Київська міська рада почала судитися з Фондом держмайна через Гостинний двір

Київська міська рада почала судитися з Фондом держмайна через Гостинний двір

Київська міська рада почала судитися з Фондом держмайна через Гостинний двір
Олександр Гончаров

Департамент охорони культурної спадщини КМДА подав позов в Окружний адміністративний суд міста Києва до Фонду держмайна щодо охоронного договору на будівлю Гостинного двору. Позов розміщено на сайті суду.

Суд відкрив провадження, де серед вимог: "зобов’язати Фонд держмайна виконати вимоги припису №144 від 27.01.2020 року, а саме – укласти з Департаментом охорони культурної спадщини охоронний договір на будівлю Гостинного двору". Крім цього, позивач просить зобов’язати Фонд надати йому на розгляд науково-проєктну документацію на проведення невідкладних протиаварійних та реставраційно-відновлюваних робіт вказаної пам’ятки.

Гостиний двір — торговельний комплекс на Подолі, який збудували у 1809 році. Громадська організація Музею сучасного мистецтва зробила заяву щодо ситуації навколо передачі Гостинного двору у відомство міністерства культури та інформаційної політики для створення Музею сучасного мистецтва.

"Те, що за 30 років існування незалежної держави на планеті Земля не з’явилося місця, де можна через універсальну мову мистецтва скласти уявлення про сучасну Україну, факт ганебний. Гостиний двір — прекрасна локація для Музею сучасного мистецтва, поява якого забезпечить Києву статус європейської культурної столиці і нову якість культурного середовища для киян і гостей міста. Водночас ми наголошуємо на неприпустимості конфронтації та розв’язання проблем одного музею шляхом іншого. Ми переконані у можливості рівноцінної інтеграції важливих для суспільного розвитку інституцій, і Гостинний двір має стати громадським простором добросусідства, діалогу та спільнодії", - сказала Ольга Балашова, голова правління ГО МСМ.

Громадську організацію Музей сучасного мистецтва створили у 2020 році на базі ГО "Дзигамедіалаб". Розмови про створення Музею сучасного мистецтва в Україні ведуть з часів незалежності, проте на загальнодержавний рівень ця тема вийшла лише у 2019 році.

Що відомо

  • 26 квітня депутати Київради надали дозвіл на розробку проєкту землеустрою ПАТ "Укрреставрація" для реконструкції будівлі під торговельно-офісний центр з гостьовою стоянкою. Це рішення обурило столичних активістів, тому вони розпочали у Гостинному дворі акцію протесу.   
  • У 2013 році голова КМДА Олександр Попов повідомив, що за рішенням Міністерства культури Гостиний двір та ще 30 будинків історичного Подолу набули правового статусу комплексу пам’яток містобудування місцевого значення. За його словами, тепер Гостиний двір буде не реконструйовано, а реставровано.
  • 4 червня 2014 року Київський апеляційний адмінсуд скасував рішення Київради про виділення землі забудовнику Гостиного двору під протиправну реконструкцію будівлі.
  • Реставраційні роботи в Гостинному дворі тривають з зими 2013 року. До сьогодні будівля стоїть без даху та вікон.
  • З 2018 року столична влада очікує на передачу Гостинного двору у власність громади.
  • У лютому 2021 року мер Києва Віталій Кличко звернувся до уряду з проханням передати Гостинний двір громаді столиці для створення у ньому музею. З аналогічним проханням до прем'єр-міністра Шмигаля звернувся й міністр культури Олександр Ткаченко.
  • ГО МСМ об'єднує представників арт-спільноти України, які опікуються сучасним мистецтвом і потребують музейної інституції нової якості

Вибір редакції

На початок