Чи можна змішувати вакцини від COVID-19 і якими можуть бути наслідки. Відповідають науковці

Чи можна змішувати вакцини від COVID-19 і якими можуть бути наслідки. Відповідають науковці

Чи можна змішувати вакцини від COVID-19 і якими можуть бути наслідки. Відповідають науковці
Вакцина АstraZeneca, фото: AP

Дослідники з Оксфордського університету встановили, що дорослі з більшою ймовірністю будуть повідомляти про легкі й помірні побічні ефекти після змішування доз вакцин AstraZeneca і Pfizer.

Як пише BBC, у дослідженні взяли участь 830 добровольців у віці старше 50 років. Очікується, що перші повні результати будуть опубліковані в червні. Але попередні дані були опубліковані в дослідному листі в медичному журналі Lancet.

При комбінуванні різних доз вакцини частіше повідомляли про лихоманку, головні та м'язові болі. Будь-які побічні реакції були нетривалими, і ніяких інших проблем не виникало.

Розпочате в лютому дослідження мало на меті з'ясувати, чи може щеплення для другої дози іншою вакциною дати триваліший імунітет, кращий захист від нових варіантів або просто дозволити клінікам поміняти вакцини, якщо поставки будуть перервані.

Канадські провінції Онтаріо і Квебек заявили, що планують змішати вакцини в найближчому майбутньому на тлі невизначеності з приводу поставок вакцини AstraZeneca і побоювань з приводу тромбів. Один з 10 добровольців, яким робили два уколи AstraZeneca з інтервалом у чотири тижні, повідомив про підвищення температури тіла, але якщо добровольці отримували один укол AstraZeneca та один укол Pfizer в будь-якому порядку, частка зростала приблизно до 34%.

"Ті ж самі відмінності застосовні й до інших симптомів, таким як озноб, втома, головний біль, нездужання і м'язовий біль. Це говорить нам про те, що ви не захочете вакцинувати палату, повну медсестер, в той же день (змішаними дозами різних вакцин — ред.), тому що наступного дня вони можуть не прийти", — сказав головний дослідник професор Снейп.

У квітні дослідження було розширено, і в нього були додані ще 1050 добровольців для тестування комбінацій вакцин Moderna і Novavax Covid поряд з вакцинами AstraZeneca і Pfizer.

Що відомо

  • Адміністрація президента США Джозефа Байдена зупинила виробництво вакцини проти коронавірусу AstraZeneca на заводі Emergent Biosolutions у Балтиморі та передала його в управління компанії Johnson & Johnson через випадкове змішування компонентів двох різних препаратів.
  • Людям, які перехворіли на COVID-19, рекомендують робити щеплення проти коронавірусу через шість місяців після одужання.
  • ВООЗ настійно не рекомендувала змішувати різні типи вакцин від коронавірусу через те, що інформації про наслідки вакцинації одночасно різними препаратами немає.
  • Пункти щеплень в Україні використали майже всю вакцину AstraZeneca, призначену для першої дози. Кампанію з імунізації відновлять, щойно надійде нова партія вакцини.

Читайте також

Відсутність лабораторій та грошей: які шанси в України мати власну вакцину проти СOVID-19

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок