Світ відзначає День святого Патрика. Які традиції і як святкувати

Світ відзначає День святого Патрика. Які традиції і як святкувати

Світ відзначає День святого Патрика. Які традиції і як святкувати
pinterest

17 березня відзначається День святого Патрика — культурне та релігійне національне свято Ірландії, яке широко розповсюдилося світом завдяки веселощам, що супроводжують святкування. Дата прив'язана до дня смерті небесного покровителя Ірландії святого Патрика, який провів беззбройну християнізацію острова. Суспільне розповідає історію, традиції та 5 цікавих фактів про свято.

Історія Дня святого Патрика

За легендою, святий Патрик, який був першим єпископом, заступником і борцем за волю Ірландії, помер 17 березня 461 року. Смерть святого так само оповита легендами: вважається, що після неї сонце не заходило 12 ночей. Дублін (столиця Ірландії) та Нью-Йорк мають собори, названі на честь Патрика, де віряни вшановують святого.

Його постать є вкрай важливою для корінних ірландців, які емігрували по всьому світу, зокрема до Америки та Австралії, але зберегли традицію щорічного вшанування святого парадами й гучними гуляннями.

Пиво й печиво
Пиво й печиво. Ілюстративне фото: pixabay

У XX столітті свято прийшло й до Європи. Саме у цей період День святого Патрика став не лише релігійним, а й світським, у ньому почала використовуватися різноманітна "веселіша" символіка. Якщо нині на свято заведено ходити до пабів, то раніше ірландці влаштовували святковий обід, а після нього — ходили в гості, де розповідали веселі історії, жахіття зі щасливою кінцівкою, ділилися плітками, жартували, пили віскі й танцювали народні танці.

Головним кольором свята нині вважається зелений, а раніше ним був синій, оскільки на небагатьох збережених зображеннях святий Патрик постає у синіх кольорах. З цієї ж причини синій використовується й на гербі Ірландії.

День святого Патрика
День святого Патрика. AP

День святого Патрика є національним святом у Нігерії, оскільки там працювало багато ірландських місіонерівМісіонер — проповідник певної релігії чи вчення, який поширює їх в середовищі, де раніше вони були не відомі, перш за все в інших країнах, де раніше подібні релігії чи вчення не були поширені., й у Мексиці, де воювала за незалежність ірландська артилерійська бригада святого Патрика.

Читайте також: Всесвітній день котів. Як правильно святкувати

Традиції свята

День святого Патріка є офіційним вихідним в Ірландії, його заведено відзначати весело — парадами, гуляннями і з великою кількістю випивки. Традиція святкувати цей день легко прижилася у більшості країн світу.

День святого Патрика
День святого Патрика. AP

Найгучніші святкування за межами Ірландії проходять у країнах з великими ірландськими діаспорами — це Велика Британія та США. Водночас масштабні паради є американською емігрантською традицією. Учасники таких парадів традиційно одягаються в зелений одяг із зображенням конюшиниКонюшина — рід одно- чи багаторічних рослин родини бобових, що налічує від 245 до 300 видів., яка символізує Святу Трійцю. За легендою, цей знак особисто обрав святий Патрик. Крім того, суто ірландським символом свята є зображення самого Патрика, фігурки казкових лепреконів з глечиками скарбів і національна символіка.

Читайте також: Британці найчастіше у світі напиваються до втрати рівноваги — міжнародний звіт

У Лондоні, крім парадів, на свято відбуваються кінопокази, ярмарки та фестивалі. Також у різних країнах День святого Патрика супроводжується вже закріпленими за тим чи іншим містом традиціями, наприклад, у Чикаго (США) води місцевої річки спеціально до свята фарбують у зелений колір. Також у зелений у світі забарвлюють пиво.

Річка у Чикаго
Річка у Чикаго. Вікіпедія
Читайте також: День Святого Валентина: історія та топ-5 цікавих фактів про свято

Як святкують українці

Разом з незалежністю України з 1991 року українці почали святкувати й День святого Патрика, який відтоді став комерційним. Так, святом часто користуються бари й паби, які пропонують своїм відвідувачам кухоль справжнього ірландського пива або віскі.

Зокрема у Києві з кінця 1990-х років свято локалізується в міських ірландських пабах, де проходять вечірки, які переважно організовує бізнес з "ірландським корінням". На заходах часто діє дрескод — одяг має бути зеленого кольору, вхід буває платним. На вечірці лунає запальна ірландська музика, з екранів транслюються найкращі моменти спортивних ігор за участю національних збірних Ірландії, а до вартості вхідного квитка можуть додавати міцний напій.

День святого Патрика
День святого Патрика. AP

У студентів і молодих людей свято асоціюється з можливістю зустрітися з друзями, наблизитися до культури Ірландії шляхом перегляду тематичних стрічок чи документальних фільмів. При цьому студенти зазвичай п'ють не ірландське віскі, а ірландське пиво, оскільки воно значно дешевше.

Водночас паради на честь свята в українських містах не проводяться. Ймовірно, це пов'язане з відсутністю суттєвої кількості ірландців, які проживають в Україні.

Читайте також: Поліція Нової Зеландії просить відкрити кілька великих пабів для студентів. У чому причина

5 цікавих фактів про свято:

  • День святого Патрика припадає на Великий піст, але ірландці цього дня їли м'ясо, адже вважалося, що святий Патрик перетворює все м'ясо, приготоване для частування, на рибу.
  • У межах глобалізації ірландського свята з'явився вислів "17 березня кожний є ірландцем".
  • Ірландія офіційно святкує День святого Патрика з 1903 року, тоді як наступний день — піст, тому влада побоювалася надмірного вживання алкоголю і зачиняла паби 17 березня аж до 1961 року.
  • За рівнем споживання алкоголю День святого Патрика посідає четверту сходинку у США після Нового року, Різдва і Дня Незалежності.
  • Однак сам святий Патрик не був ірландцем. Він народився у Британії приблизно у 390 році.

Читайте також

Як відсвяткувати Масницю і підготуватися до Великого Посту. Розповідають експертки

Міжнародний день рідної мови. Що ми знаємо про українську

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Вибір редакції

На початок