Убивство журналіста Хашоггі: США звинуватили у злочині саудівського принца

Убивство журналіста Хашоггі: США звинуватили у злочині саудівського принца

Убивство журналіста Хашоггі: США звинуватили у злочині саудівського принца
Мохаммед бін Салман. Фото: AP

Спецслужби США оголосили, що вважають причетним до вбивства журналіста-дисидента Джамаля Хашоггі наслідного принца Саудівської Аравії Мохаммеда бін Салмана.

Про це повідомляє CNBC із посиланням на звіт Центрального розвідувального управління США.

Зокрема, у ньому зазначається, що фактичний лідер Саудівської Аравії особисто схвалив убивство журналіста, який протягом багатьох років проживав на території США у штаті Вірджинія. Як нагадує видання, вперше про такий висновок ЦРУ та інших розвідувальних агентств повідомлялося ще два роки тому, але лише зараз спецслужби оголосили про це публічно.

"Ми обґрунтовуємо цю оцінку на підставі контролю наслідного принца над процесом ухвалення рішень у Королівстві, безпосередньої участі ключового радника і членів служби захисту Мохаммеда бін Салмана в операції, а також на підтримці наслідним принцом використання насильницьких заходів, щоб змусити замовкнути дисидентів за кордоном, в тому числі Хашоггі", – йдеться у тексті звіту.

Журналісти CNBC зауважують, що оскільки про публікацію оцінки розвідки було відомо заздалегідь, адміністрація президента США Джозефа Байдена прагнула досягнути балансу інтересів між американськими ідеалами й американськими інтересами, оскільки Саудівська Аравія є одним із ключових американських партнерів у регіоні.

"Ми від самого початку дали зрозуміти, що збираємося змінити наші відносини із Саудівською Аравією", – заявила раніше прессекретарка Білого дому Дженніфер Псакі.

При цьому держсекретар США Тоні Блінкен 25 лютого провів телефонну зі своїм саудівським колегою, після чого президент Байден зателефонував королю Салману, батькові наслідного принца Мухаммеда бін Салмана.

Королю Салману 85 років, нині принц Мохаммед є його спадкоємцем.

Що відомо

  • Резидент США і оглядач газети Washington Post Джамаль Хашоггі зник 2 жовтня 2018 року після того, як зайшов до консульства Саудівської Аравії у Стамбулі для отримання документів, необхідних для розлучення.
  • Наречена Хашоггі чекала на нього під консульством 11 годин, але він так і не з'явився. Саудівські дипломати стверджували, що Хашоггі покинув консульство після нетривалого перебування там.
  • 20 жовтня того ж року МЗС Саудівської Аравії заявило про попередні результати розслідування, згідно з яким Хашоггі був випадково убитий під час бійки у консульстві Саудівської Аравії.
  • Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що розпорядження вбити журналіста надійшло з найвищих щаблів уряду Саудівської Аравії.
  • 23 жовтня у ЗМІ з'явилась інформація про те, що тіло Хашоггі було виявлено в колодязі в саду резиденції консула Саудівської Аравії в 500 метрах від самого консульства, де сталося вбивство. Джерела повідомляли, що тіло Хашоггі було розчленоване, а обличчя спотворене. Згодом з'явилась інформація про те, що тіло журналіста могли розчинити у кислоті.
  • Саудівська Аравія спочатку визнала, що Хашоггі був убитий навмисно, але заперечувала будь-яку причетність королівської родини до цього злочину.
  • Спадкоємний принц Саудівської Аравії Мухаммед бін Салман заявив, що несе відповідальність за вбивство журналіста, однак відкинув звинувачення, що саме він є його замовником.
  • У відповідь на вбивство журналіста Міністерство фінансів США ввело персональні санкції проти 17 підданих Саудівської Аравії.
  • У грудні 2019 року Саудівська Аравія визнала винними у вбивсті Хашоггі 8 осіб, з них п'ятеро отримали смертні вироки, ще троє — по 24 роки ув'язнення.
  • Згодом суд Саудівської Аравії скасував смертну кару причетним до вбивства Хашоггі.
На початок