній день це дуже складно, тому що скільки сільських рад приєдналися в одну громаду? На сьогоднішній день це питання нереально вирішити."

На Кіровоградщині збереглися штольні, яким більше ста роківСуспільне Кропивницький

Ініціювати облаштування Кочубеївських штолень як частину туристичного маршруту повинна влада на місцях, розповіла директорка обласного департаменту туризму Уляна Соколенко. "Поки що такого звернення не було. Але цікавість досить явна і туди багато їздить відвідувачів. Коли заходи будуть виконані, всі умови будуть створені для туристів, це буде як внутрішній маршрут Петрівської селищної ради. Він має бути їх головним магнітом і ця локація стане однією з точок, яку ми запропонуємо відвідувати у вигляді певних маршрутів в рамках обласних. Будемо запрошувати гостей з інших областей і навіть інших країн".

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди