Як отримати компенсацію за затримання зарплати. Пояснює експерт

Як отримати компенсацію за затримання зарплати. Пояснює експерт

Ексклюзивно
Як отримати компенсацію за затримання зарплати. Пояснює експерт
Фото: Суспільне

Експерт з питань соціальної політики Андрій Павловський розповів, що аби отримати компенсацію за затримання заробітної плати на понад місяць потрібно написати відповідну заяву на керівництво своєї установи. У випадку, якщо виплати не відбулося, можна звертатися до суду.

"Відшкодування передбачено законом про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їхньої виплати. Затримання пенсій, зарплат, стипендій, будь-яких видів соціальних виплат, індексації цих доходів тягне за собою, що установи, організації, які це допустили, мусять виплатити людям певну компенсацію", - розповів Павловський в ефірі Українського радіо.

За його словами, якщо затримання відбулось, людині слід написати відповідну заяву на керівництво своєї установи.

"Законом передбачено, що компенсація проводиться в тому ж місяці, що й виплата самої заборгованості. Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованих, але не виплачених доходів, на індекс інфляції за відповідний місяць", — сказав експерт.

Павловський пояснив, що якщо виплати затримують на понад місяць, необхідно звернутися до керівника свого підприємства, написати письмову заяву з вимогою виплатити гроші, що вам належать, в тому числі й компенсацію за затримання. Якщо й далі виплата не відбувається, треба взяти відповідну довідку в бухгалтерії підприємства, звертатися вже до суду і вимагати виплати через судову інстанцію, оскільки наявність закону дає юридичні підстави вимагати кошти й захищати свої соціальні та трудові права.

Водночас експерт зауважив, що в Україні досі залишається проблема виконання законодавства у сфері трудових прав.

"Закон, який передбачає компенсації, був прийнятий ще у 2000 році, а нещодавно президент підписав лише зміни до нього. Але дотримання залежить і від економічного стану підприємства. Адже джерелами компенсації, в першу чергу, є власні кошти підприємства або відповідного бюджету, якщо установа комунальна. Якщо, наприклад, підприємство збанкрутіло, то частково компенсацію будуть виплачувати коштом соціальних фондів та грошей бюджету", — зазначив Павловський.

Він додав, що нині заборгованість по виплаті заробітної плати в Україні складає майже 4 мільярди гривень.

Що відомо

  • 23 лютого президент України Володимир Зеленський підписав закон "Про внесення змін до закону "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати", який Верховна рада ухвалила 4 лютого.
  • Документ встановлює перелік видів грошових доходів, за порушення строків виплати яких громадянам має нараховуватися компенсація. Зокрема, до пенсій, соціальних виплат, стипендій та зарплат додано такі види доходів, як сума індексації грошових доходів громадян; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я; кошти, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника. 
  • Мінсоцполітики заявляло, що у Пенсійного фонду України можуть виникнути проблеми з виплатами пенсій до кінця року через дефіцит бюджету відомства і заборгованість по сплаті єдиного соціального внеску.

Читайте також

Які продукти та послуги подорожчали в Україні на початку 2021. Дані Держстату

На початок