Які зауваження Венеціанської комісії щодо КСУ варто врахувати. Пояснює експертка

Які зауваження Венеціанської комісії щодо КСУ варто врахувати. Пояснює експертка

Ексклюзивно
Які зауваження Венеціанської комісії щодо КСУ варто врахувати. Пояснює експертка УНІАН

Венеційська комісія надала роз’яснення та рекомендації щодо законопроєкту № 4533 “Про конституційну процедуру”, який стосується питання діяльності Конституційного Суду України. Які законодавчі зміни “Венеційка” привітала, а які вважає такими, що потребують доопрацювання, Українському радіо розповіла експертка Центру політико-правових реформ Юлія Кириченко.

Про значення висновків комісії

Венеційська комісія дала доволі практичні зауваження, які за бажанням політичної волі можна втілити. Разом з тим, це позитивний висновок на законопроєкт. Експерти комісії звернули увагу на те, що дечого, що варто зробити для вдосконалення діяльності КСУ, в законопроєкті бракує. Йдеться про конкурсний відбір суддів КСУ, зокрема, перед політичними призначеннями президентом, парламентом та з’їздом суддів. Також комісія вказала на те, що варто було б подумати над процедурою перегляду рішень Конституційного Суду, якщо суддя, який голосував за таке рішення обвинувачений в кримінальній справі, зокрема, в частині корупційних діянь. Крім того, є велика частина, де комісія трохи негативно оцінює деякі пропозиції законопроєкту та рекомендує певне вдосконалення.

Які зауваження комісії варто врахувати

Варто подумати над процедурою перегляду рішень, якщо є судді, які вже були кримінально засуджені і це пов’язано з винесенням цього рішення. Окремо, я думаю, що варто прислухатися до питань, де Венеційка негативно оцінює роль президента у дисциплінарній відповідальності суддів. Це важливо, адже президент є суб'єктом, який звертається до Конституційного Суду з питань неконституційності, наприклад, актів уряду, парламенту. І він не є органом, який спеціально створений на запобігання цієї корупції. Національна агенція з питань запобігання корупції була створена як одна з ключових інституцій для боротьби з корупцією в Україні і логічно, що саме такий не політичний орган має займатись цими питаннями. Крім того, може бути враховане й зауваження Венеційської комісії щодо можливості перегляду рішень суду, якщо хтось із суддів був засуджений за корупцію. Скоріше за все, будуть діяти окремі робочі групи, які вже створені в комітеті з питань правової політики на цьому тижні.

Про кризу навколо КСУ

Є певні кризові явища в діяльності Конституційного Суду, але вони "не тягнуть" на повноцінну конституційну кризу, коли немає можливості без кардинальних змін ці явища вирішити на рівні конституційних інституцій. Тоді ми б мали йти на дострокове припинення повноважень парламенту або президента чи переформатовувати уряд. Такого немає і, я думаю, після такого рішення стовідсотково парламент повернеться до розгляду законопроєкту в першому читанні про конституційну процедуру після його доопрацювання. В цілому, ми могли б на цій сесії очікувати або прийняття закону про процедуру, або ухвалення змін до статті закону про Конституційний Суд України і встановлення конкурсного добору суддів. Я доволі оптимістично розглядаю другий варіант.

Що відомо

  • У першому висновку щодо законопроєкту про КСУ, Венеційська комісія заявила, що рішення Конституційного суду про неконституційність окремих положень антикорупційного законодавства не має чіткої аргументації, твердих основ у міжнародному праві та приймалося під впливом можливого конфлікту інтересів.
  • 27 жовтня Конституційний суд визнав статтю "Декларування недостовірної інформації" 366-1 Кримінального кодексу такою, що не відповідає Основному закону.
  • Після цього Національне агентство з питань запобігання корупції на виконання рішення Конституційного Суду закрило доступ до Єдиного державного реєстру декларацій. Експерти заявили, що таким чином, КСУ заблокував призначення керівних кадрів органів влади, у тому числі переможців місцевих виборів.
  • З приводу цього рішення президент Володимир Зеленський скликав закрите засідання Ради національної безпеки та оборони для визначення заходів невідкладної реакції держави на нові загрози та виклики національній безпеці. За результатами засідання міністр юстиції заявив, що у Верховній раді вже 30 жовтня зареєструють законопроєкт, у якому передбачається відновлення доброчесності судочинства у Конституційному суді.
  • 30 жовтня голова КСУ Олександр Тупицький закликав президента Володимира Зеленського зустрітися з ним та обговорити нинішню політичну кризу, яка склалася після скасування КСУ низки антикорупційних норм.
  • 2 листопада президент Зеленський виступив перед фракцією "Слуга народу" та поставив вимогу підтримати його пропозицію перезавантаження Конституційного суду.
  • 9 грудня президент Володимир Зеленський звернувся до Верховної ради з проханням не розглядати ініційований ним законопроєкт про перезавантаження КСУ до отримання висновків Венеційської комісії.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди