Для чого політикам наукові ступені. Пояснює експерт

Для чого політикам наукові ступені. Пояснює експерт

Ексклюзивно
Для чого політикам наукові ступені. Пояснює експерт ОДА Дніпропетровської області

26 квітня депутат від "Опозиційної платформи — За життя" Ілля Кива захистив кандидатську дисертацію з державного управління, що викликало значний суспільний резонанс. Експерт програм освіти “Українського інституту майбутнього” Микола Скиба в ефірі Українського радіо пояснив, що таке наукове звання, які вимоги його отримання, та навіщо воно потрібно чиновникам та політикам.

Які є наукові звання в Україні

Процедура отримання наукового звання в Україні – це вже рента доступу до фетишизованого статусу, до якого, за різною мотивацією, тягнуться люди. Всі проходять одну процедуру, дуже ускладнену, іноді спеціально, щоб отримати ту саму “корочку”. На жаль, у нас "країна компромісів" і компромісних рішень у законодавстві. Ми почали приводити нашу систему освітніх кваліфікацій у відповідність до європейської, зокрема до болонської, яка є триступеневою: бакалавр, магістр, PhD. Але зупинилися на тому, що пішли на догоду цьому самому істеблішменту, і вивели PhD, проте залишили доктора наук. Компроміс не завжди має позитивний характер, бо він не розв’язує ситуацію, а відкладає конфлікт.

Читайте також: Міносвіти перевірить кандидатську нардепа Киви. Який порядок

Жодна сторона не почуває себе переможцем, і це дуже кепська ситуація. PhD має бути верхньою ланкою освітньої кваліфікації. PhD — це доктор філософії, тобто не технічних наук чи державного управління — це людина, яка може оперувати певними концептами. Коли ми отримуємо ступінь магістра, наприклад, у журналістиці чи філології — це означає, що ми розуміємо, як проводити дослідження у цих сферах, навіть маємо попередні результати. Ступінь PhD, або доктора філософії, — це означає, що ми можемо пропонувати свої ідеї. Все це навіть не про науку. Наука — це вже коли відбуваються відкриття, відбуваються публікації, що треба чітко розуміти. Наука — це вищий кваліфікаційний статус.

Навіщо потрібні наукові звання

Вища освіта у нас — це карго-культ. Кожен випускник, під тиском суспільної думки, прагне отримати диплом про вищу освіту, бо її відсутність начебто свідчить про лузерство, що у батьків не вистачило грошей підготувати дитину. Дуже часто саме на такому рівні так зчитує суспільство. У нас бракує питомої дискусії на цю тему. Крім того, доступ до багатьох професій потребує цього ступеня. Наприклад, якщо ви захочете в університеті відкрити нову кафедру, то отримаєте багато вимог, серед яких буде і кількість кандидатів та докторів наук, без яких вам просто не акредитують її. Попри геніальні дослідження і блискучих фахівців, які можуть робити інновації у своїх сферах без жодних ступенів.

Для чого політикам наукові ступені

Для політиків справа не в грошах. Для них — це спосіб довести щось собі та іншим. Дуже часто за них пишуть інші, адже не секрет, що є “тіньові” автори — це ціла індустрія сьогодні.

Після отримання ступеня народний депутат зможе отримати надбавку 15% до посадового окладу.

Для політиків це бажаний ступінь тому, що для людини, яка працює за фахом — це просто додаткові надбавки або наукова пенсія, але, на мою думку, це треба залишати лише в науковій сфері, чиновники не повинні цього торкатися. Це має залишатися на рівні університету. З коштів платників податків людині доплачується за минулі заслуги, а не за майбутні, і неважливо, чи зробить вона щось далі. По суті ми залишаємося у цій парадигмі табелів та рангів столітньої давності.

Що відомо

  • 26 квітня народний депутат від "Опозиційної платформи — За життя" Ілля Кива захистив кандидатську дисертацію із державного управління. Члени атестаційної комісії одностайно проголосували за надання нардепу ступеня "кандидата наук".
  • Захист проходив у Інституті підготовки кадрів держслужби зайнятості. Тема дисертації нардепа — "Механізми впливу громадянського суспільства на державне регулювання правоохоронної діяльності (на прикладі країн ЄС та України)".
  • Науковим керівником Киви вказано заступника директора Всеукраїнської громадської організації "Центр дослідження проблем публічного управління", професора Володимира Гурковського.
  • Під час захисту невідомі особи блокували двері аудиторії, в якій проходив захист нардепа, а журналістів не пускали у приміщення. Згодом їх пустили всередину й посадили в окреме приміщення, де вони дивилися онлайн-трансляцію захисту дисертації Киви.
  • Науковий ступінь кандидата наук надалі може присвоїти Міністерство освіти та науки.
  • Після отримання ступеня нардеп зможе отримати надбавку 15% до посадового окладу.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди