"Велика" приватизація: Зеленський підписав закон, який дозволяє проводити аукціони під час карантину

"Велика" приватизація: Зеленський підписав закон, який дозволяє проводити аукціони під час карантину

Оновлено
"Велика" приватизація: Зеленський підписав закон, який дозволяє проводити аукціони під час карантину
Фонд державного майна

Президент Володимир Зеленський зміни до закону "Про приватизацію державного і комунального майна", які дозволяють проведення аукціонів з продажу об’єктів "великої" приватизації у період карантину.

Як повідомили в Офісі президента, цей закон дає змогу розпочати підготовку та проведення великої приватизації на аукціонах, які були призупинені через обмежувальні заходи у зв’язку з пандемією COVID-19 з березня 2020 року.

Відповідний закон 30 березня прийняла Верховна рада. 257 народних депутатів проголосували "За", 10 голосували проти, 35 — утрималися.

Як розповіла заступниця голови комітету ВРУ з питань економічного розвитку Роксолана Підласа ("Слуга народу"), на практиці "малої" приватизації у 2020 році не відбулося знецінення українських активів в умовах пандемії.

"Чим довше ми відкладаємо, тим дешевше стають ці підприємства. Наприклад, Одеський припортовий завод колись хотіли купити за 400 мільйонів доларів. Зараз якщо ми продамо його за долар, це вже буде велика удача", — зазначила вона.

Читайте також: Велика приватизація: чи готові державні об’єкти перейти в приватні руки

Підласа розповіла, що приватизація ніколи не зупинялася повністю, а була призупинена лише "велика" приватизація і торік активно тривала "мала" приватизація.

Які об'єкти у переліку

Наразі на сайті Фонду держмайна у розділі "Велика приватизація" знаходяться 23 об'єкти. Як повідомляв член комітету з питань економічного розвитку Богдан Кицак, після прийняття у другому читанні можливе оголошення аукціонів по трьох об'єктах: Київський машинобудівний заводЗаснований в 1882 році, перший київський машинобудівний завод з останньої чверті XX століття став і залишається нині провідним підприємством серед країн СНД та Східної Європи зі створення великотоннажного, великої одиничної потужності обладнання для перероблення гуми, пластмас та їх відходів. У Києві – це фактично єдиний універсальний машинобудівний комплекс з повним циклом виробництва. (ПАТ "Науково-виробниче підприємство"Більшовик"), ОГКХАТ "Об’єднана гірничо-хімічна компанія" – займається розробкою титано-цирконієвих родовищ і виробництвом рутилового, ільменітового та цирконового концентратів, а також наданням послуг зі збагачення концентратів. Філії компанії ведуть видобуток та збагачення титанових руд в Україні та є одними з найбільших у світі видобувачів цих копалин. (Об'єднана гірничо-хімічна компанія) та "Президент Готель"Президент-готель" – 4-зірковий готель, розташований в центрі ділового кварталу Києва, реконструйований у 2012 році. У готелі є 374 номери загальною площею 8 846 м². ". Приватизація інших об'єктів не передбачалась.

За словами Підласи, під критерій великої приватизації підпадають активи балансовою вартістю понад 250 мільйонів грн. Зокрема ПАТ "Науково-виробниче підприємство"Більшовик", який заснований в 1882 році, займається створенням великотоннажного, великої одиничної потужності обладнання для перероблювання гуми, пластмас та їх відходів.

Які об'єкти не підлягають приватизації

Рада в першому читанні ухвалила законопроєкт №4020 "Про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації", відповідно до якого не підлягають приватизації:

  • акціонерні товариства, у статутних капіталах яких частка корпоративних прав, що належать державі, не може бути меншою ніж 50 відсотків плюс одна акція;
  • господарські товариства та об’єднання, у статутних капіталах яких частка корпоративних прав, що належать державі, становить 100 відсотків, державних комерційних та казенних підприємств;
  • об’єкти лісового господарства (Шацький національний природний парк та ще 343 об'єкти);
  • об’єкти культури та спорту (145 об'єктів).

Що відомо

  • У березні 2020 року Верховна рада прийняла законопроєкт, яким тимчасово, а саме на період карантину, обмежив проведення "Великої приватизації".
  • 4 лютого парламент ухвалив за основу зміни до закону "Про приватизацію державного і комунального майна", який розблоковує проведення аукціонів з продажу об’єктів великої приватизації у період карантину.
  • Президент Володимир Зеленський заявив, що в межах масштабної приватизації в Україні у першу чергу почали передавати у приватну власність сотні неефективних підприємств, а не стратегічні об'єкти.
  • 15 липня Фонд державного майна завершив аукціон з продажу готелю "Дніпро". Об'єкт придбала компанія ТОВ "Смартленд" за понад мільярд гривень. Ставка, яка виграла, перевищила початкову ціну в понад 13 разів. 
  • Переможець аукціону з приватизації столичного готелю "Дніпро" переказав до державного бюджету понад мільярд гривень за його купівлю.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок