У Польщі в другому турі президентських виборів 1 червня переміг незалежний кандидат, якого підтримує опозиційна “Право і Справедливість”, — Кароль Навроцький. Перевага над опонентом, Рафалом Тшасковським, була у 1,78%. Президент України Зеленський вже привітав нового лідера сусідньої країни.
Тепер в Польщі працюватимуть президент (який затверджує або ветує закони) і парламент та коаліційний уряд (які ці закони ухвалюють) з різних політсил. Суспільне пригадує, що відомо про програму Навроцького і що він казав про Україну.
Ким був Навроцький до виборів
Навроцькому 42 роки, він колись займався боксом, за освітою історик. Очолював Музей Другої світової війни у Ґданську, звідки він родом, у липні 2021 року став президентом Інституту національної памʼяті Польщі.
Польські медійники назвали його ідеальним кандидатом від “Права і Справедливості”, яку очолює 75-річний Ярослав Качинський. Партія після парламентських виборів 2023 року зараз не керівна, хоча до того 8 років складала уряд, а її кандидат Анджей Дуда обіймав президентську посаду 2 терміни — 10 років. У коментарі Суспільному польський публіцист Міхал Кацевич розповідав, що Качинський “просто шукав «Дуду 2.0»” — який буде підконтрольний Ярославу і, з іншого боку, не відповідав би за 8 років правління “ПіСу”, отже, і за його помилки впродовж тих років.
Девіз Навроцького в цій кампанії: “Насамперед Польща, насамперед поляки”.
Обіцянки та програма Навроцького
Навроцький підтримує ідею, що Польща має нарощувати озброєння та рівень боєготовності армії. Він також обстоює думку, що в безпеці варто покладатися на саму Польщу і на Сполучені Штати, відповідно, слід будувати гарні відносини з адміністрацією Дональда Трампа.
Навроцький також є радше євроскептиком, ніж єврооптимістом, якщо говорити про взаємодію з Євросоюзом. Він критикував Європейський зелений курсСтратегія ЄС для переходу європейського континенту до кліматичної нейтральності до 2050 року (хоча єврокомісар від “ПіСу” Януш Войцеховський раніше пропагував цей лад) та міграційну політику ЄС. Також Навроцький стверджував, що ЄС не повинен брати під контроль польську армію. У відносинах з Євросоюзом обраний президент Польщі вважає, що країні варто рухатися у напрямку "Європи націй". Це схоже з позицією прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, зазначав Роман Імєльський, заступник головного редактора Gazeta Wyborcza.
Навроцький також обіцяв жорстку міграційну політику та захист кордонів, адже в Польщі нині гострою є проблема нелегальної міграції — зокрема через білорусько-польський кордон.
Щодо податків Навроцький обіцяв одразу після вступу на посаду подати на розгляд законопроєкт про зниження ПДВ з 23%. до 22%, та пакет “нижчих та сімейних податків”. Наприклад, Навроцький хоче запровадити 0% податків доходів для фізичних осіб для тих сімей, які мають двох або більше дітей. Також він проти податків на майно, на спадщину і податків Belka (податок на приріст капіталу — ред.).
Кароль Навроцький має консервативні погляди. Наприклад, на одному зі своїх мітингів у відповідь на запитання журналіста про аборти сказав, що він католик, християнин, і виступає за життя. Аборційне право в Польщі є одним із найсуворішихДозволяється аборт, лише якщо вагітність настала через сексуальне насильство чи інцест або якщо є загроза життю чи здоров'ю матері у Європі, це було однією з тем для кандидатів у президенти.
Він проти дозволу партнерських зв’язків одностатевих пар, вважає, що шлюб — це лише союз чоловіка та жінки, але відкритий до дискусій, щоб у Польщі зробити альтернативу — статус близької особи.
Він також обіцяв захищати польський злотий (у більшості країн ЄС в обігу євро, рано чи пізно Польща теж має перейти на єдину валюту); не впроваджувати жодних обмежень для поляків на володіння зброєю; не підписувати законів, які б якось обмежували свободу висловлення поглядів.
Як Навроцький висловлювався про відносини з Україною
Навроцький засуджує російську агресію проти України і вважає, що Україна має бути незалежною суверенною державою, що в інтересах безпеки Польщі. На одних із дебатів цієї кампанії на запитання про дипвідносини з РФ Кароль відповів, що "жодна країна не повинна підтримувати дипломатичні відносини з таким бандитом і злочинцем, як Володимир Путін". Водночас на останніх дебатах з Тшасковським зазначив, що у 2015 році в Україні “ще не було війни”.
Щодо допомоги українцям Навроцький заявляв, що Польща приймає та продовжуватиме приймати українців. І ті з них, хто працюють та платять податки в польський бюджет, можуть розраховувати на допомогу польської держави. Проте наголошував, що “до поляків не можна ставитися у власній країні гірше, ніж до іммігрантів”.
Він зазначав, що в чергах до лікарів і поліклінік пріоритет повинен надаватися громадянам Польщі, у школах і дитсадках — польським дітям. Крім того, казав, що Польща не має запроваджувати жодних дотацій на українські пенсії, а соцвиплати будуть в першу чергу для поляків. “ПіС” як партія, що підтримала Навроцького, також виступає за скасування виплат 800+Допомога у 800 злотих (приблизно 8000 грн) на місяць на кожну дитину в родині на дітей, що не навчаються в польських освітніх закладах.
Разом із тим Кароль Навроцький інколи дорікав Україні за невирішення Волинської трагедії. Під час своєї кампанії він зокрема говорив, що “ми зайшли надто далеко, допомагаючи Україні. Україна не ставиться до нас і не ставилася до нас як до партнера”. Продовженням цієї думки є його скептицизм щодо того, чи повинна Україна має бути в ЄС та НАТО.
Навроцький раніше казав в розмові з Polsat, що не бачить Україну в ЄС і НАТО, якщо країна не відповість за Волинську трагедію. Зауважимо, що в січні держави обмінялися списками місць для пошуку та ексгумації останків жертв через історичні конфлікти. А поки тривала політична кампанія в Польщі, в Україні завершили ексгумації на території тернопільського села Пужники, знищеного за часів СРСР у 1945-1949 рр.
Навроцький також 22 травня підписав декларацію лідера націоналістичної "Конфедерації" Славоміра Менцена. Один з пунктів документа — що Польща не підтримає вступ України до НАТО. Хоча тут кандидат, підтримуваний “ПіСом”, іде всупереч президенту Анджею Дуді, теж представникові “ПіСу”. Дуда у 2024 році казав, що шлях України до НАТО незворотний. Незворотність членства затвердили й на саміті Північноатлантичного альянсу торік. Основним противником вступу України в альянс досі були і залишаються Сполучені Штати Америки.
Обраний президент Польщі також не раз підкреслював, що проти відправлення польських військових в Україну в межах будь-якої місії.
Яким буде курс Навроцького та чому є ризик політичної кризи в Польщі
Заступник головного редактора Gazeta Wyborcza Роман Імєльський у розмові з журналісткою Суспільного каже, що перемога Навроцького — це “великий сюрприз”, адже до кінця кампанії багато опитувань показували, що Рафал Тшасковський переможе, хоч і з невеликим відривом. На думку Імєльського, Навроцький переміг, попри кілька скандалівМедіа писали про різні інциденти з Навроцьким. Він казав, що в нього тільки одна квартира у власності, потім журналісти виявили, що політик у Ґданську придбав помешкання у літнього чоловіка Єжи за догляд за ним, але той живе у соціальному закладі. Під час фінальних дебатів Навроцький ужив нікотин у пакетику, через що потім здав тест на наркотики. Кандидат "Конфедерації" Менцен згадував участь Навроцького у вуличних бійках в молодості, що Кароль не заперечував. Перед другим туром видання Onet заявило, що Навроцький колись, працюючи охоронцем в готелі Сопота, допомагав клієнтам замовляти повій — сам Навроцький це спростовує і збирається подати в суд на видання з його іменем, адже в Польщі є величезна поляризація суспільства і виборці одного табору не повірять у жодні закиди стосовно свого кандидата.
Імєльський вважає, що надалі буде конфлікт між адміністрацією президента Польщі та керівною партією “Громадянської коаліції”: “Я впевнений, що у Кароля Навроцького є одна мета. Ця мета — паралізувати владну коаліцію. Це буде схоже на громадянську війну між президентським палацом, прем'єр-міністром та ширшою правлячою коаліцією”. Журналіст додає, що в минулому в Польщі вже були конфлікти між главою держави й урядом, і вони “були дуже неефективними для польської політики”.
Імєльський також передбачає, що Навроцький не буде дуже проєвропейським чи проукраїнським політиком. Однією з головних стабільних речей у польській політиці, наголошує пан Роман, була підтримка України, “допомога Україні бути сильною демократією, сильною країною та членом європейської спільноти і навіть НАТО”, натомість же Навроцький і його прихильники з партії “ПіС” виступили проти вступу України в Північноатлантичний альянс.
Голова правління Інституту світової політики Віктор Шлінчак теж очікує політичної кризи в Польщі після вибору Навроцького.
“Уряд очолює представник партії, яка програла, відповідно, є всі підстави думати, що новий президент може оголосити позачергові парламентські вибори на осінь, і це буде не зовсім добре для України. Тому що загалом коли болить щось у сусіда — нам це не на руку. Враховуючи, наскільки Польща є важливою з логістичної, політичної точки зору, з погляду створення політичних коаліцій, ситуація, яка є зараз, виглядає не зовсім вдалою для України”, — сказав Шлінчак у коментарі Суспільному.
Аналітик додає, що Навроцький переміг завдяки правим силам у Польщі, тож він буде змушений покладатися саме на них, підігравати правим настроям в суспільстві. “І це означає, що для українців, які перебувають у Польщі, можуть виникнути певні труднощі”, — припустив Віктор Шлінчак.
За спостереженнями соціологів, у Польщі з 2023 року суспільні настрої щодо українців у польському суспільстві погіршилися, і нині “українці стали навіть елементом цієї виборчої кампанії”. Водночас Шлінчак сказав, що поки складно сказати, чи буде позиція Польщі щодо Києва більш радикальною, адже “під час виборчої кампанії говориться багато речей, які потім людина, яка приходить до влади, намагається відкоригувати”.
Публікацію доповнено о 16:45. Додано коменнтарі Романа Імєльського та Віктора Шлінчака.