Чому антибіотики не допомагають при СOVID-19. Пояснює інфекціоніст

Чому антибіотики не допомагають при СOVID-19. Пояснює інфекціоніст

Ексклюзивно
Чому антибіотики не допомагають при СOVID-19. Пояснює інфекціоніст google.com.ua

Цьогоріч продаж антибіотиків у світі збільшився у 40 разів у порівнянні з минулими роками. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я антибіотикорезистентність входить в десятку найбільших загроз для людського здоров'я. Про те, чому антибіотики безсилі проти вірусів та які противірусні препарати мають доведену ефективність в ефірі Українського радіо розповідає завідувач відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю Центру громадського здоров’я МОЗ України Роман Колесник.

"Віруси – це абсолютно окреме царство на відміну від бактерій. Віруси не мають своєї оболонки в більшості випадків.Тому будь-які бактеріальні засоби, дія яких спрямована на оболонку, не будуть діяти на вірус. Бактерія має свою клітинну структуру та оболонку і розмножується самостійно на відміну від вірусу, який живе за рахунок інших клітин, зокрема клітин організму людини. Тому в будь-якому випадку антибіотики не будуть діяти на вірус в яких дозах ми б їх не приймали", - пояснює Роман Колесник.

За його словами випадків самолікування антибіотиками побільшало під час пандемії COVID-19: "Безконтрольне використання антибактеріальних препаратів завдає більше шкоди, ніж користі. Більшість випадків коронавірусної хвороби не потребує антибактеріальної терапії".

На питання, що таке антибіотикорезистентність і чому вона становить загрозу в глобальних масштабах Роман Колесник зазначив: "Антибіотикорезистентність - це стійкість бактерій до одного або кількох антибіотиків. Це поняття існує вже багато-багато років. На це питання вже давно звернули увагу і почали активно протидіяти антибіотикорезистентності ще з 2015 року. Коли ще не було антибіотиків, усі інфекційні захворювання, ба навіть порізи, закінчувалися ампутацією або смертю пацієнта. Така сама ситуація може чекати нас в майбутньому через те, що ці антибіотики, які в нас є на сьогоднішні просто перестануть діяти".

Причин формування антибіотикорезистентності доволі багато. Основними з них є нераціональне призначення і часте використання.

"Люди не правильно вживають антибіотики, медики часом неправильно їх призначають. По-друге, деякі пацієнти не дотримуються курсу лікування. Тобто курсова доза має бути витримана для того, щоб були убиті всі мікроорганізми і вони більше не розмножувалися і не передавалися іншим людям. Адже саме таким чином розвивається антибіотикорезистентність. Ще одна проблема полягає у тому, що багато антибіотиків використовуються у ветеринарії, в сільському господарстві, в рибній промисловості для того, щоб пришвидшити ріст худоби чи птиці. Ці антибіотики повністю не виводяться із м’яса, яке ми споживаємо і таким чином у нас також формується антимікробна резистентність", - додав інфекціоніст.

Окрім того, Роман Колесник пояснив, які існують ефективні противірусні препарати: "Якщо говорити про противірусні препарати прямої дії, які діють безпосередньо на вірус, тобто вбивають його або не дають розмножуватися, то таких препаратів дуже мало і вони в більшості випадків населенню не відомі. Якщо говорити про противірусні препарати непрямої дії, які спонукають вироблення інтерферону, то це препарати з недоведеною ефективністю, які при клінічних дослідженнях в деяких випадках показують позитивний ефект, в деяких – негативний, а в деяких не дають жодного ефекту. Отже, щоб зрозуміти, який саме препарат потрібен саме вам, слід звернутися до лікаря, а не займатися самолікуванням".

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди