Режисер Мартін Скорсезе написав есе з критикою сучасного кінобізнесу

Режисер Мартін Скорсезе написав есе з критикою сучасного кінобізнесу

Режисер Мартін Скорсезе написав есе з критикою сучасного кінобізнесу

16 лютого Harper's Magazine опублікував на своєму сайті есе Мартіна Скорсезе. Режисер закликав діячів індустрії зберегти стрімко деградуюче в сучасному світі мистецтво кіно, розповівши про нього на прикладі картин великого Федеріко Фелліні.

Режисер пише, що 15 років тому, коли термін "контент" використовували при обговоренні кіно на серйозному рівні, його протиставляли іншого терміну – "форма".

Але поступово його все частіше і частіше стали використовувати люди, які очолюють медіакомпанії, при цьому велика частина з них нічого не знала про цю форму мистецтва, – ""Контент" став бізнес-терміном для всіх рухомих картинок – будь то фільм Девіда Ліна, відео з котом, реклама Супербоула, супергеройський сиквел або епізод серіалу".

З одного боку, заявляє Скорсезе, цей процес приніс користь деяким кінематографістам, включаючи його самого. З іншого боку, він створив ситуацію, в якій абсолютно все підноситься глядачеві на одному рівні, що звучить демократично, але таким не є. "Якщо алгоритм пропонує подивитися вам далі [фільм] тільки на основі теми або жанру, то що це дає мистецтву кіно?".

Режисер Мартін Скорсезе написав есе з критикою сучасного кінобізнесу

Режисер вважає, що через алгоритми старі фільми почнуть стиратися з пам'яті ще швидше, тоді як повноцінне кураторство до такого ефекту не приведе. Сам Скорсезе з ніжністю згадує, як знайомився з кіно за допомогою авторських збірок і фестивалів.

Кращими режисер вважає стрімінгові сервіси типу Criterion Channel і MUBI, побудовані на кураторстві. "Кураторство – не є антидемократичним або "елітарним". Кураторство – це акт щедрості. Ви ділитеся тим, що любите, тим, що вас надихнуло. Алгоритми, за визначенням, засновані на обчисленнях і відносяться до глядача як до споживача, і на цьому все", – наголошує Скорсезе.

Далі в тексті Скорсезе розповідає про те, як познайомився з творчістю Фелліні, а потім з самим режисером – у 1970 році. Мартін розповів, що він намагався допомогти Федеріко випустити його останній фільм, "Голос Місяця", медитативний та спокійний. Картину не хотіли прокатувати ні великі студії, ні навіть ключові незалежні кінотеатри Нью-Йорка.

"Все змінилося – і саме кіно, і його важливість для нашої культури. Звичайно, нікого не здивує, коли артисти на зразок Годара, Бергмана, Кубрика і Фелліні, які раніше правили нашою великою художньою формою подібно богам, розчиняться в тінях з плином часу. Але зараз ми не повинні приймати нічого як даність".

Режисер Мартін Скорсезе написав есе з критикою сучасного кінобізнесу

Режисер стверджує, що коли мова йде про збереження кіно – ми не можемо покластися на кінобізнес в його поточній формі. У кінобізнес, який тепер краще назвати "бізнесом масових візуальних розваг", наголос завжди стоїть на слові "бізнес". А цінність чого-небудь завжди визначається кількістю грошей, які можна заробити на конкретній власності.

"Ми повинні повідомити правовласників про те, що вони володіють чимось набагато більшим, ніж власність, яку можна використовувати, а потім прибрати на дальню полицю. Ці фільми – серед найбільших скарбів нашої культури, і вони вимагають відповідного звернення", – зазначає режисер, – "Припускаю, що ми повинні чітко визначити для себе, що кіно, а що – ні. Федеріко Фелліні – хороша стартова точка. Ви можете багато чого сказати про його фільми, але одне тут безсумнівно: це кіно. Роботи Фелліні пройшли довгий шлях, щоб визначити цю форму мистецтва".

Читайте також

"Не можна так ставитися до людей". Крістофер Нолан планує розірвати співпрацю з Warner Bros.

Акторку із серіалу "Мандалорець" звільнили через антисемітизм та політичні коментарі

У США приховали фільми про біржову торгівлю після скандалу з інвестфондами. Що відбувається

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯРадіо ПроміньРадіо КультураРадіодиктант