"Це відповідь на доручення прем'єра" – Вітренко розповів, чому хоче звільнити Коболєва

"Це відповідь на доручення прем'єра" – Вітренко розповів, чому хоче звільнити Коболєва

Ексклюзивно
"Це відповідь на доручення прем'єра" – Вітренко розповів, чому хоче звільнити Коболєва
УНІАН

Виконувач обов’язків Міністра енергетики Юрій Вітренко в ексклюзивному інтерв'ю Українському радіо розповів чому написав листа до прем’єр-міністра з пропозицією про звільнення керівництва НАК “Нафтогаз” та його наглядової ради та що робитиме в разі, якщо його кандидатуру на посаду віцепрем'єра втретє відхилить Верховна рада.

Про пропозицію щодо звільнення Коболєва та усіх членів наглядової ради НАК “Нафтогаз”

"Давайте я поясню, в чому була сутність мого листа, – це була відповідь на доручення прем’єр-міністра. В свою чергу, прем’єр-міністр давав це доручення у відповідь на рішення РНБО. Проблема полягала в тому, що Державну аудиторську службу – найвищу інстанцію для проведення перевірок, аудитів державних компаній – допускали до перевірки в “Укргазвидобування” – а це державна компанія, яка видобуває газ і належить до групи “Нафтогаз”. При цьому, вже відбулася перевірка “Нафтогазу” як головної компанії, і там були виявлені численні багатомільярдні порушення, витрати державного бюджету. Ось в чому була сутність цього листа. Також ми звернули увагу на те, що не виконується державна програма щодо збільшення видобутку газу. На жаль, “Нафтогаз” зменшує видобуток замість того, щоб збільшувати видобуток. За логікою, в такій ситуації потрібно приймати кадрові рішення як щодо керівництва, так і щодо наглядової ради. Ми не можемо існувати в паралельних реальностях, коли одна державна інституція – Державна аудиторська служба – бачить порушення, а ми цього не помічаємо і не реагуємо", – пояснив Юрій Вітренко.

Виконуючий обов'язки наголосив, що нічого особистого у ситуації з пропозицією звільнення Коболєва немає.

"Я не претендую на те, щоб визначати керівника тієї чи іншої держкомпанії і я не хотів би, щоб це сприймалося як певна особиста ситуація. Ні. Це стосується будь-якої іншої державної компанії, це питання принципу", – підкреслив Вітренко.

Про третє голосування Верховної ради щодо власного призначення

"Я не концентруюся, чесно кажучи, на самому голосуванні. Я просто зараз роблю свою роботу. А роботи вистачає. Зокрема, як зробити так, щоб після закінчення дії обмеження ціни на рівні 6,99, ціна на газ не зросла для населення. Тому що, якщо нічого не робити, то можна очікувати, що ціна значно зросте на газ, а цього не можна допустити. У нас є конкретні пропозиції як зробити так, аби ціна не збільшилась у ринковий спосіб, тобто, щоб не було ніяких ринкових обмежень. В електроенергетиці – величезні проблеми, борги, які, фактично, є перед всіма компаніями і збитковість всіх великих компаній у секторі електроенергетики. Питання не у посаді. Мене запрошували допомогти країні, я бачу величезні проблеми в електроенергетиці, в принципі, в енергетиці, в економіці навіть. І моє завдання – запропонувати, а іноді й зробити, щоб ці проблеми вирішувалися", – повідомив Юрій Вітренко.

Вітренко наголосив, що ті рішення українських проблем, які він готовий запропонувати, неможливо вирішити без посади віцепрем'єра з питань енергетики.

"У кожної людини є роль, в якій вона є ефективною. А є роль, в якій вона не є ефективною. Коли мене запрошували, мені казали у фракції і прем’єр-міністр, що я необхідний у цій ролі – першого віцепрем’єра – міністра енергетики. Якщо буде інша людина, то, відповідно, тут зовсім інша роль потрібна буде, в якій я, скоріш за все, не буду ефективним. А я ще раз наголошую, тут питання потреб країни і потрібно знаходити людей, які будуть ефективними в конкретній ролі", – поділився посадовець.

Про готовність відмовитися від премії за Стокгольмський арбітраж

Премія вже закладена в держбюджеті, тобто, я не можу відмовитися, адже мені замість грошей вже дали державні облігації. Тобто, тим депутатам, які наголошували на тому, що не можна в такий скрутний час для країни брати гроші, я відповів: окей, нехай вони йдуть в держбюджет. Далі хочу наголосити, що цю премію я отримував тоді, коли я працював не політиком, не державним службовцем, а працював комерційним директором в комерційній компанії, нехай якою володіє держава, за контрактом. Тобто, мене “Нафтогаз” найняв для того, щоб його захистити від позовів “Газпрому” на суму більш, ніж 90 мільярдів доларів. Я це успішно зробив зі своєю командою. Я особисто представляв “Нафтогаз” в арбітражі в Стокгольмі, ми виграли 5 мільярдів доларів. Кажуть, що це зробили іноземні юристи – ні, це приниження України, іноземні юристи мали не провідну роль в цьому процесі. Я очолював команду, і за це маю отримати ці гроші. Інакше складається дивна ситуація: вас наймають на роботу, вам в контракті щось записують, а потім, коли ви робите те, що потрібно було зробити, вам кажуть, що потрібно ці гроші комусь віддати. Це неправильно навіть з точки зору логіки. Але, з точки зору моралі, я розумію, що зараз у державному бюджеті є проблеми з грошима, тому ці гроші пішли в бюджет. А впродовж чотирьох років їх мають мені виплатити за облігаціями. Я сподіваюсь, що за цей час я або хтось інший кращий, зможуть зробити так, що держава буде не бідною і зможе за певний проміжок часу виплачувати свої борги", – повідомив Юрій Вітренко.

Виконувач обов'язки міністра підкреслив, що високу премію він отримував, будучи комерційним працівником. На політичній посаді він дотримується інших принципів.

"Я перейшов із комерційного світу у світ політики, тут зовсім за іншими правилами я граю. В мене немає ніяких високих зарплат і премій, бо я розумію, що це інше. Не можна одночасно бути бізнесменом та політиком", – розмірковує Вітренко.

Що відомо

  • 28 січня Верховна рада вдруге провалила призначення колишнього виконавчого директора "Нафтогазу" та в.о. міністра енергетики Юрія Вітренка першим віцепрем'єром та міністром. Його підтримали лише 204 депутати з мінімально необхідних 226.
  • Вперше парламент провалив призначення Вітренка на посаду міністра енергетики 17 грудня 2020 року. Тоді за нього проголосували 186 депутатів.
  • Кабінет міністрів 21 грудня призначив колишнього виконавчого директора "Нафтогазу" Юрія Вітренка тимчасовим виконувачем обов'язків міністра енергетики.
  • Вітренко пообіцяв, що за його керівництва Міністерство енергетики буде "прозорою інституцією, яка буде забезпечувати рівні правила гри, для того, аби суспільство розуміло, що закон не лише для ворогів".
  • Юрій Вітренко розповів, чому Рада двічі провалила його призначення.
  • Вітренко пояснив, що Україна імпортує електроенергію з Білорусі та Росії через періоди дефіциту.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди