ООН хоче створити нову угоду, щоб зупинити забруднення пластиком

ООН хоче створити нову угоду, щоб зупинити забруднення пластиком

ООН хоче створити нову угоду, щоб зупинити забруднення пластиком
. АР

Дві третини країн-членів Організації об'єднаних націй виступили за створення нового глобального договору, щоб подолати забруднення пластиком. Водночас найбільші виробники таких відходів - США та Велика Британія - поки що не долучилися до роботи.

Євросоюз та африканські, балтійські, карибські, північні та тихоокеанські держави виступили за створення нового договору під час онлайн-конференції ООН щодо морського сміття та мікропластику, передає The Guardian.

За попередніми підрахунками, якщо чинні тенденції збережуться, то до 2040 року забруднення пластиком океану потроїться: кількість викидів збільшиться до 29 мільйонів тонн на рік, а це - близько 50 кг сміття на кожен метр берегової лінії. Водночас усі чинні та анонсовані програми, спрямовані на боротьбу з цим явищем, зможуть знизити обсяг пластикового сміття в океані тільки на 7%. Решта розпадеться на мікропластик, який поглинатимуть морські мешканці.

Обговорення нового документу почалося після того, як Асамблея ООН з охорони навколишнього середовища дійшла висновку, що наявна міжнародна правова база неефективна у питаннях забруднення пластиком.

Члени ООН також висловили занепокоєння тим, що криза поглиблюється через використання пластикових засобів захисту проти коронавірусу.

Попри те, що багато країн виступають за підписання нової угоди, вони поки що не вирішили якою вона буде: невідомо, чи вона стосуватиметься забруднення пластиком тільки світового океану, чи навколишнього середовища загалом, та чи буде вона обов'язковою до виконання з боку усіх підписантів.

Директор Національного агентства з охорони навколишнього середовища в Кенії Аюб Мачарія заявив, що світ вимагає глобальної угоди про захист "спільної спадщини, нашої планети Земля".

"Кенія ухвалила заборону на поліетиленові пакети в 2017 році та на одноразові поліетиленові пакети в заповідних зонах у 2019 році", - відзначив він.

Однак він наголосив, якщо діятиме тільки Кенія, то це не дозволить суттєво зменшити відходи. За словами Мачарія, деякі галузі, що виробляють поліетиленові пакети в Кенії, просто мігрували до сусідніх країн.

Багато неурядових організацій вважають, що нова міжнародна угода - єдиний життєздатний варіант боротьби з пластиковими відходами. Одна модель такого договору, розроблена Агентством екологічних розслідувань (ОВНС), включає чотири ключові моменти: моніторинг та звітність для вивчення масштабу проблеми; профілактика; координація; технічна та фінансова підтримка, наприклад допомога країнам, що розвиваються.

"Збереження статус-кво не лише неможливо, це може мати катастрофічні наслідки для планети Земля", - сказала Крістіна Діксон, членкиня Агентства з екологічних досліджень.

В організації також висловили сподівання, що адміністрація новообраного президента США Джо Байдена підтримає новий глобальний договір, щоб "виправити несправедливість епохи Трампа".

Що відомо

  • Пошукова система для браузера Google Chrome, створена нідерландською організацією із захисту довкілля допомогла прибрати з океану 126 тонн пластику.
  • Французькі науковці створили фермент, який може розщепити пластикові пляшки для повторного використання за кілька годин.
  • Уряд південноамериканської Чилі ввів остаточну заборону на використання пластикових пакетів у сфері торгівлі.
  • Розведення худоби в ЄС шкодить навколишньому середовищу більше ніж автівки — Greenpeace.
На початок