Як нерозбірливе вживання антибіотиків руйнує економіку. Пояснює МОЗ

Як нерозбірливе вживання антибіотиків руйнує економіку. Пояснює МОЗ

Як нерозбірливе вживання антибіотиків руйнує економіку. Пояснює МОЗ
Ілюстративне фото: pixabay

Центр громадського здоров'я МОЗ заявив, що стійкість мікробів та бактерій до антибіотиків руйнує економіку через те, що людям доводиться приймати сильніші та дорожчі ліки, лікарні витрачають на пацієнтів більше коштів, які тим часом втрачає країна.

"Болить горло, а вип’ю-но я антибіотик для профілактики" — дуже погана ідея. Це один зі способів того, як із часом розвивається антибіотикорезистентність — стійкість бактерій та мікробів до антимікробних препаратів", — пояснила пресслужба ЦГЗ у Facebook.

Як наслідок, звичайні хвороби стає все важче лікувати, а пацієнти, які проводять більше часу у лікарнях, вимушені приймати сильніші та "однозначно дорожчі" ліки. Це з часом призводить до ще більшої стійкості до антибіотиків, а тому є ризик того, що пізніше жодні ліки не зможуть допомогти при запаленні.

Водночас лікарні витрачатимуть більше коштів на утримання та лікування цих пацієнтів, а самі пацієнти не працюватимуть під час лікарняного та не зароблятимуть кошти й не платитимуть податки.

Як ідеться у повідомленні на сайті ЦГЗ, хоча антибіотики значно знизили захворюваність і смертність від інфекційних хвороб, водночас вони змусили мікроорганізми мутувати для захисту від них, тож антимікробні препарати стають менш ефективними.

Більші витрати на лікування

Так, у світі щороку витрачається близько 1,1 мільярд євро на хвороби, причиною яких стали мікроорганізми з антибіотикорезистентністю. Так відбувається через те, що:

  • такі захворювання важко піддаються лікуванню, а тому пацієнти змушені проводити більше часу в стаціонарі;
  • такі захворювання більш летальні;
  • існують стійкі до всіх антимікробних препаратів штами бактерій, а тому викликані ними захворювання — невиліковні.

Відтак, якщо все більше мікробів та бактерій ставатимуть стійкими до антибіотиків, лікарі не зможуть проводити антибіотикопрофілактику при операціях, а якщо виникне запалення — не матимуть чим його лікувати.

Так, люди з імуносупресією будуть у більшому ризику додатково й через те, що вони приймають імуносупресивні препарати. А люди, котрі захворіють на лакунарну ангіну або пневмонію, зможуть лише розраховувати на підтримувальну терапію та свої сили імунної системи. Власне, як людство й лікувало такі хвороби до появи антибіотиків.

Економічний тягар через хворобу

Центр пояснив, що людина, яка хворіє довгий час, витрачає кошти на лікування, не може працювати, заробляти гроші та сплачувати податки. Після смерті людини її економічний вплив припиняється повністю. Це позначається на економічному рівні країни, адже від сплати податків залежить якість життя співгромадян.

Що більше людей має антибіотикорезистентність, то більше коштів економіка країни втрачає під час їхнього тривалого лікування або через смерть унаслідок захворювання додатково до того, що лікування пацієнтів з антибіотикорезистентністю потребує більших витрат.

Від захворювань, спричинених мікроорганізмами з антибіотикорезистентністю, у світі помирає близько 700 тисяч людей на рік. За даними ВООЗ, уже до 2050 року кількість смертей може досягти 10 мільйонів на рік.

У МОЗ пояснили, що антибіотикорезистентність — це проблема не лише медичної спільноти. Стійкість мікроорганізмів до антибіотиків може розвиватися також і через:

  • використання антибіотиків для стимуляції росту тварин та загалом нераціональне використання антибіотиків у ветеринарії;
  • неналежні умови утримання тварин, що призводить до підвищення ризиків їх захворювання, а відповідно й обсягів використання антибіотиків;
  • використання пестицидів та інших антимікробних препаратів у рослинництві;
  • безконтрольне потрапляння антибіотиків до навколишнього середовища тощо.

У ЦГЗ закликали приймати антибіотики лише за рецептом лікаря.

Що відомо

  • Науковці з Американського університету Шарджі (Об’єднані Арабські Емірати) виявили кілька нових антибіотиків у тарганів, які потенційно можуть врятувати мільйони людських життів.
  • МОЗ України "в найближчий перспективі" планує впровадити поетапний відпуск всіх рецептурних ліків за електронним рецептом.

Читайте також

Чому антибіотики не допомагають при СOVID-19. Пояснює інфекціоніст

Коли можна лікувати COVID-19 вдома і чим загрожує самолікування. Пояснює МОЗ

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок