"Краще та вакцина, до якої можна дотягнутися": інфекціоніст про постачання вакцин

"Краще та вакцина, до якої можна дотягнутися": інфекціоніст про постачання вакцин

Ексклюзивно
"Краще та вакцина, до якої можна дотягнутися": інфекціоніст про постачання вакцин УНІАН

З 13 квітня в Україні має розпочатися вакцинація китайською вакциною CoronaVac. Також за програмою COVAX очікується постачання AstraZeneca та Pfizer. Чи реально щепити більшість українців до кінця 2021 року, чи ефективні ці вакцини та чи можна їх поєднувати – в ефірі Українського радіо розповів інфекціоніст та консультант з управління змінами Вадим Арістов.

Чи реально щепити більшість українців впродовж року

Поки ми ніяк не можемо це оцінити, тому що в Україні є проблеми з постачанням. Всередину країни не хочуть продавати великі виробники, і тут є й багато впливу внутрішніх проблем країн таких, як Індія, де величезна хвиля, і вони не випускають вакцини на експорт.

А є впливи й геополітичні, коли країни з різних причин притримують постачання в Україну чи постачають вакцини насамперед для стратегічних партнерів, а Україна залишається на останніх позиціях. Тому, якщо в Україну приїдуть десятки мільйонів доз, як це зараз вбачається, тоді, звичайно, буде питання операційної ефективності логістики по країні, співпраці всіх ланок державної влади та місцевого самоврядування. А поки це питання закупівельних агенцій і українських міжнародників та дипломатів.

Про ефективність вакцини CoronaVac

Однозначно, краще та вакцина, до якої можна дотягнутися і яку можна ввести. І введення цієї весни — це значно краще ніж цієї осені. Ми цим захищаємо вразливі групи людей, які дуже часто наражаються на ризик отримати цю вірусну дозу тому.

Читайте також: У Китаї визнали недостатню ефективність своїх вакцин проти COVID-19

Швидше за все, те, що сказав китайський очільник, вирвано з контексту. Мова йде про такі експертні операційні питання, тому що у світі не припиняється робота й розглядаються різні комбінації вакцин. Ця китайська вакцина нормальна. Так, попередні дослідження показали не таку високу ефективність, однак це перекладається як результативність, і вона вимірюється лише серед тих людей, які беруть участь у клінічних випробуваннях. Це певний фільтр. Найчастіше в загальній популяції воно працює краще. Тому нам потрібно користуватися зараз тим, до чого ми можемо дотягнутися.

Про постачання вакцин

Вийшов план вакцинації с конкретним переліком доз від МОЗу. Там є, по-перше, постачання від COVAX, тобто вакцини AstraZeneca різних виробників. Крім того, надходить Pfizer. Там ставиться не оптимістичний прогноз у розмірі 10 мільйонів доз, а песимістичний відносно середньої кількості доз.

Із середини літа плануються величезні партії Novavax. Це білкова вакцина, яку теж будуть виробляти Індії за американською ліцензією. У нас зараз є певні розкладки, як ми досягнемо обіцянок до кінця року. Головне, щоб постачання були, а не запізнювались, бо у світі існують приклади як вчасного виконання, так і відтермінування.

Чи можна поєднувати вакцини

Одна доза CoviShield, як і AstraZeneca, за дослідженнями повинна давати результативність 76%, що є досить суттєвим. Ми не знаємо, скільки часу вона тримається. Тобто не менше трьох місяців, а, скоріш за все, довше, тому і застосовують зазвичай другу дозу. Однак і перша доза теж дає достатній захист, тому будемо дивитися, як позначається друга доза.

Взагалі в Британії та інших країнах світу розсувають відстань між двома дозами, тому що при 12 тижнів проміжку у введені вакцини ефективність зростає до 82%. Це розумно і дає додаткові бонуси.

Поки комбінувати вакцини не можна, тому що немає досліджень, які б підтвердили, що це справді сприяє посиленню імунітету. Тому що в кожній вакцині є якась своя ділянка вірусу і поява іншої вакцини не посилює імунітет до цієї попередньої ділянки. Звичайно, потрібно дослідити кожну пару, щоб конкретніше сказати, однак це в клінічній практиці не застосовується.

Читайте також: Ризик тромбозу треба внести до списку побічних ефектів AstraZeneca — ЕМА

Є свідчення про те, що може посилювати імунітет застосування AstraZeneca іншого виробника. Є офіційна позиція, що це дозволено і буде працювати. Є думки експертів, що краще другу дозу вводити того ж самого виробника. Сподіваюсь, до літа Індія відкриє експорт і у нас буде продовження (вакцинації – ред.) саме тією вакциною, якою починали.

Взагалі важливо, щоб у нас був "вакцинальний портфель" в країні. Тому що все більше робиться досліджень про окремі випадки ускладнень чи побічних дій, зокрема питання тромбозу від вакцини AstraZeneca. Однак якщо є вакцинальний портфель, то для молодих людей, наприклад, можна запропонувати іншу вакцину. Тому що за останніми розрахунками для людей віком 20-29 років користь від вакцинації перевищує ризик тромбозу у 6,3 раза. Це не дуже висока різниця.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди