"Аварія на ЧАЕС була запрограмованою": експерти розповіли про міфи катастрофи

"Аварія на ЧАЕС була запрограмованою": експерти розповіли про міфи катастрофи

Ексклюзивно
"Аварія на ЧАЕС була запрограмованою": експерти розповіли про міфи катастрофи AP

Згідно з опитуваннями, 60% українців досі вірять радянським фейкам про Чорнобиль. Про чорнобильське досьє КДБ й розвінчування міфів 35-річної давності – в ефірі Радіо Культура головна редакторка проєкту “По той бік новин” Альона Романюк та кандидат історичних наук і дослідник історії суспільно-політичного життя в Україні в другій половині 1940-1980 років, один з упорядників видання "Чорнобильське досьє КДБ" Олег Бажан.

Про справжні причини аварії на ЧАЕС

Якщо опиратися на документи, які зберігаються в Чорнобильському досьє КДБ, то Комітет державної безпеки при Раді Міністрів УРСР, ще на початку 80-х років повідомляв, що реактор РБМК-1000 має свої недоліки, саме стосовно безпеки. Тому, про це вже було відомо і радянські спецслужби регулярно повідомляли вище партійне керівництво республіки про численні аварії, зупинки на ЧАЕС.

Лише у 1983-85 роках, внаслідок недотримання технологічної дисципліни, помилок проєктантів, непрофесійних дій інженерно-технічного персоналу відбулося 9 аварій і 68 відмов основного обладнання атомної електростанції.

Тобто, сама аварія на ЧАЕС була запрограмованою і це треба визнати, бо серед основних складових Чорнобильської катастрофи, ми можемо вказувати на конструкторські недоліки, на помилки персоналу, і експлуатацію цього стратегічного об'єкта, і організаційно-управлінські причини. В сенсі, що і Москва, і Київ знали про проблеми, але не робили потрібних висновків.

Про некомпетентність

Існувало декілька типів реакторів, які експлуатувалися, в тому числі в Україні, в Радянському Союзі. Кращі за своєю досконалістю, будувалися за кордоном: в Болгарії, Югославії. Коли ми говоримо, про реактор РБМК-1000, то він був націлений на те, щоб виготовляти або збагачувати уран. Іншими словами, це – атомна бомба, яка виробляє світло.

Дійсно, були певні проблеми. Але ті, хто придумав цей реактор свято вірив в те, що він не вибухне. Казали, що цей “мирний атом” працює виключно на економіку країни та не потрібно боятися, що він призведе до ядерного лиха. Були схожі аварії, але меншого масштабу, наприклад, на Ленінградській АЕС. Якби не було замовчування і провели роботу над помилками, то, можливо, не було б таких страшних наслідків від аварії на ЧАЕС.

У розсекречених документах КДБ зазначається, з якими порушеннями норми будувався 4-й реактор. Тобто, не все було ідеально і питання про те, коли б трапилася аварія – лише питання часу.

Про інформування населення після аварії

Існує певний міф, що влада навмисне приховувала серйозність ситуації й з цим дійсно слід погодитися. Але, заради об'єктивності, хотів би зауважити про відсутність контролю радіаційної установки, яка б могла охоплювати великі території за межами АЕС.

Отримати в реальному часі інформацію про радіаційний фон на великих територіях було досить складно. А вирахувати певний моніторинг таких радіоактивних випадів на значних територіях було неможливо. Тому, влада, безумовно, певну інформацію приховувала, але повністю, на жаль, певний час не могла оцінити масштаби катастрофи.

Читайте також: Славутич — місто без громадського транспорту або наймолодше місто України

Першими, хто повідомив про аварію на ЧАЕС, вже наступного ранку, були шведські вчені. З боку СРСР, під міжнародним тиском, тільки 28 квітня з'явилося коротке повідомлення, мовляв, відбулася аварія і наслідки ліквідовуються. Не було ніяких пояснень того, що відбувається.

Більше того тим лікарям, які розуміли, що відбувається і розуміли наслідки аварії, дуже швидко рекомендували замовчувати цю інформацію. Замість діагнозу “променева хвороба”, людям ставили діагноз “вегето-судинної дистонії”. А ті лікарі, які намагалися заперечити ці псевдодіагнози, отримували догану чи були звільнені, у зв'язку із “поширенням чуток пліток і залякуванням”.

Про померлих від променевої хвороби

На жаль, такої інформації в розсекречених документах немає. Питання про кількість жертв внаслідок опромінення залишається відкритим. В цих документах вказано тільки про заходи радянських спецслужб як локалізувати панічні настрої та, відповідно, правдиву інформацію про Чорнобиль.

З документів ЦК КПУ бачимо, що коли вже не було можливості приховувати аварію і західні журналісти хотіли відвідати, в тому числі і радіоактивний Київ, то на засіданні оперативної групи ЦК УПУ постало питання: як поводитися з іноземними кореспондентами, якщо ті завітають до лікарень. Володимир Івашко, один із тодішніх партійних лідерів комуністичної партії України, дав доручення Міністру охорони здоров’я Романенку, щоб той підготував зразкову лікарню.

Читайте також: Здичавілі корови, рисі, вовки, лисиці: як живуть тварини у Чорнобильській зоні відчуження

Про недовіру

Можна провести паралель між катастрофою, яка сталася на Чорнобильській АЕС та великою інформаційною катастрофою, яка супроводжувала цю аварію і наслідки якої ми й досі спостерігаємо. Чому зараз такий рівень недовіри до владних інституцій? Це почалося ще за часів Радянського союзу, а Чорнобильська катастрофа стала найбільшим акцентом, який призвів до тотальної недовіри до влади.

За торішніми результатами досліджень, 60% українців вірять у міфи та фейки Чорнобиля і, так само, цьогорічні дані показують, що понад 60% українців вірять, що коронавірус – штучний. Хоча всі вірусологи та дослідники, які керуються доказовою медициною говорять про його природне походження вірусу та мутацій.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди