Що таке Clubhouse, як він працює і може вплинути на культуру

Що таке Clubhouse, як він працює і може вплинути на культуру

Що таке Clubhouse, як він працює і може вплинути на культуру

Clubhouse – одна з найбільш швидкорослих соцмереж у 2021 році: менш ніж за два тижні в ній зареєструвалися майже 2 мільйони осіб. Поки що до сервісу можна потрапити тільки за запрошеннями інших користувачів, а додаток доступний виключно для власників iOS, однак поки що це ніяк не уповільнює розвиток Clubhouse (навіть навпаки). Суспільне пояснює, як працює нова соцмережа і кому вона може сподобатися.

Історія передчасного успіху ClubHouse

Пол Девісон після низки спроб розвинути власні стартапи (у 2012 році він створив додаток для знайомств з людьми поблизу Highlight, потім соцмережу Shorts, в якій можна було отримати доступ до камери та бачити усі фото та відео інших користувачів) покинув компанію Pinterest, щоб запустити з колишнім колегою з Google Роганом Сетом новий проєкт.

У березні 2020 року вони запустили бета-версію Clubhouse з обмеженим доступом для 1,5 тис. користувачів, у травні їх кількість зросла до 5 тис. У соцмережі навіть не було сторінки в AppStore, але Девісону вдалося залучити $12 млн інвестицій від венчурного фонду Andreessen Horowitz із загальною оцінкою проєкту в $100 млн.

Запрошення скористатися новою програмою надсилали різним відомим людям і стартаперам з Кремнієвої долини. Платформі вдалося залучити лідерів думок, які своєю присутністю підігрівали інтерес аудиторії. У додатку виступили музикант Джаред Лето, комік і актор Кріс Рок і ведуча власного ток-шоу Опра Вінфрі.

Але багато в чому Clubhouse завдячує своєю популярністю творцеві Tesla Ілону Маску і засновнику Facebook Марку Цукербергу, які вирішили приєднатися до цієї соцмережі й тим самим зацікавили багатьох інших знаменитостей, прихильники яких і спричинили активне зростання кількості користувачів. До всього Маск ще й анонсував свій виступ в Clubhouse у своєму Twitter-акаунті з 46 мільйонами підписників.

Vogue пише, що першими користувачами Clubhouse стали інвестори з Кремнієвої Долини, підприємці, моделі, дизайнери, артисти та інші медійні особистості, за якими цікаво стежити аудиторії, а головне – кого цікаво слухати. Адже все, що можна робити в новій соціальній мережі – це слухати чи говорити. До грудня 2020 року кількість користувачів досягла 600 тис.

Вже у січні 2021 року, коли новини про Clubhouse вирвалися за межі Кремнієвої долини та США, додаток став одним з лідерів за кількістю завантажень в Європі. Всього упродовж 10 днів кількість користувачів зросла з 3 до 5 млн осіб, а за шість днів – з 22 січня по 3 лютого – збільшилася ще на 1,1 млн. Фонд Andreessen Horowitz повторно інвестував у проєкт, але цього разу оцінивши компанію вже у мільярд доларів.

Що таке Clubhouse

Графік зростання аудиторії Clubhouse.

Як отримати запрошення

Пошук вільних "запрошень" вже перетворився на сафарі. Найпростіший спосіб здобути його – написати у своїх соціальних мережах пост або випросити запрошення у кого-небудь з друзів, які встигли зареєструватись.

Деякі користувачі навіть стали продавати вільні запрошення на торгових майданчиках – торгівля ними розгорнулася через Twitter, eBay і на Alibaba. На українському OLX, наприклад, запрошення можна придбати за 300-400 гривень.

Після реєстрації ви також отримаєте можливість запросити обмежену кількість знайомих у сервіс: спочатку це два запрошення, а за активність у соцмережі на зразок організації “кімнат” та участі в дискусіях з’являються додаткові запрошення.

Що таке Clubhouse

Втім, ми не рекомендуємо купувати запрошення – незабаром Clubhouse мають відкрити для усіх користувачів.

Як працює Clubhouse і що там робити

Якщо просто – автори взяли ідею Zoom, Skype, подкастів, радіо і голосових повідомлень, після чого вивели її на новий рівень. Люди, що засумували на карантині за живим спілкуванням, охоче сприйняли ідею, яка ще недавно викликала у міленіалів негативні емоції – спілкуватися виключно голосом.

Ви отримали запрошення і зареєструвалися. Що далі? По-перше, Clubhouse запропонує перевірити ваш список контактів, щоб знайти та підписатися на знайомих. Коли хтось з них почне дискусію в одній з "кімнат" – ви отримаєте сповіщення і також зможете приєднатись.

Заповніть профіль, додайте фотографію і підв'яжіть облікові записи Twitter і Instagram. Наступний крок – цікаві теми. Вибирати прийдеться із запропонованого списку: спорт, технології, політика, вивчення мов, кіно, література, дизайн, IT і багато чого іншого. Все виконано у вигляді карток з іконками й має допомогти знайти "кімнати" під ваші інтереси.

Що таке Clubhouse

Екран з інтересними темами, налаштуваннями та можливістю підписатись на відомих спікерів.

Далі – підписки на основі обраних тем. У першому пункті ви вже підписалися на друзів, але після вибору інтересів система запропонує підписатися на тих, з ким у вас є спільні інтереси. Ви можете погодитися або відмовитися.

Готово, можна починати користуватися Clubhouse. Додаток вітає вас досить простою домашньою сторінкою, на якій перелічені обговорення, які відбуваються в цей час, а також чати, заплановані на потім. Ви можете приєднатися до "кімнати", натиснувши на неї, або почати свою.

Кімнати, клуби і спікери

"Кімнати" в Clubhouse бувають відкритими, доступними тільки для підписників, приватними або тільки для членів "клубу" (усталеної спільноти людей, які цікавляться однією темою). При створенні нової публічної "кімнати" додаток розсилає користувачам сповіщення. Максимальна кількість осіб, які можуть приєднатися до "кімнати", обмежена 5 тисячами.

Користувачі поділяються на спікерів, які можуть розмовляти між собою, підписників, які за ними стежать, і всіх інших слухачів. При бажанні приєднатись до розмови слухач має "підняти руку", а модератор може зробити його спікером.

До "кімнати" можна зайти у будь-який момент, поки триває розмова – коли всі учасники виходять з програми, "кімната" автоматично закривається. Покинути "кімнату" також можна за допомоги кнопки "leave quietly" (тихо піти) – тоді ви просто пропадете з бесіди, без сповіщення для інших користувачів.

Що таке Clubhouse

Ось, наприклад, "кімната" Clubhouse, де актори виконали наживо мюзикл "Король лев" і декілька "клубів" на культурну тематику.

Що важливо, на платформі діє правило – записувати розмови не можна, тільки якщо учасників не попередили про це заздалегідь і не додали відповідну позначку в опис "кімнати".

Знайти нові "кімнати" можна через пошук у додатку або через кнопку з глобусом (explore) внизу стрічки. Створити свій "клуб" за інтересами не можна (розробники обіцяють додати таку функцію найближчим часом) – поки що їх вручну додають модератори платформи. Для цього потрібно відправити запит через спеціальну форму.

Культурний потенціал

Clubhouse – це щось більше, ніж просто місце для зустрічей і спілкування. Як заявляє Джессі Кіршбаум, головний виконавчий директор креативного музичного агентства Nue Agency, "Clubhouse перебуває в найбільш вигідному становищі для зміни культури з часів Music.ly (соціальна мережа для створення відео, прямих ефірів і обміну повідомленнями. У 2019 році об'єднана з TikTok) і Instagram".

На його думку, Clubhouse може здійснити революцію у світі подкастів, які останніми роками набирають все більшої популярності. Як тільки бесіди в Clubhouse можна буде записувати та випускати в форматі подкастів, нова соціальна мережа зможе задовольнити ненаситний апетит аудиторії, надаючи їй зрозумілий контент на необхідну тематику в необмеженій кількості.

Що таке Clubhouse

Поки що програма відкриває нові горизонти насамперед для нетворкінгу (вміння заводити знайомства з потрібними людьми для розвитку кар'єри, бізнесу), але в ній вже можна слухати лекції від університетських професорів та інтерв'ю з різними відомими фахівцями (тут зареєстровані й керівники міжнародних компаній, і популярні телеведучі, великі інвестори, музиканти, режисери, журналісти, продюсери).

Clubhouse зручно використовувати для того, щоб зануритися в конкретну тему, дізнатися найактуальнішу інформацію та "прокачати" свої професійні навички – чи поділитися знаннями з іншими.

Також популярність Clubhouse та таких платформ, як Discord, Patreon, Onlyfans і Substack, може означати повернення до якісного контенту, за який люди хочуть платити. На відміну від великих соціальних мереж, які монетизують свою аудиторію через продаж реклами, функції монетизації Clubhouse мають схожість з ігровим світом. Планується, що користувачі зможуть заробляти гроші через додаток на підписках, проведенні заходів і отриманні чайових.

Що таке Clubhouse

Наразі український (і україномовний) сегмент Clubhouse не вирізняється різноманітністю, але там вже з'являються перші уроки / обговорення щодо зйомки та монтажу відео, маркетингу у сфері кінематографа, дизайну, ораторського мистецтва. Розмови про кіно між професіоналами та аматорами незабаром стануть звичайним явищем, а деякі "кімнати" будуть чудовим майданчиком для знайомства та подальшої співпраці між творчими особистостями з найрізноманітніших галузей.

В американському сегменті вже стали популярними читання літературних творів за ролями, декламація віршів та обговорення прочитаного з критиками, письменниками та видавцями. Якщо ви можете транслювати свою творчість за допомогою аудіоформату, то Clubhouse відкриває безліч можливостей для самореалізації. А все, чого ви не знаєте / не вмієте, можна буде надолужити в одній із сусідніх кімнат.

Clubhouse стане новим Facebook чи навпаки

Технологічний консультант і аналітик Джеремі Овьянг прогнозує розвитку ринку соціального аудіо. На його думку, аудіосоцмережі – не тимчасове явище, а повноцінний новий ринок для стартапів, підприємств і рекламодавців. Цієї ж версії дотримується MIT Technology Review.

У популярності Clubhouse є багато причин: це й відчуття новизни, і "закритість" додатку від масового користувача, і просто можливість послухати (а то й обмінятися думками) з відомими особистостями. Зіграв на руку творців і час запуску – розпал пандемії, коли люди відчувають дефіцит живого спілкування.

Що таке Clubhouse

Аудіо знову стало оптимальним варіантом спілкування, тому що тексту людям недостатньо, а відеозв'язок вже надлишковий – і сервіси для "соціального аудіо" якраз перебувають посередині. Зараз більшість користувачів Clubhouse проводять у додатку 20-30 годин на тиждень і не можуть відірватися, тому що бояться пропустити щось цікаве. Головне питання – що буде, коли живе спілкування неминуче повернеться у звичне життя людей, а сам Clubhouse відкриє реєстрацію усім охочим.

Поки невідомо, як Clubhouse збирається заробляти. Наприкінці січня розробники оголосили, що в наступні кілька місяців протестують три моделі монетизації – донати (пожертви), продаж квитків на заходи та платну підписку. Поки що ж Clubhouse безплатний для користувачів і не пропонує ніяких преміум-можливостей, реклами в ньому також немає.

Коли гіганти індустрії на кшталт Facebook зроблять свій аналог Clubhouse (або візьмуть на озброєння його функціонал для власних додатків) – питання часу. За інформацією The New York Times, Facebook вже почав роботу над створенням аналогічного сервісу – всередині компанії він має робочу назву Fireside.

Більш того, у соцмережі вже з'явилися перші клони. Але незабаром усі зможуть протестувати додаток і визначитись, як довго Clubhouse протримається у пам'яті наших смартфонів.

Читайте також

Що таке TikTok. Нова соцмережа, яка спричиняє миттєву залежність

6 років тому відбувся бум онлайн-радіо. Що зараз із українськими інтернет-радіостанціями

Ера Мономасс. Як зміниться масова культура у найближчі 30 років

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше