Два роки президентства. Що змінилось для бізнесу за Зеленського

Два роки президентства. Що змінилось для бізнесу за Зеленського

Ексклюзивно
Два роки президентства. Що змінилось для бізнесу за Зеленського Офіс президента

20 травня виповнюється два роки з моменту інавгурації Володимира Зеленського на посаду президента України. За цей час були як успіхи, так і те, що зробити не вдалося.

У Європейській бізнес-асоціації Суспільному розповіли, що з точки зору формування сприятливого бізнес та інвестиційного клімату, є 9 напрямків, рух країни за якими бізнес оцінює позитивно.

Перше. Продовження непопулярних рішень: щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі й послуг — підвищення відповідальності бізнесу за невидачу фіскальних чеків та поступове розширення сфери обов’язкового використання касових апаратів, а також можливість використання паралельно з традиційними касовими апаратами сучасних технологій для проведення розрахунків. Крім того, запуск приватизаційних процесів в спиртовій галузі.

Читайте також: Два роки тому відбувся другий тур виборів президента. Що з обіцянок Зеленського виконано, а що – ні

Так, наприклад, 1 липня 2020 року набули чинності зміни до закону про державне регулювання виробництва та обігу спирту, які передбачають надання приватним підприємствам ліцензії на виробництво та експорт спирту. Крім того, відбулось зменшення тиску на бізнес з боку органів ринкового нагляду шляхом зменшення їх повноважень вимагати у бізнесу невичерпний перелік документів під час перевірки, тощо.

Друге. Зрушення в екологічній сфері та сфері природних ресурсів: Україна зробила перші кроки в приєднанні до програми Європейського зеленого курсу та почала переговори щодо застосування CBAM до українських експортерів. Крім того, зроблено перший крок в запуску ринку торгівлі квотами на викиди парникових газів, тощо. Водночас, відбулось створення правового підґрунтя для проведення національної інвентаризації лісів.

Третє. Продовження роботи в напрямку діджиталізації процесів в країні – розвиток додатку "Дія", законодавче врегулювання питання онлайн торгівлі ліками, тощо.

Читайте також: Петиції, будівництво, єМалятко. Мінцифри презентувало нові послуги в "Дії"

Четверте. Сприяння прийняттю законів, про які роками говорив бізнес та які були основоположними задля старту змін та розблокування якісної роботи сфер – "Про внутрішній водний транспорт", "Про ветеринарну медицину", "Про безпеку та гігієну кормів". Крім того, закон України, яким запроваджується механізм авторизованого економічного оператора та "Про режим спільного транзиту та запровадження національної електронної транзитної системи" (NCTS).

П'яте. Продовження медреформи на другому (спеціалізованому) рівні меддопомоги.

Шосте. Поновлення відшкодування ПДВ при експорті олійних культур (сої та ріпаку). Варто зауважити, що аграрії чекали на цю подію майже 2,5 роки.

Сьоме. Гармонізація законодавства України з нормами ЄС. Йдеться про старт ринку приватних фітосанітарних лабораторій – приватні лабораторії можуть проводити фітосанітарні експертизи для експорту. Сподіваємось, що цього року буде затверджено необхідні підзаконні акти аби допустити приватні фітосанітарні лабораторії до держконтролю у вигляді фітосанітарної експертизи. Крім того, прийнято Закон №367-IX задля підписання Угоди АСАА з ЄС про взаємне визнання процедур оцінки відповідності та отримання так званого "промислового безвізу". Водночас важливим і ще не вирішеним для бізнес-спільноти питанням залишається підписання самої Угоди, яка суттєво спростить нетарифні бар’єри в торгівлі з ЄС.

Восьме. Скасування деяких рудиментних норм, до прикладу, щодо обов’язкового ведення Книги скарг і пропозицій, скасування чотирьох основних штрафів, пов’язаних з касовою дисципліною, тощо.

Дев'яте. Відкриття ринку землі.

Читайте також: Рада схвалила закон про продаж землі через електронні аукціони. Що він передбачає

Що зробити не вдалося

В асоціації зазначають, що водночас все ще актуальними залишаються фундаментальні питання — створення дієвого підґрунтя для реальної боротьби з корупцією, належна робота судової гілки влади, чесні правила гри.

Все ще не вирішеною залишається проблема нелегального імпорту в країні, яка, з одного боку, призводить до створення нерівних умов ведення бізнесу для законослухняних компаній, а, з іншого боку, спричиняє суттєві недонадходження до державного бюджету коштом несплати необхідних податків та мит недобросовісними підприємцями. Вирішення цієї проблеми потребує цілого комплексу дій – це і продовження державної політики щодо фіскалізації сфери розрахункових операцій, і створення цивілізованих умов ведення електронної торгівлі, і якісна реформа державної митної служби, боротьба з нелегальними ринками (до прикладу, алкогольної продукції), тощо.

Щобільше, бізнес очікує продовження реформування трудового законодавства та пенсійної системи, чіткої стратегії наступних кроків у реформуванні системи охорони здоров’я, старт реформи екологічного оподаткування, продовження диджиталізації адміністративних послуг, особливо, в регіонах. Та і, загалом, зменшення швидкості зміни керівників різноманітних органів та структур – адже постійні кадрові оновлення навряд йдуть на користь якісних та послідовних реформ в країні та, як ми бачимо, стабільних правил гри.

Також чимало потрібно зробити задля якіснішого розвитку інфраструктури, наприклад, прийняти ЗУ "Про залізничний транспорт", "Про національну комісію з питань регулювання на транспорті", порядок компенсації інвестицій внесених в стратегічні об'єкти портової інфраструктури.

Багато роботи й у сфері екології та природних ресурсів, адже реформа з управління відходами наразі зірвана, можливість отримувати допомогу компаніям на проведення заходів із захисту навколишнього середовища – відсутня (адже критерії отримання допомоги так і не розроблено), нацплан по скороченню викидів від великих спалювальних установ в енергетиці так і не виконується, адже немає фінансування, передбаченого державою.

Читайте також

Перший рік президентства Зеленського. Очікування та реальність

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди