Дозволений Стус: суд дозволив згадувати у книжці Кіпіані Медведчука

Дозволений Стус: суд дозволив згадувати у книжці Кіпіані Медведчука

Дозволений Стус: суд дозволив згадувати у книжці Кіпіані Медведчука

Київський апеляційний суд скасував в більшій частині рішення Дарницького районного суду про заборону розповсюдження накладу книги Вахтанга Кіпіані "Справа Василя Стуса" до усунення з тексту окремих фраз, що стосуються тодішнього адвоката Стуса Віктора Медведчука. Що хотів змінити Медведчук та навіщо автор може піти до Верховного суду в ефірі Українського радіо розповів журналіст Вахтанга Кіпіані.

Один із суддів роз’яснив, що суд залишив до виконання лише одну вимогу Медведука – щодо заборони фрази про надання адвоката (Медведчука) службою держбезпеки Радянського Cоюзу: "... чи була можливість у Стуса обрати "менше зло". Проте є фактом, що наданого, підтримуваного держбезпекою адвоката звали Віктор Медведчук".

"Медведчук вимагав, що у книзі є недостовірні цитати або ж факти. Суд сказав, що нічого подібного там немає. Він вимагав заборонити розповсюдження. Суд сказав, що поширюйте, як хочете. Він вимагав вилучити книги. Суд на цьому не наполягає, адже у жодному рішенні суду не написано, що я маю щось вилучити. Тому як виконати цю окрему позицію щодо частини фрази до того моменту, як ми отримаємо повне рішення суду, а це буде за п’ять робочих днів, поки що безпідставно говорити. ніхто не знає, що там написано, як це виконати і як воно там сформульовано. Станом на даний момент книга очищена від судового переслідування з боку Медведчука. І там немає нічого такого, що має бути вилучено", – розповів Кіпіані.

За його словами мова йшла про один фрагмент: "фактом є те, що наданого (тобто мова про державу) і підтримуваного держбезпекою адвоката звали Віктор Медведчук".

"Дійсно, фактом є те, що адвоката звали Медведчук. Безсумнівно, він був наданий державою. На мій погляд, він був підтримуваний держбезпекою, бо була система допуску. Це мої знання, які ґрунтуються на десятках знань інших дисидентських справ, коли і самі адвокати говорили про те, що вони мали цей допуск, або коли вони неправильно з точки зору КДБ себе поводили, то в них цей допуск відбирали. Він не значиться у справі, тобто немає такого папірця, який мав бути у справу вкладений. Тому у справі Стуса, дійсно, такого папірця немає, але його не було і в інших справах. Цей допуск вирішувався на іншому рівні", – пояснив автор.

Кіпіані відзначив, що залежно від того, що написано у рішенні суду, він може подати касації до Верховного суду, "щоб книга була чистою перед історією".

"Це дуже некрасиво, коли іменем України виносяться абсолютно ганебні та абсурдні рішення, які суттєво виходять за межі позовних вимог. Сьогодні Апеляційний суд повністю відмовив Медведчуку в задоволенні гарантії дозволу на використання його імені в справах, які стосуються історичних подій. Так само судді нічого не сказали про частина книги є художньою, про що суддя Заставенко написала, що неможливо встановити обставини у цій справі. На мій погляд, це була дивна позиція судді. Вона сьогодні отримала правову оцінку, тому з адвокатами ми будемо думати, що тепер зробити, але, очевидно, після того, як закінчиться все з Верховним Судом, хоча його, може, і не буде, якщо ні ми, ні сторона Медведчука касацію не подадуть", – зауважив журналіст.

Що відомо

  • Книга Кіпіані "Справа Василя Стуса" вийшла в друк у травні 2019 року. У вересні народний депутат Віктор Медведчук заявив, що вимагатиме через суд заборонити розповсюдження книжки "у будь-який спосіб на будь-якій території". Позивач вважає, що у дев'яти епізодах книги містяться висловлювання, які не відповідають дійсності та принижують честь і гідність політика. У цих епізодах Кіпіані розповідає про Медведчука як адвоката поета Василя Стуса в судовому процесі 1980 року.
  • 19 жовтня 2020 року Дарницький районний частково задовольнив позов Медведчука: визнав, що деякі фрази у книзі порушують честь та гідність. "Три фрагменти визнані недостовірними, ще у трьох заборонив використання імені Медведчук як персонажа твору без його згоди", — повідомив адвокат Кіпіані В'ячеслав Якубенко.
  • 19 березня Київський апеляційний суд дозволив розповсюджувати книгу "Справа Василя Стуса" Вахтанга Кіпіані та скасував рішення суду першої інстанції, яким автора та видавництво зобов'язували видалити з книги інформацію про Медведчука. З позивача стягнули 768 грн на користь харківського видавництва, аналогічну суму він має сплатити на користь автора.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди