Родини очільника ДУС часів Януковича та голови "Київміськбуду" забудовують Вільнюс – Схеми

Родини очільника ДУС часів Януковича та голови "Київміськбуду" забудовують Вільнюс – Схеми

ЗМІ
Родини очільника ДУС часів Януковича та голови "Київміськбуду" забудовують Вільнюс – Схеми
"Схеми"

Журналісти програми "Схеми: корупція в деталях" заявили, що родини колишнього голови Державного управління справами часів Віктора Януковича Андрія Кравця та керівника "Київміськбуду" Ігоря Кушніра володіють спільним будівельним бізнесом у литовській столиці.

Про це йдеться у розслідуванні "Схем", проведеному спільно з колегами з Литовського суспільного мовника (LRT).

За даними розслідувачів, родичі Кравця та Кушніра інвестували у будівництво двох великих бізнес-центрів Link та Core у центрі Вільнюса. При цьому журналісти наголошують, що походження коштів компанії непрозоре та приховується за офшорними юрисдикціями.

Як зазначається у розслідуванні, інвестиціями у будівництво ще з 2016 року займаються син Андрія Кравця Володимир та дружина Ігоря Кушніра Оксана.

За словами журналістів, гроші на землю для бізнес-центру Link у розмірі 1,5 мільйона євро литовська компанія Baltijos Gildija позичила у компанії Оксани Кушнір Koksi Holding ltd. Своєю чергою, ця фірма отримала їх як позику в офшорної фірми Obelia Industries, зареєстрованої на Британських Віргінських островах. Походження фінансів цієї компанії за даними з відкритих джерел журналістам встановити не вдалося. Родини Кравців та Кушнірів також відмовились дати відповідь на це питання.

Крім цього, компанія Baltijos Gildija разом із компанією Ašis у 2021 році також планують завершити зведення у Вільнюсі бізнес-центру Core.

У коментарі журналістам Ігор Кушнір пояснив, що його дружина – громадянка республіки Кіпр, тому компанії, пов’язані з нею, мають кіпрську юрисдикцію. Кушнір підтвердив, що знайомий з Андрієм Кравцем та що Володимир Кравець є бізнес-партнером його дружини, але запевнив, що їхні родини не мають спільних бізнес-інтересів.

Оксана Кушнір відмовилася спілкуватися з журналістами.

Володимир Кравець підтвердив, що разом із дружиною Кушніра займається будівництвом у Вільнюсі, але відмовився пояснити походження коштів.

"Я вам доповім усе у своїй декларації", – сказав він.

Також він відмовився розповісти деталі інвестування в об’єкти у Вільнюсі, пояснивши, що це – комерційна таємниця.

Що сказали у Литві

Литовська Служба розслідування фінансових злочинів повідомила журналістам "Схем", що з 2015 року отримує звіти від місцевих фінансових установ, пов'язані з інвестиціями з України, які у вигляді кредитів надходять в Литву і часто вкладаються в нерухомість. За словами правоохоронців, періодично у цих звітах фігурують прізвища українських політиків.

"Ми отримали, напевно, до 10 повідомлень, де фігурують особи, які брали активну участь або беруть участь в українській політиці, як-от колишні президенти України, люди з їхнього оточення або прем’єр-міністри", – розповів "Схемам" заступник керівника Служби Міндаугас Петраускас.

Водночас він відмовився розповісти, чи досліджує Служба походження коштів на зведення бізнес-центрів у Вільнюсі, за якими стоять інтереси родин Кравця та Кушніра.

Загалом протягом шести років Служба розслідування фінансових злочинів отримала близько 80 подібних повідомлень. Її представники зазначили, що найчастіше українці відкривають у Литві рахунки, які можуть використовуватись для виведення грошей з України за кордон, а місцеві підприємства можуть бути лише ширмою для приховування походження коштів. Наразі ці випадки розслідують литовські правоохоронні органи.

Що відомо

  • "Схеми" з'ясували, що заступник керівника Офісу президента Олег Татаров у розпал Революції гідності отримав звання "Заслужений юрист України" від колишнього президента Віктора Януковича за особистим поданням тодішнього міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка.
  • За даними журналістів, дружина нардепа від ОПЗЖ Тараса Козака, проти якого 2 лютого указом президента Володимира Зеленського та рішенням РНБО було введено санкції, володіє квартирою в Москві вартістю 13 мільйонів доларів.
  • Журналісти "Схем" дізналися, що президент Володимир Зеленський 29 січня попри карантинні обмеження влаштував вечірку на честь свого дня народження.

На початок