”Ховали її на горищі”,– кропивничанка про порятунок від нацистів єврейської дівчини її рідними

”Ховали її на горищі”,– кропивничанка про порятунок від нацистів єврейської дівчини її рідними

”Ховали її на горищі”,– кропивничанка про порятунок від нацистів єврейської дівчини її рідними
Суспільне: Кропивницький

У родині кропивничанки Тамари Антіпової – троє Праведників народів світу. Це її мама та дідусь з бабусею. Свої звання вони отримали за те, що у 1941 році переховували від нацистів 16-річну єврейку. Історію про те, як у Кіровограді, нині Кропивницький, ціною власного життя рятували єврейку, жінка розповіла Суспільному.

Праведники народів світу – це почесне звання ізраїльського національного меморіалу Катастрофи та Героїзму ”Яд Вашем” в Єрусалимі. Надається тим, хто рятував євреїв під час нацистської окупації в Другій світовій війні. Імена праведників наносять на стіну пошани в музеї ”Яд Вашем”. 14 травня 2021 року в Україні вперше на державному рівні вшановують пам'ять Праведників народів світу.

Тамара Антіпова розповіла, що історію про порятунок єврейки Алли Грановської чує з дитинства: ”У перші дні війни, коли німці зайшли в Кіровоград, почалися облави і арешти євреїв. Коли у вікні Алла побачила компанію, що йде до неї додому, вона стала за двері, і це її врятувало. Батьків її арештували, і більше вона їх ніколи не бачила”.

Жінка показала світлину Алли Грановської, яку переховували її рідні. З її слів, дівчина просилася до них хоча б на одну ніч, бо повертатися додому боялася: ”Мама привела Аллу додому. Ми жили тоді на околиці міста, на вулиці Чапаєва. Розповіла батькам про ситуацію. Дідусь сказав, що вона залишиться, але про це нікому не треба говорити. Сказав, що якщо про це дізнаються, нас усіх розстріляють”.

”Дідусь сказав, що вона залишиться”,– кропивничанка про порятунок єврейської дівчини її рідними
Світлина Алли Грановської. Суспільне: Кропивницький

Переховували дівчину більше пів року. Навесні 1942 року Алла Грановська пішла від них, хотіла знайти родичів. Дорогою її схопили нацисти – розповіла Тамара Антіпова: ”Її привели в німецьку управу. Але перед нею сидів директор шостої школи, бо мама і Алла – однокласниці. І він їй сказав, що випише їй посвідчення на ім’я Галини Ісаєвої, а вона в той же день мала поїхати з міста”.

Через пів року Аллу Грановську вивезли на роботи в Німеччину. Після війни вона повернулася.

”Були 90-ті роки. Почувши про звання ”Праведник народів світу”, мама вирішила розповісти про те, що у нас жила єврейка. Ми почали готувати документи”,– розповіла Тамара Антіпова.

З Ізраїлю отримали почесну грамоту і пам’ятну медаль. За ними жінка їздила в Дніпро: ”Посол вручала. Тут написано, що Зінаїда Жиленко, Вікентій та Євгенія Юхнель отримали це звання”.

”Дідусь сказав, що вона залишиться”,– кропивничанка про порятунок єврейської дівчини її рідними
Почесна грамота і пам’ятна медаль "Праведник народів світу". Суспільне: Кропивницький

У 2006 році Тамара Антіпова відвідала ізраїльській музей ”Яд Вашем”.

Що відомо

  • Мама Тамари Антіпової, Праведниця народів світу Зінаїда Жиленко померла у листопаді 2020 року. У січні 2020-го 94-річна жінка розповідала Суспільному, що Алла Грановська жила у них на горищі, куди вони носили їй їжу.
  • Про рідних Тамари Антіпової у своїй книзі ”За те, що євреї” написав краєзнавець Василь Даценко. З його слів, до числа Праведників в Україні зарахували більше 2 тисяч людей, в Кіровоградській області – більше сорока п’яти. Та, насправді, людей, які рятували євреїв, набагато більше, адже не всі дані задокументовані: ”Український інститут вивчення Голокосту видав довідник ”Праведники народів світу”, до якого увійшли представники Кіровоградщини. Там є представники майже усіх районів області”.
  • Василь Даценко розповів, що під час Другої світової війни на території Кіровоградської області розстріляли більше 12 тисяч євреїв. За його словами, у 1941 році на території регіону проживали більше 26 тисяч євреїв. Про місця масових розстрілів євреїв дізнавались зі слів свідків та архівних документів.

Читайте також

На початок