Сніговий барс і лемур. Учені назвали тварин, які можуть зникнути через зміни клімату

Сніговий барс і лемур. Учені назвали тварин, які можуть зникнути через зміни клімату

Сніговий барс і лемур. Учені назвали тварин, які можуть зникнути через зміни клімату Ілюстративне фото: pixabay

Науковці попередили, що якщо Земля потеплішає більш ніж на 3 градуси вище доіндустріального рівня, унікальні острівні види тварин, зокрема лемури й гігантська черепаха Галапагоських островів, можуть опинитися під високим ризиком зникнення.

Як пише The Guardian, аналіз біорізноманіття 270 гарячих точок передбачає, що майже половина ендемічнихВиди є ендемічними, якщо вони зустрічаються лише в одному місці, наприклад, на острові, у гірському ланцюзі або в окремій країні. морських видів і 84% гірських видів можуть зникнути, якщо планета потеплішає більш ніж на 3 градуси. Таке станеться у 2100 році, якщо збережуться нинішні тенденції.

Згідно з опублікованим у журналі Biological Conservation дослідженням, підтримка підвищення глобальної температури на рівні 1,5°C — цілі Паризької угоди — знизить ризик їх зникнення у десять разів.

Галапагоська черепахаІлюстративне фото: pixabay

Галапагоська черепаха

Якщо світові вдасться підтримати потепління на 1,5°C, лише 2% наземних ендемічних видів опиняться під загрозою зникнення у порівнянні з 20% при температурі вище 3°C. Нині ще значніше зростання ризику зникнення спостерігається у морських екосистемах.

"Ризик зникнення значно зростає через те, що вважається невеликим потеплінням, але ендемічні види страждають через нього найбільше", — сказала керівниця дослідження, аспірантка Федерального університету Ріо-де-Жанейро Стелла Манес.

Дослідження попереджає, що Мадагаскар, Філіппіни, Шрі-Ланка, а також острова в Карибському басейні та Індійському океані можуть втратити все ендемічні види рослин протягом наступних 30 років. Лемури на Мадагаскарі, сині журавлі у Південній Африці, гігантські черепахи Галапагоських островів і снігові барси в Гімалаях належать до числа тварин, яким загрожує небезпека.

Синій журавельІлюстративне фото: pixabay

Синій журавель

Теорія, що лежить в основі прогнозу, полягає в тому, що ендемічні види часто розмножуються в екологічних регіонах, але їх обмежений ареал означає, що вони менш здатні переміщатися мірою зміни навколишнього середовища, що робить їх уразливішими до зміни клімату. Острівні види особливо схильні до ризику, тому що вони мають високий рівень ендемічності й невеликі розміри популяцій.

Міжнародна група дослідників оцінила 8 тисяч прогнозів впливу зміни клімату на різні види в різних середовищах існування по всьому світу. Використовуючи критерії Міжнародного союзу охорони природи, дослідники визначили види з високим ризиком зникнення.

Сніговий барсІлюстративне фото: pixabay

Сніговий барс

Очікується, що майже всі наземні види у вивчених районах зазнають негативного впливу. Підвищення рівня моря, екстремальні погодні явища, втрата середовища існування, забруднення і видобуток ресурсів також збільшать ризик зникнення ендемічних острівних видів, хоча ці чинники не враховувалися у дослідженні.

Зоолог з Оксфордського університету доктор Роб Салгеро-Гомес, який не брав участі у дослідженні, сказав, що результати не є новими та є "цілком логічними".

"Я думаю, що цей документ буде надзвичайно корисний глобальним організаціям при укладанні угод з регулювання зміни клімату, особливо в тому, що стосується пріоритетності країн і водойм", — сказав він.

Ситуацію може врятувати дотримання Паризької угоди та концепція охоронюваних територій, якщо вона враховуватиме реальні зміни клімату, створюватиме заповідні зони та допомагатиме тваринам переміщуватися у відповідь на зміну середовища проживання.

Читайте також: Чверть хижих рослин можуть опинитися під загрозою зникнення — дослідження

Що відомо

  • Рідкісний вид пташок — медовий регент, який знаходиться на межі зникнення, почав забувати власні пісні через стрімке скорочення популяції.
  • Американські вчені успішно клонували тварину, що знаходиться на межі зникнення. Чорноногий тхір, на ім'я Елізабет Енн, став точною генетичною копією свого попередника, який помер 30 років тому.
  • Водоспад Сан-Рафаель в Еквадорі, що був туристичною візитівкою Південної Америки, висох. Як припускають місцеві дослідники, це сталося через гідроелектростанцію поблизу або через розташування водоспаду в сейсмічній зоні.
  • Через підвищення кислотності води та температури води, усі коралові рифи Світого океану можуть зникнути до 2100 року.
  • Учені з Королівського ботанічного саду Великої Британії "Кью" попереджають, що дві п'ятих рослин у світі знаходяться під загрозою зникнення.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди