Медичні обстеження та аналізи: кому, коли і де їх робити. Пояснює лікар з Кропивницького

Медичні обстеження та аналізи: кому, коли і де їх робити. Пояснює лікар з Кропивницького

Медичні обстеження та аналізи: кому, коли і де їх робити. Пояснює лікар з Кропивницького

Якщо людина хоче пройти профілактичні обстеження, треба почати з консультації зі своїм лікарем – сказав сімейний лікар Ісмаіл Пагієв. Які аналізи здавати, як на це впливають фактори ризику та де їх можна здати безкоштовно, розповів Суспільному.

З чого почати

Людина, яка хоче пройти профілактичний огляд, спершу має звернутися до свого сімейного лікаря: "Ми розпитуємо пацієнтів і визначаємо, які аналізи їм необхідно здати або у яких спеціалістів проконсультуватися. Сімейний лікар чи терапевт враховує можливі фактори ризику, про які сам пацієнт може і не знати. Це, наприклад, робота на хімічному заводі чи наявність родича, який хворів на цукровий діабет. Вони впливають на те, які обстеження потрібно зробити".

Якщо пацієнти звертатимуться до сімейних лікарів, це знизить навантаження на спеціалістів: "Люди дуже часто неправильно розуміють свої симптоми. Вони йдуть до дерматолога чи хірурга, хоча насправді їм потрібні інші спеціалісти. А ті лікарі, до яких вони звернулися, в цей час могли б обстежити тих, хто дійсно цього потребує. Спершу треба проконсультуватися зі своїм лікарем, і він вже дасть направлення".

Чи до усіх лікарів-спеціалістів потрібні направлення від сімейного лікаря

"Людям до 40 років двічі на рік потрібно проходити огляд у стоматолога. Жінкам з 21 року – у гінеколога. Раз на три роки гінеколог призначає ПАП-тест (цитологічний скринінг – ред. ). Він допомагає виявити передракові стани шийки матки середнього та важкого ступеню і пролікувати їх. Це знижує ризик захворіти на рак шийки матки", – розповів лікар, додавши, що для цих спеціалістів не потрібне направлення від сімейного лікаря.

Фактори ризику

"Не потрібно бігти в лабораторію і здавати усі аналізи підряд. Можна здати багато різних аналізів, а сенсу з них не буде жодного",– сказав Ісмаіл Пагієв. Сімейний лікар на косультації призначає потрібні аналізи, в залежності від скарг чи фактора ризику пацієнта.

Фактор ризику – це фактор, що збільшує можливість виникнення захворювання.

Ісмаіл Пагієв розповів про найпоширеніші види обстежень і пояснив, як часто слід їх робити.

Аналіз крові на глюкозу (цукор)."Його треба робити раз на один чи два роки, в залежності від фактору ризику. Це можуть бути серцево-судинні захворювання, ожиріння, тиск чи цукровий діабет у когось із родичів. Це все для того, щоб ми не пропустили початок діабету".

Перевірка рівня холестерину. "Це важливий аналіз, його роблять, в середньому, раз на чотири-шість років. Якщо є фактори ризику – цукровий діабет, тиск, ожиріння, ішемічна хвороба серця – його можуть робити частіше".

Флюорографія ."Раніше кожна людина мала раз на рік її зробити. Та в останні роки доцільність цього обстеження знизилась, бо не таке воно й ефективне. У світі скринінгову флюорографію не роблять. Якщо є необхідність, роблять нормальний повноцінний знімок легень. Але й він не усім потрібен. Його роблять, якщо є якісь скарги або фактори ризику. Наприклад, робота, що шкодить легеням. Тоді для профілактики раз на рік треба робити, в деяких випадках – два рази на рік".

Тести на виявлення ВІЛ-інфекції та гепатитів. Здавати тести потрібно особливо тоді, коли була можливість заразитися. Це незахищений статевий акт чи переливання крові.

За словами лікаря, після 40 років зростає ризик онкозахворювань, тому кількість та частота обстежень зростає.

Жінки

"Чим старшою стає жінка, тим частіше потрібно робити ПАП-тест. В 40 років вперше роблять мамографію – рентгенівське обстеження молочних залоз, за допомогою якого можна виявити рак грудей на ранній стадії. Її рекомендують робити раз на два роки. До 40 років немає необхідності".

Чоловіки

"З чоловіками простіше. Їм рекомендована перевірка в уролога. Він може назначити ПСА-тест. Підвищення простатоспецифічного антигену може свідчити про рак простати".

Після 50 років лікар радить раз на 5 років робити колоноскопію – огляд прямої кишки на виявлення раку.

Тести, які можна зробити безкоштовно у сімейного лікаря

  • загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
  • загальний аналіз сечі;
  • рівень глюкози у крові;
  • загальний рівень холестерину;
  • швидкий тест на вагітність;
  • швидкий тест на тропонінвикористовується як специфічний маркер при ушкодженні міокарду.;
  • швидкий тест на ВІЛ;
  • швидкий тест на вірусні гепатити.

Читайте нас у Telegram: головні новини регіону

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди