Dispo: як працює "антиінстаграм", який має позбавити людей від одержимості ідеальними фото

Dispo: як працює "антиінстаграм", який має позбавити людей від одержимості ідеальними фото

Dispo: як працює "антиінстаграм", який має позбавити людей від одержимості ідеальними фото

Dispo повертає нас у часи, коли додатки були нішевою розвагою для певної аудиторії, а не майданчиками для всього і одразу: спілкування, роботи, навчання, самореалізації, реклами, бізнесу тощо. У Dispo користувачі діляться фотографіями майже як в Instagram, але знімки автоматично публікуються тільки на наступний день без можливості редагування. Розповідаємо, як працює нова соціальна мережа і чому вона може стати "вбивцею Instagram".

Чому це круто

Бета-версія додатку вийшла 19 лютого і швидко набрала популярність в американському App Store, посівши четверте місце в топі. Інвестори за пару днів оцінили сервіс у $200 мільйонів, блогери стали ділитися порадами з його використання, а навколо програми почала утворюватись нова субкультура.

На відміну від Instagram, Dispo не вимагає витрачати на себе багато часу і зусиль: тут немає нескінченних історій, стрічки з постами, рекомендацій і прямих ефірів. За задумом, користувачеві достатньо робити фото упродовж дня і не особливо хвилюватись за результат. До того ж "плівки" оновлюються тільки раз на день: за один сеанс користувач може переглянути всі нові знімки, зникає сенс оновлювати додаток щогодини.

Dispo: як працює "антиінстаграм", який має позбавити людей від одержимості ідеальними фото

На популярність додатку також вплинула й естетика "неідеальних" знімків, яка особливо популярна серед представників покоління Z. "Instagram робив погані фото хорошими, тоді як Dispo навмисно робить хороші фото гіршими", – зазначив директор венчурної фірми Index Ventures Рекс Вудбері. Неможливість додати у "плівки" фото з телефону також збільшує цінність кожного знімка.

Додаток також хвалять за автентичність та за різницю у творчому підході Instagram і Dispo. Якщо перша соцмережа викликає у людей залежність від соціального схвалення (лайків, коментарів, підписників), то Dispo позбавлений зайвих подразників і не робить ставку на задоволення негайної потреби у лайках, яка за роки існування Instagram і Facebook перетворилася на психологічну залежність. У 2015 році близько 40% американських підлітків 13-17 років стверджували, що відчувають тиск від того, що під їх постами обов'язково має бути багато лайків.

Історія

Dispo створив 24-річний YouTube-блогер Девід Добрік. За його словами, ідея виникла на вечірці у друзів, у яких по всьому будинку були розкидані одноразові фотоапарати. Вночі вони фотографувалися, а на ранок збирали камери, дивилися відзнятий матеріал і ще раз переживали найвеселіші моменти.

"Кожен ранок був схожим на фільм "Похмілля у Вегасі", – згадує Добрік. У червні 2019 року він почав публікувати ці фото в окремому Instagram-профілі та швидко набрав мільйон підписників.

Dispo: як працює "антиінстаграм", який має позбавити людей від одержимості ідеальними фото

Девід Добрік

Але вже у грудні 2019 випустив окремий додаток David`s Disposable ("Одноразові (фото) Девіда"), в якому користувачі могли робити знімки в стилі "ретро", які "проявлялися" за ніч. Інших функцій там не було.

Таким чином блогер спробував відтворити досвід використання одноразової камери в цифровому форматі, щоб позбавити людей від одержимості робити ідеальні знімки. "Ти не бачиш картинку, не перевіряєш освітлення. Ти просто існуєш, а вранці заново переживаєш ці моменти", – зазначив Добрік.

Перші користувачі побачили у подібній психології великий потенціал. Незабаром до тренду на "одноразові" фото приєдналися перші знаменитості на зразок Джіджі Хадід, YouTube-блогерки Тони Монго, актриси Дайани Сільверс, співака Френка Оушена тощо.

Зараз в Dispo працює дев'ять осіб, але команда планує розширюватися на міжнародному рівні та відкрити офіс в Японії. Нещодавно, за даними The Information, додаток потенційно оцінили у $100 мільйонів, ним цікавляться інвестиційні фонди на кшталт Sequoia, a16z і Benchmark.

Упродовж року "David`s Disposable" перетворилася на повноцінну соціальну мережу, скоротивши назву до Dispo. З 19 лютого вона перебуває на стадії публічного бета-тестування. Додаток поки є лише на iOS, зареєструватись можна тільки за запрошенням – кожному користувачеві видають по 20 інвайтів. Версію для Android обіцяють випустити у 2021 році.

Як працює Dispo

Для початку завантажуємо додаток з App Store, обираємо спосіб реєстрації та створюємо власний профіль. Тут же можна ознайомитися з короткою інструкцією.

На першій вкладці знаходяться "Rolls" ("Плівки") – це своєрідні теки з фотографіями, які розділені за темами. У ній користувач бачить свої "плівки" і альбоми людей, на яких підписався.

  • В меню пошуку можна знайти іншу людину за юзернеймом або відсканувавши індивідуальний qr-код.
  • "Плівку" може створити будь-який користувач і зробити її приватною чи публічною. Якщо вибрати останній варіант, то після "проявлення" на наступний день знімок автоматично стане доступним для всіх.
  • Знімки роблять через маленький видошукач – із функціоналу є налаштування зуму, спалах або зміна основної камери на фронтальну. Але завантажувати свої фотографії зі смартфона у Dispo не можна.
  • Після публікації фото в публічній "плівці" у людей з'явиться можливість поставити йому лайк або прокоментувати. Таким чином Dispo змушує вас взаємодіяти зі спільнотою людей, яких ви не знаєте, але з якими у вас є спільні інтереси (чимось нагадує Clubhouse, чи не так?).
  • Без запрошення публікувати в чужу "плівку" не можна – можна тільки її переглядати.
Dispo: як працює "антиінстаграм", який має позбавити людей від одержимості ідеальними фото

Підписки потрібні в основному для того, щоб отримувати запрошення у "плівки" або запрошувати людей до своїх.

Cтрічка складається тільки з "плівок", на які підписаний користувач, а не постів, як у Twitter, Facebook або Instagram. Тому популярність тут не має такого принципового значення, як в інших соцмережах – можна бути підписаним на популярного користувача, але не бачити його публікацій, якщо вас не додають в "плівки".

Далі йде "Library" ("Бібліотека"), яка містить три вкладки: "Mine" (ваші фото), "Favorites" (обрані публікації) та "Saved" (фото інших користувачів, які ви можете зберегти на пам'ять в окремому альбомі).

Ваш знімок "проявиться" у бібліотеці о дев'ятій годині ранку наступного дня. Фото не можна побачити відразу або якось його відредагувати: на знімок автоматично накладається контрастний фільтр а-ля одноразові плівкові камери (з ним теж взаємодіяти ніяк не можна).

Dispo: як працює "антиінстаграм", який має позбавити людей від одержимості ідеальними фото

І нарешті – вкладка з профілем. Профіль користувача виглядає приблизно так само, як у Twitter або Instagram: можна поставити аватар і додати опис. Іконка спалаху означає кількість знімків, зроблених користувачем, а іконка людей – кількість підписників. Кількість ваших підписок при цьому ніде не вказана.

Втома від соціальних мереж

На початку року фотобанк Depositphotos представив тренди, які вплинуть на візуальну комунікацію в майбутньому. По-перше, люди захочуть відпочити від екранів і мінімізувати свій час в онлайні. Це співзвучне з концепцією Dispo "зроби фото і живи далі", яка приваблює користувачів, що втомилися від нескінченних інформаційних потоків у соцмережах. Наступний тренд – "Автентичність 2.0" – пророкує бажання користувачів "уповільнити" життя та почати ділитися з іншими не ілюзорним успіхом і досягненнями, а чимось більш щирим, справжнім.

Графтон Таннер, професор Університету Джорджії та автор книги "The Hours Have Lost Their Clock" стверджує, що протягом десяти останніх років ми стали свідками повного циклу: від яскравих, наївних і безладних кадрів початку епохи Instagram – до відполірованих до ідеалу портретів, які перетворюють реальність у "красиву обкладинку". Прийшов час знову повернутися до чогось більш наївного на кшталт Dispo.

Dispo: як працює "антиінстаграм", який має позбавити людей від одержимості ідеальними фото

Instagram вже не сприймається як "особистий альбом", а більше нагадує "візитну картку", яку обов'язково показувати наймачеві на роботі, щоб довести свою адекватність. Крім того, користувачі стали заповнювати соцмережу непризначеним для неї контентом: мемами, цитатами, запрошеннями на майстер-класи, магазинами з косметикою, одягом, інформаційним бізнесом тощо.

Згідно з даними дослідження соціологічного центру Socis у 2020 році українці витрачають на соціальні мережі на третину більше часу, ніж на ходьбу, та у 8 разів більше, ніж на пробіжки. Алгоритми соцмереж та інформаційний шум призводять до того, що люди шукають тематичні майданчики, де якість спілкування вища, а зайвої інформації менше.

У цьому Dispo відчувається, як ковток свіжого повітря. На відміну від багатьох додатків, чиє завдання утримати користувача на якомога довший час, Dispo дозволяє зафіксувати момент з життя, але при цьому дає можливість відразу до неї й повернутися, а не застрягти з телефоном в руках, щоб придумати підпис, поставити хештеги, відзначити друзів і кілька разів оновити сторінку в очікуванні перших лайків.

Втома людини від соціальних мереж – це неминуча риса інформаційного суспільства. Тому сервіси, які навпаки економлять наш час і звільняють від шкідливих інформаційних звичок (на тлі монополістів нашої уваги на кшталт Facebook, Google, Netflix), є одним з головних трендів у розвитку соціальних мереж і сучасної людини.

Читайте також

Як Deep Nostalgia оживляє фото, а технологія Deep Fake впливає на мистецтво

Мистецтво, створене для Інтернету та з Інтернету: що ми знаємо про нет-арт

Що таке Clubhouse, як він працює і може вплинути на культуру

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше