Лише 20 компаній є джерелом більше ніж половини всіх одноразових пластикових виробів, що викидаються в усьому світі.
Як пише BBC, до такого висновку прийшли дослідники Лондонські школи економіки та інші спеціалісти консорціуму, проаналізувавши корпоративну мережу, що стоїть за виробництвом пластика.
У дослідженні було розглянуто близько 1000 заводів, які виробляють сировину, необхідну для одноразової продукції. Пластикові пляшки, пакети з їжею і пакети входять у число мільярдів предметів, які одного разу використовуються, а потім викидаються, часто потрапляючи в океани.
У ході дослідження було вивчено, які компанії складають основу ланцюжка поставок пластмас і виробляють полімери — будівельні блоки всіх пластмас. З'ясувалося, що 20 нафтохімічних компаній є джерелом 55% одноразових пластикових відходів у світі. У число компаній входять ExxonMobil, Dow і Sinopec.
У дослідженні також оцінюється, в яких країнах утворюється найбільше одноразових пластикових відходів, виходячи з розрахунку на душу населення. Так, Британія посідає четверте місце з більш ніж 40 кг пластикових відходів на людину в рік, тоді як Австралія посідає перше місце, а США — друге.
Частково збільшення попиту на пластик пов'язано з потребою у масках та іншому захисному і медичному обладнанні для боротьби з кризою COVID-19. Попередні дослідження були зосереджені на вплив пластикових відходів на світ природи або на споживчих компаніях, які виробляють і продають товари народного споживання в пластиковій упаковці.
Водночас цей аналіз відстежує потік пластика через ланцюжок поставок, починаючи з виробників основних інгредієнтів, які використовуються для виготовлення предметів одноразового використання. Ці інгредієнти, відомі як полімери, переважно виробляються шляхом переробки викопного палива, включаючи нафту, газ і вугілля.
Як можна побороти пластикове забруднення
У дослідження також брав участь Стокгольмський інститут навколишнього середовища та дослідник ринку Вуд Маккензі. У звіті від них ідеться, що американська компанія ExxonMobil є найбільшим виробником одноразового пластику, за нею йдуть: Dow, Sinopec, Indorama Ventures, Saudi Aramco, PetroChina, LyondellBasell, Reliance Industries, Braskem, Alpek SA de CV, Borealis, Lotte Chemical, INEOS, Total , Jiangsu Hailun Petrochemical, Far Eastern New Century, Formosa Plastics Corporation, China Energy Investment Group, PTT і China Resources.
За словами директора фонду з фінансів і прозорості Домініка Чарльза, дослідження підкреслює, "як майбутнє кризи пластикових відходів знаходиться в руках всього 20 компаній".
"Для регуляторів і фінансових інститутів — це надзвичайна можливість вплинути на них, щоб вони виробляли перероблений пластик, замість того, щоб виробляти його з викопного палива", — вважає він.
За його словами, досі зусилля з обмеження забруднення пластиком робилися на індивідуальний вибір, який можуть зробити споживачі, але тепер проблемі можуть розв'язати й компанії.
"Святий Грааль переробки пластику"
Згідно зі звітом, виробництво пластика має зрости на 30% у наступні п'ять років, що призведе до збільшення викидів вуглецю і збільшення кількості пластикових відходів. До найбільшого у світі виробника пластикових полімерів ExxonMobil звернулися за коментарями.
"Оскільки пластмаси грають таку важливу і широко поширену роль у всіх наших життях, ExxonMobil вживає заходів щодо усунення пластикових відходів", — ідеться на сайті компанії
Вона заявляє, що є одним із засновників Альянсу за припинення використання пластикових відходів, який колективно виділив понад 1 мільярд доларів на розробку безпечних, масштабованих і економічно ефективних рішень. Інший великий виробник полімерів, Ineos, також заявив, що працює над способами хімічної переробки пластику, додаючи, що "Святий Грааль переробки пластику швидко стає реальністю і буде означати, що ми можемо зменшити нашу залежність від викопного палива при виробництві нашої продукції".
Що відомо
- Науковці Каліфорнійського університету створили спеціальні речовини, які при додаванні в пластик дозволяють йому розкладатися за кілька днів чи тижнів у стандартному компості або у воді з-під крана.
- Італійські дослідники вперше виявили мікропластик в людській плаценті.
- Група дослідників підтвердила наявність частинок мікропластику на вершині найвищої гори світу - Евересту.
- Британські вчені визначили, що птахи, які живуть на берегах річок, споживають сотні крихітних уламків пластику на день через харчовий ланцюг.
- ООН хоче створити нову угоду, щоб зупинити забруднення пластиком.
- У Фінляндії стартап Pulpex планує виробляти паперові пляшки для віскі.
Читайте також
Сортування сміття: в Україні запустили мапу пунктів прийому вторинної сировини
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!