Родина Тетяни Яблонської не сподівається на створення державного музею художниці

Родина Тетяни Яблонської не сподівається на створення державного музею художниці

Родина Тетяни Яблонської не сподівається на створення державного музею художниці neboartgallery.com.ua

Гаяне Атаян, художниця та дочка Тетяни Яблонської, розповіла в інтерв’ю виданню Korydor про плани створення установи з роботами художниці. За її словами, Тетяна Яблонська мріяла про відкриття свого музею, говорила, що це можливо зробити у Седневі в Чернігівській області.

“У неї з Седневом був особливий душевний зв’язок. Але то все – не більше, ніж мрії, – сказала Атаян. – Я реаліст. Щодо держави ілюзій не маю. Чого тільки варта ганебна ситуація, коли у 2004-му, в останній рік маминого життя, у державному музеї, який тоді називався Київський музей російського мистецтва, організували виставку з приватних колекцій, і там експонували кілька підробок під Яблонську з метою легалізації. Там і Григор’єв несправжній був, і Костецький”.

За словами дочки художниці, після смерті Тетяни Яблонської вона подала позов до суду через цей випадок, але програла справу.

“Моїм головним ворогом, дещо прихованим, був усім відомий Дмитро Табачник. Були й інші вороги, деякі досить добре почуваються й тепер. От вам і держава, – сказала Атаян. – Добре, що ми дочекалися книжки спогадів, можливо, колись будуть інші”.

"Хліб" Тетяни Яблонської

"Хліб" Тетяни Яблонської

На запитання, чом би не організувати музей у майстерні художниці, її дочка відповіла, що “майстерня – це вже своєрідний музейний об’єкт”.

“Коли хтось приходить до моєї мами, я ховаю все своє, дістаю мамине, сама стаю екскурсоводом або експонатом – два в одному, – і відпрацьовую цю роль”, – сказала Атаян.

Щодо створення фундації Тетяни Яблонської дочка Тетяни Яблонської відповіла, що особистий архів художниці зберігається у родині:

“Мамин архів (зошити, альбоми, документи, фото, трохи листів) зберігається в нашій родині: з нього, власне, ми й складали книжку. Добре, що в мене є діти, думаю, вони будуть зберігачами наших родинних архівів”.

“Я щаслива, що вийшла книжка в “Родоводі”, вона — першоджерело, яке захистить деякою мірою ім’я Тетяни Яблонської від вигадок і неправди і задовольнить цікавість до її особистості. Хто хоче знати, що і як було, нехай читають цю книжку. А ще, сподіваюся, що книга деякою мірою захистить мамине ім’я від підробок. Погодьтеся, сьогодні є інформаційний вакуум по Яблонській — ім’я звучить, а інформації по роботах мало. В інтернеті є сайти, де представлені її справжні твори, а є комерційні сайти, які поруч зі справжніми картинами Яблонської свідомо публікують підробки, і для людини непідготовленої ця напівправда може видатися 100% правдою. Добре, що в книжці є багато репродукцій автентичних творів Яблонської”.

Книга: “Тетяна Яблонська. Щоденники, спогади, роздуми”

Видання нових книг, що присвячені Тетяні Яблонській, родина поки не планує.

“Якби я була мільйонером, я б видала багато книжок про мою маму. По-перше, здоровенний альбом. По-друге, поділила б ці спогади на окремі книжечки, наприклад, могла би бути геніальна книжка окремо про Седнів. До 100-річчя Яблонської була чудова ідея однієї юної співробітниці НХМУ видати книжку – “Україна Яблонської”. Дослідити, які картини з яким місцем пов’язані, звідки та для якої роботи виникло натхнення: вона багато місць об’їздила — і Карпати, і Крим, і Канів, Шевченківські місця, і Житомирщина, і, звісно, Седнів. Сторіччя минуло, й ідея розчинилася у повітрі. Може, колись матеріалізується”.

Тетяна Яблонська – українська художниця-живописець. Її творчість пошанована всіма можливими нагородами і преміями. Двічі лауреатка Сталінської премії. Двічі відзначена державною премією СРСР. У 1998 році – премією імені Тараса Шевченка, у 2001 році отримала звання Героя України.

Її називали обличчям України. Відомі багатьом її роботи "Над Дніпром", "Юність", "У парку", "Весілля", італійські краєвиди, пейзажі Києва. Автопортрет (1944 р.) фахівці визнали справжнім шедевром портретного мистецтва.

Автопортрет Тетяни Яблонської

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше